سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: هنوز ماده مخدر افدرین از افغانستان وارد کشور نشده است.

به گزارش پایان تیتر، سعید منتظرالمهدی سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر، درباره ورود ماده مخدر جدید افدرین به کشور اظهار کرد: در طی ۱۰ سال مبارزه توانستیم مصرف شیشه را در بین مصرف کنندگان کاهش دهیم،مصرف ماده مخدر شیشه که برای معتادان در ردیف اول بود، امروز در ردیف سوم و چهارم قرار دارد.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه قیمت شیشه به ۷۰ میلیون تومان رسید، بیان کرد:این افزایش قیمت اتفاق خوبیست و باعث کاهش مصرف در بین مصرف کنندگان شیشه شده است.

او گفت: این روز‌ها خبر‌ها حاکی از آن است که ماده شیشه‌ای دیگری از گیاه افدرین در افغانستان در حال تولید است که قیمت بسیار کم و ناخالصی زیاد دارد و همین امرعوارض زیادی را برای فرد مصرف کنندگان به دنبال خواهد داشت، اما هنوز این ماده وارد کشور نشده است.

منتظرالمهدی خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم این ماده را شناسایی و اقدامات لازم برای مقابله با این ماده مخدر جدید انجام دهیم.

سردار محمد مسعود زاهدیان رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، درباره کشف پیش‌ساز مخدر جدید در کشور گفت: این ماده پیش‌ساز که به «اِفدرین» معروف است، در برخی از نقاط کشور توسط ماموران پلیس مبارزه با موادمخدر کشف شده است.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال تا به امروز ۶ تن پیش ساز افدرین در نقاط مختلف کشور کشف شده است، افزود: این ماده به صورت طبیعی در افغانستان مصرف می‌شود و پس از ترکیب چند ماده دیگر به ماده مخدر شیشه تبدیل می‌شود و در بازار‌های مختلف جهانی این ماده در حال عرضه است و فروش آن در کشور نیز نگران کننده است.

سردار زاهدیان با بیان اینکه باید سطح آگاهی هموطنان درباره این پیش‌ساز را افزایش داد، تاکید کرد: در وهله اول توصیه میکنم که به هیچ عنوان موادمخدر توسط هیچ فردی مصرف نشود به خصوص استعمال ماده مخدر شیشه که مشخص نیست موادساخته شده آن از چه ماده‌ای ترکیب شده است.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا تصریح کرد: ماده مخدر شیشه از آثار مخرب بالایی برخوردار بوده به طوری که بر بافت مغز انسان اثر بسیار بدی می‌گذارد و باعث تخریب سیستم ایمنی بدن افراد استعمال کننده آن می‌شود.

سردار زاهدیان گفت: پلیس برای مقابله با عرضه و فروش این نوع از ماده مخدر شیشه در حال انجام اقدامات خود است تا از ورود چشمگیر آن به کشور جلوگیری کند.

گفتنی است که چندی پیش محمدهادی مرعشی در نشست شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر سیستان و بلوچستان گفت: این ماده‌مخدر که در مناطق سردسیر افغانستان کشت می‌شود نیاز به پیش‌ساز ندارد و خودش تبدیل به شیشه می‌شود.

وی افزود: تولید این ماده قیمت ماده مخدر شیشه را در افغانستان از ۱۰۰ میلیون تومان به ۶ میلیون تومان کاهش داده و کشفیات اخیر سال گذشته در حوزه سیستان نشان از ورود این مواد دارد که پاتوق‌ها نیز در حال افزایش است و باید به طور جدی در این زمینه اقداماتی صورت گیرد.

انتهای پیام/