رئیس‌جمهور گفت: حضور مردم در راهپیمایی سراسر ایران اسلامی به معنای نقش برآب شدن نقشه‌های دشمنان است.

به گزارش پایان تیتر، حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان با برشمردن ویژگی‌های خاص مراسم ۲۲ بهمن امسال گفت: خداوند بزرگ را شکر می‌کنیم که ملت بزرگ ایران را در چهل سال پیش از بند استبداد، استعمار و وابستگی‌ها رهانید و توانستند نظام جمهوری اسلامی ایران را در این سرزمین استقلال بخشند.

وی افزود: ۲۲ بهمن امسال ویژگی‌های خاص خود را دارد از طرفی چهلمین سالگرد انقلاب ملت بزرگ ایران را وارد چهل و یکمین سال پیروزی انقلاب اسلامی می‌کند و از طرف دیگر ایام دهه فجر ما عطر و بوی فاطمی دارد همان بانوی بزرگواری که در سایه پدر، همسر و فرزندانش ملت ما توانست در برابر همه قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها ایستادگی کند.

روحانی اظهار کرد: ما امسال در شرایطی چهل سالگی انقلاب را جشن می‌گیریم که در برابر توطئه آمریکای جنایتکار و صهیونیسم و ارتجاع منطقه مردم ما را در فشار و منگنه تحریم قرار دادند بنابراین امروز حضور مردم در خیابان‌های سراسر ایران اسلامی و در این شهر بزرگ عاصمه ایران به این معنی است که نقشه‌های یک ساله دشمن نقش بر آب شده است این حضور به آن معناست که دشمن هرگز به اهداف شوم خود نخواهد رسید.

رئیس جمهور ادامه داد: راه ما و مسیر ما به همان صورت که در چهل سال گذشته انتخاب کرده بودیم، ادامه خواهیم داشت، انقلاب اسلامی ما برای حراست و حفاظت از ایران اسلامی عزیز بود؛ مردم ما به خوبی می‌دانند که در ۲۰۰ سال قبل بخش بزرگی از مناطق شمالی ایران و قفقاز در دوران پادشاهان خائن قاجار از ایران جدا شد و ۱۹۱ سال پیش بخش دیگری از شمال ایران را از این سرزمین مادری جدا کردند؛ ۱۷۲ سال قبل بخش بزرگی از شمال غرب ایران از کشورمان جدا شد، ۱۶۳ سال پیش بخش بزرگی از شرق ایران از کشورمان جدا شد و ۱۳۸ سال قبل بخشی از شمال شرق ایران از کشورمان جدا شد و سپس در ۱۰۰ سال پیش بخش بزرگی از جنوب ایران که امروز به عنوان چند کشور در جنوب خلیج فارس هستند از ایران جدا شد و حتی ۴۷ سال پیش ۷ سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در زمان رژیم خائن پهلوی بخشی از جنوب کشور ایران که همواره در جغرافیا به عنوان استان چهاردهم ایران می‌آموختیم به دست خیانتکار پهلوی از ایران جدا شد.

وی تصریح کرد: در عرض این چند دهه در دوران شاهان سست عنصر قاجار و پهلوی دو سوم ایران را از ایران جدا کردند و این به آن معناست که رژیم‌های گذشته ما علاوه بر اینکه بر دین و فرهنگ، رفاه و زندگی مردم خیانت کردند بر تمامیت ارضی ایران هم خیانت کردند.

روحانی افزود: برخی از مردم به یاد دارند و یا تاریخ را خوانده‌اند می‌دانند که در صد سال پیش در جنگ جهانی اول چگونه شمال ایران، غرب ایران و جنوب ایران توسط سه قدرت اشغال شد و در ۷۷ سال پیش در زمان پهلوی اول در جنگ جهانی دوم علی رغم بی طرفی ایران متفقین ایران را به شمال و جنوب تقسیم کردند و بر این کشور مسلط شدند و به شاه دستور دادند که باید از ایران خارج شود و او همه شرایط متفقین را پذیرفت به شرط آن که پس از وی پسرش پادشاه ایران شود، این خیانت‌های آشکار پادشاهان و آن‌هایی که بر اریکه قدرت تکیه زده بودند نسبت به ملت بزرگ ایران بود.

رئیس جمهور بیان کرد: ۳۸ سال پیش زمانی که قدرت‌های جهانی صدام افلقی را تحریک کردند تا با سلاح شرق و غرب و با پول ارتجاع منطقه و سربازان بسیاری از کشور‌های دیگر به ایران حمله کند، ملت رشید و بزرگ ایران با فرزندان دلاورش از ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی و همه مردم در برابر همه جهان ایستادند.حامیان صدام به او وعده داده بودند که ظرف یک هفته نظام جمهوری اسلامی ایران را سرنگون کند و به اصطلاح، خود صدام ۳ روز بعد در اهواز و ۷ روز بعد در تهران مصاحبه کند، اما ملت ایران در مقابل آن‌ها ایستادند، ۸ سال مقاومت کردند و پیروزی‌های عظیمی را در تاریخ ثبت کردند.

روحانی ادامه داد: مردم مقاوم ایران و رزمندگان اسلام به فرمان امام (ره) حصر آبادان را شکستند، خرمشهر را آزاد کردند، مناطق بزرگی از غرب ایران را در عملیات فتح‌المبین آزاد کردند و بعد هم با عملیاتی همچون والفجر ۸، کربلای ۵ و سایر عملیات‌ها، قدرت دشمن را در هم شکسته و به دنیا گفتند که امروز ایران شاهی و شاهنشاهی نیست، امروز ایران اسلامی است و جوانان این سرزمین طبق وظیفه دینی و ملی خودشان در برابر همه زورگویان دنیا با قدرت می‌ایستند.

رئیس جمهور افزود: شرق و غرب، مدرن‌ترین هواپیماها، توپخانه ها، تانک‌ها و هلی کوپتر‌ها را در میانه جنگ در اختیار صدام گذاشتند، اما در عین حال شکست نهایی نصیب همه مزدوران آن‌ها و افلقیان شد و رزمندگان بزرگ و غیور ما با پرچم پیروزی از جبهه به خانه برگشتند.

وی تاکید کرد: امروز همه دنیا بداند قدرت جمهوری اسلامی ایران به مراتب از روز‌های رزم و جنگ و دفاع، بیشتر است و نیرو‌های مسلح ما در تهیه انواع سلاح و مهمات آماده‌تر است به طوری که اگر در زمان رژیم گذشته ۵ درصد سلاح و مهمات ما ایرانی و ۹۵ درصد خارجی بود، امروز ۸۵ درصد تجهیزات و مهمات و نیازمندی‌های دفاعی کشور ما به دست نیرو‌های توانمند و دلاور خودمان ساخته می‌شود.

رئیس جمهور اظهار کرد: برای تقویت قدرت دفاعی و ساختن انواع موشک‌های ضدزره، پدافند هوایی، زمین به دریا و دریا به دریا، هوا به هوا و زمین به زمین از کسی اجازه نگرفته و نخواهیم گرفت، راهمان را و قدرت‌نظامی‌مان را ادامه می‌دهیم و نزد ملت ایران به صراحت می‌گویم که قدرت نظامی ایران در طول این ۴۰ سال و بویژه در ۵ سال اخیر برای همه جهانیان شگفت‌آور است.

وی افزود: در این ۴۰ سال پیشرفت در صنایع دفاعی، نظامی، موشک‌ها، جنگنده‌ها، هلی‌کوپترها، ناوچه‌ها، زیردریایی ها، تانک‌ها و نفربر‌ها و سلاح انفرادی و هر آنچه که نیرو‌های مسلح از سلاح و مهمات و بالاتر از آن نیاز دارند و شهامت نیرو‌های مسلح و انگیزه و تدبیر و نقشه آن‌ها همه جهانیان را شگفت زده کرده است. در ۵ سال اخیر وقتی ایران اراده کرد، به ملت‌های عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و یمن کمک کند، جهانیان دیدند که دشمنان در برابر قدرت ملت‌های منطقه و حمایت‌های ایران به پیروزی دست نیافتند و امروز ناچارند با اعتراف به شکست‌های ۲۰ ساله مداخلات خودشان در ایران کم کم از منطقه خارج شوند و ملت‌های منطقه بتوانند با آزادی راه خود را ادامه دهند.

رئیس جمهور با بیان اینکه حفظ تمامیت ارضی و حراست از ایران عزیز اولین دستاورد انقلاب اسلامی است، گفت: یک میلیمتر از خاک و آب‌های این سرزمین به دشمن واگذار نشد و ملت ایران در برابر توطئه‌ها پیروز شد. دومین دستاورد بزرگ این انقلاب که به آن می‌بالیم و افتخار می‌کنیم، تغییر نظام مشروعیت در این کشور بود، نظام مشروعیت در گذشته بر این مبنا بود که فردی بر اساس اینکه فرزند کدام پدر و از کدام طایفه و قبیله است می‌توانست شاه باشد و بعد او هم فرزند او بود، که این نظام بر هیچ مبنای عقلی، شرعی و دموکراسی منطبق نبود.

روحانی در ادامه اظهار کرد: امروزه تمام مسئولین جمهوری اسلامی ایران از مقام معظم رهبری گرفته تا رئیس جمهور، اعضای مجلس شورای اسلامی، خبرگان، شورا‌ها و همه با رأی مردم و صندوق آرا مسند مسئولیت را بر عهده می‌گیرند و همه ما باید حواسمان را جمع کنیم اگر در این چهل سال ما پیروز شدیم به خاطر اسلام جمهوریت بود، اسلامیت و جمهوریت ما را حفاظت و حراست کرد، ایمان، شور و اعتقاد مردم، فرهنگ جهاد، فرهنگ شهادت و فرهنگ ایثار که بزرگترین دستاورد انقلاب و دفاع مقدسمان است، امیدمان و تکیه‌مان به خداست و می‌دانیم در میدان نبرد می‌توانیم در میدان نبرد پیروز شویم یا کشته شویم فاتحیم.

رئیس جمهور در ادامه تصریح کرد: این اعتقاد ما بود که در هشت سال دفاع مقدس ما را نگه داشت و این اعتقاد است که امروز شما می‌بینید میلیون‌ها نفر با افتخار به زیارت مرقد امام هشتم و میلیون‌ها نفر پای پیاده به زیارت مولایمان ابی عبدالحسین می‌شتابند و عاشورایش و بیست و یکمش و رمضانش و فطرش و غدیرش و ۱۵ شعبانش سراسر روز‌هایی که به نام اسلام و ائمه خدا و پیامبر است و مردم هر سال پرشورتر از سال گذشته حضور پیدا می‌کنند.

وی در ادامه بیان کرد: اساس انقلاب ما این بود که فضیلت جای رذیلت نشسته و اخلاق جای ابتذال می‌نشیند این ایمان و معنویت اساس انقلاب، قدرت و توانایی ما در دیروز و امروز بوده است. اگر انقلاب ما اسلامی نبود ایرانی بود، ملی بود در برابر انواع توطئه‌ها نمی‌توانست مقاومت کند.

روحانی خاطرنشان کرد: اسلامیت این نظام تعیین این نظام است و توانسته ما را در برابر انواع خطرات حفظ کند؛ از طرفی دیگر صندوق رأی آنچه باعث شده روز به روز مردم ما علی رغم فشار‌های دشمن با نشاط بیشتر مسیر و آرمان خود را ادامه دهند آن است که هر دو سال یک بار به پای صندوق آرا می‌شتابند و افراد مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند.

رئیس جمهور تاکید کرد: صندوق آرا تضمین حفظ این نظام است هرکس هر نوع تغییری را که می‌خواهد پای صندوق آراست که نظرات، ایده‌ها و راهتان را در تبلیغات انتخاباتی اعلام کرده و فرد مورد نظر را در مجلس، ریاست جمهوری، خبرگان و شورا‌ها برگزیده و انتخاب می‌کنید؛ حواسمان باشد که صندوق رأی و انتخابات یکی از نعمت‌های بسیار بزرگ جمهوری اسلامی ایران است.