در این دانش نامه راهنمای جامع سفر به چهار محال و بختیاری آماده شده است. راهنمایی که شامل اقامتگاه ها، محل‌های گردشگری، سوغات و راهی برای صرفه جویی در سفر آماده شده است.

به گزارش پایان نیوز ،  استان چهارمحال و بختیاری در گستره ای به پهنای ۱۶۴۱۱ کیلومتر مربع بین مدار ۳۱ درجه و ۹ دقیقه تا ۳۲ درجه و ۴۸ دقیقه عرض شمالی و ۴۹ درجه و ۲۸ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویج قرار گرفته است . این استان در قلمرو مرکزی رشته کوههای زاگرس استقرار یافته و از شمال و شرق به استان اصفهان و از شمال غرب به استان لرستان ،‌ از غرب به استان خوزستان و از جنوب به استان کهکیلویه و بویر احمد محدود است .

 
سرزمین مرتفع چهارمحال و بختیاری یکی از پر بارش ترین مناطق کشور است . کوه های مرتفع و برف گیر بسیاری در استان واقع شده اند که از این میان زردکوه ،‌ هفت تنان ،‌کلار ،‌سبزکوه ،‌هزار دره ،‌سفیدکوه ،‌هفت چشمه ،‌کلک،میلی،سالداران،جهانبین و کوه ریگ از همه مرتفع ترند . ا
 
ین استان با وجود دارا بودن یک درصد از مساحت کل کشور ده درصد از آب آن را تأمین می کند به طوری که دو رودخانه مهم کشور ،‌کارون و زاینده رود از ارتفاعات آن سرچشمه می گیرند . شکل ارتفاعات ،‌میزان نزولات جوی و ارتفاعات از سطح دریا و آب و هوای متنوع استان چشم انداز بکر و متنوعی را فراهم آورده است .
 
 فرهنگ کوچ در این استان با وجود بزرگترین جامعه ایلی کشور ( ایل بختیاری ) و به طبع آن ایل راه های تاریخی ،‌ سکونت گاه های دائمی و فصلی با اداب و رسوم و فرهنگ و پوشش محلی دارای نمود گسترده و جاذبی است .                                                  

با فرا رسیدن نوروز چهارمحال و بختیاری شاهد حضور گردشگرانی است که نشان می دهد این استان میزبان مناسبی برای حضور هموطنان عزیز از سراسر ایران است.

استان چهار محال و بختیاری به دلیل آثار باستانی مقصد مناسبی برای بازدید و سفر های نوروزی به شمار می آید.
اگر برای اولین بار است که به چهار محال و بختیاری سفر میکنید حتما سری به آبشار آتشگاه و قلعه چالشتر بزنید. ما در انتهای این خبر برای آسودگی شما برای سفر مسیر های گردشگری و استراحت گاه های استان چهار محال و بختیاری که مورد تایید سازمان گردشگری است را انتخاب کردیم.

  آبشار آتشگاه  

این آبشار زیبا که به آبشار مینیاتوری شهرت دارد یکی از بی‌نظیرترین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری ایران به شمار می‌رود. آبشار با حرکت مواج خود سکوت منطقه را می‌شکند و بی‌بدیل‌ترین جلوه‌های طبیعی را رقم می‌زند.

مسیر این آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضای سرسبز از انواع درختان و گیاهان جنگلی فراگرفته است. شیب زیاد و پستی و بلندی‌های دره، آبشارهای کوچک متعددی را ایجاد کرده است.

روستاى آتشگاه که خاطرات سرداران عیلامى را به یاد مى‌آورد،‌ دره‌‌اى تنگ و زیبا با خصوصیات بکر و طبیعى است. در میان دره، نهر خروشانى جارى است و سنگ‌هاى آهکى و گچى و درختان کهنسال گردو، چنار، بلوط و زبان‌گنجشک پیرامون آن را فرا گرفته‌اند و شیب زیاد و پستى و بلندى‌هاى جابجاى آن آبشارهاى کوچک متعددى را در طول ۳ کیلومتر ایجاد کرده است.

راهنمای سفر به چهارمحال و بختیاری/اماکن دیدنی چهارمحال و بختیاری/ هتل های چهار محال و بختیاری+ دانلود فیلم گردشگری

 

قلعه چالشتر  

قلعه چالشتر اثری با شکوه از نظر معماری و هنر هجاری در ایران، در ۵ کیلومتری شهرکرد قرار دارد. قلعه چالشتر در استان چهارمحال و بختیاری تلفیقی از معماری دوران قاجار در ایران با معماری اروپایی است که با ستون هایی ایستاده از سنگ، خودنمایی می کند. این بنا در دو قسمت ساخته شده که وسعت آن تقریبا ۱۲۰۰۰ متر مربع می باشد.

این قلعه در منطقه چالشتر واقع شده است که در دوره صفویه، مرکز حکمرانی چهارمحالی ها بوده که به وسیله کلانتران، روستاها و مناطق تحت سیطره خود را کنترل می کردند.

راهنمای سفر به چهارمحال و بختیاری/اماکن دیدنی چهارمحال و بختیاری/ هتل های چهار محال و بختیاری+ دانلود فیلم گردشگری

جدول هتل ها و مراکز اقامتی استان چهارمحال و بختیاری

مهمترین جاذبه های گردشگری استان چهارمحال و بختیاری

تالاب گندمان

تالاب گندمان تالابی است در نزدیکی شهر گندمان از شهرستان بروجن. تالاب گندمان در لیست ۱۰ تالاب برتر پرنده نگری در ایران قرار دارد و این تالاب زیبا در دفتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن ثبت گشته است. وسعت این تالاب که در جنوب غربی گندمان واقع شده، ۹۸۰ هکتار است و ارتفاع آن از سطح آب ۲۲۱۹ متر است. منابع تامین کننده آب تالاب علاوه بر باران و برف، چشمه ها (چشمه های حاشیه تالاب چون گل کوچک، گل بزرگ، مرادان و نصیرآباد) و رودخانه آقبلاغ است.

راهنمای سفر به چهارمحال و بختیاری/اماکن دیدنی چهارمحال و بختیاری/ هتل های چهار محال و بختیاری+ دانلود فیلم گردشگری

دشت لاله های واژگون

لاله واژگون یکی از ۱۲ هزار گونه گیاهی شناخته شده در ایران است که زیبایی آن نفس را در سینه حبس می کند و کمتر کسی است که با شنیدن وصف آن آرزوی دیدنش را نکند.

۱۵ درصد گیاهان ایران منحصر به فرد و ویژه ایران هستند و در هیچ کجای دنیا به صورت طبیعی رشد و نمو پیدا نمی کنند که یکی از مشهورترین آنها لاله واژگون است.

دشت لاله های واژگون چهار محال وبختیاری در ۱۲ کیلومتری چلگرد و درنزدیکی روستای بنواستکی از توابع شهرستان کوهرنگ واقع شده است.

به دلیل وسعت زیاد (۳۴۰۰ هکتار)، پوشش گیاهی بسیار زیبا و ارزشمند، لاله های واژگون (اشک مریم) در دو نوع قرمز و زرد و نیز نزدیکی به دیگر جاذبه های قطب سیاحتی کوهرنگ، این منطقه تفرجگاه بسیار مناسبی محسوب می شود.

راهنمای سفر به چهارمحال و بختیاری/اماکن دیدنی چهارمحال و بختیاری/ هتل های چهار محال و بختیاری+ دانلود فیلم گردشگری

  چشمه سندگان 

چشمه سندگان در روستای سندگان از توابع بخش فلارد شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری و ۶۰ کیلومتری شهر لردگان قرار دارد.

چشمه سندگان دارای آبی گواراست و در اطراف آن درختان سرسبز و درختان سیب روییده‌اند که این امر سبب شده است این منطقه از نقاط گردشگری شهرستان لردگان به شمار رود. در مجاورت این چشمه استخر پرورش ماهی سردآبی راه‌اندازی شده و زیبایی این مکان را دوچندان نموده است.

راهنمای سفر به چهارمحال و بختیاری/اماکن دیدنی چهارمحال و بختیاری/ هتل های چهار محال و بختیاری+ دانلود فیلم گردشگری

 انتهای پیام/