رییس‌ جمهوری، با تشریح دستاوردهای سه ساله دولت یازدهم و تجدید پیمان مجدد با آرمانهای والای امام (ره) تاکید کرد: امروز دولت با عزم راسخ برای ادامه راه امام(ره) و تبعیت از رهبر معظم انقلاب اسلامی؛ خلف صالح ایشان، می‌خواهد اثبات کند که راه و مسیر امام(ره) می‌تواند یک امت و حتی جهان اسلام را در مسیر حق به پیروزی برساند.

به گزارش پایان نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز سه‌شنبه و همزمان با نخستین روز هفته دولت، در مراسم تجدید میثاق اعضای دولت تدبیر و امید با آرمان‌های امام راحل گفت: امروز خوشحالیم که در محضر روح بلند امام راحل اعلام کنیم اقتصاد ما باوجود همه موانع و مشکلاتی که بویژه برای کشورهای صادرکننده نفت، بوجود آمده، در مسیر درستی قرار گرفته است.

رییس جمهوری اظهارداشت: نرخ تورم در کشور تک‌رقمی و به زیر ۹ درصد رسیده، رشد اقتصادی در ۳ ماهه اول سال جاری به ۴٫۴ دهم درصد ارتقاء یافته و باوجود همه مشکلات در بخش صنعت، به رشد صنعتی ۸٫۸ دهم درصد دست یافته ایم و پس از سالیان متمادی صادرات غیرنفتی با ۳٫۴ دهم میلیارد دلار افزایش، از واردات پیشی گرفته است و این بدان معنا است که ما در مسیر اهداف بلندی که در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در پیش گرفته‌ایم، پیش می‌رویم.

روحانی با اشاره به خودکفایی کشور در تولید گندم و برخی محصولات غذایی، گفت: در سال گذشته تنها ۱۰ درصد از مواد غذایی مورد نیاز کشور از خارج وارد شد و ما بقی با تکیه بر خودکفایی داخلی تأمین گردید.

رییس‌ جمهوری با اشاره به توفیقات دولت در بخش نفت و گاز، سیاست خارجی و احقاق حقوق مردم، خاطر نشان کرد: امروز به جایگاهی رسیده ایم که برای اولین بار در تاریخ کشور، می‌توانیم مواد غنی شده هسته‌ای و آب سنگین را فروخته و کیک زرد خریداری کنیم.

حسن روحانی افزود: ما امروز از همه قطعنامه‌هایی که علیه ملت ایران صادر شده بود عبور کرده و توانسته‌ایم، دیوارهای تحریم را فرو بریزیم تا شرایط و فضا بیش از هر زمان دیگری برای فعالیت اقتصادی و رسیدن به توسعه و پیشرفت آماده‌تر گردد و به این ترتیب دولت نیز بتواند به اهداف بلند خود دست یابد.

رییس‌ جمهوری با تاکید بر اینکه هدف دولت در سال جاری اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، رشد و رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال در راستای کاهش بیکاری و ادامه رشد اقتصادی تا رسیدن به هدف ۵ درصد است، اظهار امیدواری کرد «با تدبیر دولت و کارگزاران نظام بتوانیم در همه بخش‌های علمی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی که به مردم وعده داده‌ایم، امید بیافرینیم».

حسن روحانی تأکید کرد: آنهایی که به امید مردم لطمه می‌‌زنند خدمتی به مردم نکرده‌اند بلکه به دشمنان این نظام و آب و خاک امید بخشیده‌اند.

رییس‌ جمهوری افزود: دولت و ملت با هدایت های رهبر معظم انقلاب و انسجام بیشتر، به تلاش هایشان در مسیر رشد و توسعه کشور که از جمله اهداف انقلاب اسلامی است، ادامه می دهند.

روحانی با تقدیر از خاندان بزرگ امام خمینی(ره) که پشتوانه بزرگ انقلاب و دولت هستند، بویژه یادگار ایشان حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی، گفت: دولت با حمایت مردم و هدایت‌های رهبری، تلاش می‌کند تا در سال پیش رو گام‌های بهتر و بلندتری را به سمت اهداف بلند نظام و تحقق خواسته‌های بحق مردم بردارد.

رییس جمهوری در ابتدای سخنان خود نیز با درود و سلام به روح امام عزیز و بزرگوار و همه شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی، گفت: شروع هفته دولت همواره از کنار مرقد امام راحل و بیعت مجدد با آرمان‌های آن بزرگوار است و امسال نیز خرسندیم که در آغاز سال چهارم خدمت دولت به مردم شریف و عزیز ایران، در کنار مرقد امام راحل برنامه‌های این هفته را آغاز می‌کنیم.

حسن روحانی ادامه داد: هفته دولت فرصتی است که دولتمردان، خدمات سه ساله گذشته خود را برای مردم عزیز و بزرگوار تشریح کنند.

رییس‌ جمهوری گفت: امام بزرگوار در روزهایی که یاران کمی در کنارش بودند و سال‌های زیادی را در تبعید گذراند، توانست با هدایت و بسیج مردم و تحول در افکار عمومی و فرهنگ جامعه، انقلاب عظیم، بزرگ و بی‌نظیری را در برابر قدرت‌های استکباری و رژیم تا دندان مسلح با کمترین صدمات در مسیر صلح و انقلاب ملی به پیروزی برساند و لرزه‌ای بر اندام استکبار جهانی صهیونیسم و مزدوران آنها در منطقه و جهان بیفکند. این ضربه امروز پس از گذشت ۳۸ سال هنوز برای آنها قابل فراموش شدن نیست و سخنان و لحن آنها همچنان انتقام‌جویانه است.

حسن روحانی افزود: آنها می‌دانند، امام راهی را برای ملت‌های آزاده جهان گشود که توانست اهداف مستکبران را از دسترس آنها دور کند و برخی را برای همیشه از دست یافتن خارج نماید.

رییس‌ جمهوری اظهارداشت: امام در سایه تفکر نوین خود و تفسیری که از اسلام و قرآن داشت، که یکی از پایه‌های مهم آن آمیختگی دین و سیاست بود، انقلاب را به پیروزی رساند و سپس نظام مدرن و نوین اسلامی را پایه‌گذاری کرد که بر مبنای اسلام، قانون الهی و مبتنی بر آراء مردم بود.

روحانی گفت: شیوه اداره نظامی که امام پایه‌گذار آن بود، بر تجربه جهانی، عقل و خرد جمعی و آراء مردم تکیه داشت و امام به صراحت اعلام کرد که میزان رأی ملت است و با تشکیل نظام اسلامی، همواره بزرگترین حامی ملت بود و از لحاظ فکری و عملی به الزاماتی که دولت موفق و کارا را در دنیای امروز می‌تواند به پیش ببرد، عمل کرد.

رییس‌ جمهوری اظهار داشت: امام(ره)، قدرت دولت و شرایط مصلحت جامعه را به عنوان یک اصل مهم برای همه تبیین و پایه‌ریزی کرد.

حسن روحانی ادامه داد: امام(ره) راه را گشود تا دولت اسلامی در شرایط پیچیده دنیای امروز، بتواند مدیریت نظام اسلامی را به اثبات برساند و بر اصل مدیریت دولت اسلامی در تمام شرایط پیچیده جهانی به عنوان مبنای فقه حکومتی تأکید داشت.

رییس‌ جمهوری تأکید کرد: امام راحل در کنار برپایی انقلاب و نظام اسلامی از کشور، تمامیت ارضی، عزت و حاکمیت ملی مردم به خوبی دفاع کرد و توانست در شرایطی سخت در دفاع ۸ ساله کاری کند که حتی میلیمتری از خاک کشور در اشغال دشمن نباشد و ملتی بزرگ اما تنها، در سایه هدایت‌های او توانست در برابر دشمنان به پیروزی برسد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی، یادگار امام راحل و تولیت آستان مقدس بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی نیز در این مراسم با تبریک و خیرمقدم به رییس‌ جمهوری و اعضای هیأت دولت به مناسبت هفته دولت، گفت: هفته دولت ایامی مبارک است که دولتمردان بتوانند به مردم، زحمات و خدمات گسترده‌ای را که به دست و بازوی آنان تحقق یافته گزارش دهند.

یادگار امام با بیان خاطره‌ای از امام خمینی(ره) و هجمه‌هایی که در دوران انقلاب و پس از آن توسط برخی افراد نسبت به ایشان روا می‌شد، گفت: حرکت رو به جلو مطمئناً مخالفینی دارد گاهی نیز که این مخالفین از منطق و فضای انصاف خارج می‌شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی عظمت امروز امام را بخاطر سکوت و بزرگ‌منشی ایشان در برابر مخالفین و دشنام‌دهندگان دانست و افزود: مقابله با تحجر و سکولاریسم و ایستادگی در اندیشه حتماً همراه با هزینه است. اما باید مرد میدان بود و با دادن هزینه، بر مبنای اندیشه ایستادگی کرد.

یادگار امام راحل با تأکید بر اینکه امروز هجمه‌ها نسبت به دولت سنگین بوده و بی‌انصافی‌هایی وجود دارد، گفت: دولت با عزم و اراده و هدایت رییس‌ جمهوری که ثابت کرده است برای ایستادگی بر اندیشه هزینه‌ها را می‌دهد، این مسیر را تاکنون پیموده و با قدرت ادامه خواهد داد./
انتهای پیام