نمکی گفت: در استان های گیلان و قم موج ورود کرونا نسبت به خروج منفی شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، سعید نمکی، وزیر بهداشت در نشست مشترک با روسای دانشگاه علوم پزشکی و فرماندهان بسیج درباره آخرین وضعیت اجرای طرح ملی مبارزه با کرونا که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد،‌اظهار کرد: ضمن قدردانی از صدا و سیما و کادر بهداشتی و درمانی در خط مقدم مقابله با کرونا اظهار کرد: بسیج ملی مبارزه با کرونا با همکاری بسیج و وزارت بهداشت و سازمان های مردم نهاد و نظام پزشکی و پرستاری در حال برگزاری است و ما با بستر پرونده الکترونیک و ارتباط با خانواده ها با بیماریابی را انجام می دهیم .

او با اشاره به حضور هیپت اعزامی ۱۲ نفره سازمان جهانی بهداشت به ایران و استقبال آنها از بسیج ملی مقابله با کرونا در ایران، گفت:این طرح را به نمایندگان سازمان جهانی بهداشت ارائه کردیم و نمایندگان سازمان جهانی بهداشت اعلام کردند که در صورت موفقیت بسیج ملی کرونا می توانند از آن به عنوان یک الگوی جهانی استفاده کنند.

نمکی گفت: آنها  اصرار داشتند که اگر بتوانیم بیماران را در مراحل اولیه گرفتاری تشخیص دهیم و از چرخش آنها در جامعه پیشگیری و افراد مرتبط با آنها را شناسایی و ایزوله کنیم و آموزش‌های لازم را ارائه دهیم، زنجیره انتقال بیماری را قطع را قطع کرده ایم.

وزیر بهداشت با اشاره به افزایش تعداد آزمایشگاه های تشخیص کرونا گفت: تعداد آزمایشگاه‌ها را از ۳ به ۵۰ رساندیم و هفته آینده بخش خصوصی مورد وثوق‌مان نیز به این چرخه خواهند پیوست تا به این ترتیب افراد در مرحله اول بیماری تشخیص داده و ایزوله شوند وبتوانیم از آلودگی سایرین جلوگیری کنیم و تعداد آزمایشگاه‌ها را به ۷۰ مورد خواهیم رساند.

نمکی گفت: در روزهای نخست به دلیل همجه ها در فضای مجازی و وحشت مردم شاهد افزایش موارد مراجعه به بیمارستان‌ها بودیم و با اجرای کامل بسیج ملی مقابله با کرونا، ورود و خروج افراد مشکوک و آلوده را جداسازی و با مسیر خاصی که تعریف کردیم این افراد با یکدیگر هیچ اختلاطی نخواهند داشت و بار مراجعه به بیمارستان‌ها کم خواهد شد و با شناسایی موارد آلوده موج ابتلا را کنترل خواهیم کرد.

نمکی ادامه داد: برهمین اساس این طرح در استان‌های گیلان، قم و نقاط دیگری که شروع شد، این طرح در چهار استان کشور آغاز شد و نتایج مطلوبی در این چند روز گرفتیم و قرار بود پس از ارزیابی نتایج، به کل کشور تعمیم یابد.

او افزود: در چند روز گذشته موج ورودی بیماری نسبت به خروج آن منفی شده است و اکنون در گیلان و قم به نقطه‌ای رسیده‌ایم که امواج طوفانی بیماری را نداریم  در گیلان و قم در چند روز گذشته موج ورود بیماری به خروج منفی شده و موج طوفانی موارد ابتلا نداریم و همکاران ما در این دو سه روز به آرامش نسبی بعد از آن طوفان رسیدند.

نمکی با اشاره به غربالگری ۳.۵ میلیون نفر در بسیج ملی مقابله با کرونا اظهار کرد:‌ در ۲ روز گذشته این تعداد را ارزیابی کردیم و ۱۲۰۰ نفر مشکوک را شناسایی کردیم و ۲۰۰ نفر بستری و ۲۷۰۰ نفر در ارتباط با مبتلایان  ایزوله شدند و تحت مراقبت قرار گرفتند و بنابراین در ۴۸ ساعت گذشته توانستیم افراد پرخطر را شناسایی و از چرخش آنها جلوگیری کنیم.

وزیر بهداشت گفت:‌ امروز با استانداران نشستی داشتیم و سعی کردیم با ویدئو کنفرانس با همکارانمان در بسیج ارتباط داشتیم و معاون بهداشت وزارت بهداشت اخبار پیشرفت طرح بسیج ملی مقابله با کرونا را به اطلاع مردم خواهند رساند و خواهشمندیم تا صدا و سیمای استان‌ها با ما همکاری کنند.

در حال تکمیل/