محاکمه ۱۲ نفر از متهمان پرونده ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورویی پتروشیمی صبح امروز به ریاست قاضی مسعودی‌مقام برگزار شد.

به گزارش پایان تیتر، اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات تعدادی از متهمان مربوط به پرونده سوءاستفاده از ارز‌های دولتی در پتروشیمی، صبح امروز به ریاست قاضی مسعودی‌مقام در شعبه سه دادگاه ویژه اقتصادی برگزار شد.

سوء استفاده ۶ میلیارد یورویی از ارز دولتی در پتروشیمی

قاضی مسعودی‌مقام در ابتدای جلسه دادگاه گفت: پرونده اتهامی رضا حمزه‌لو، مصطفی تهرانی، علیرضا اعلایی رحمانی، حسین احمدیان، مرجان شیخ الاسلامی، سیدامین قرشی، سام حامد ساعدیان، علیرضا حسینی، علی اشرف ریاحی، معصومه دری، ابوالفضل ملکی شمس آباد و سعید خیری زاده مفاد ۱۹۳ و ۱۹۴ آیین دادسری کیفری قرائت و تفهیم شد.

وی افزود: اتهام این افراد مشارکت و اخلال کلان اقتصادی در حوزه پتروشیمی و توزیع ارز دولتی به مبلغ ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو است.

قاضی مسعودی‌مقام با بیان اینکه شاید برخی اشخاص پرونده منتصب به دستگاه‌های خاص باشند، بیان کرد: وجود این افراد به معنای انتصاب جرم به دستگاه مربوطه نیست و متهمان باید دفاعیات حقوقی داشته باشند و از توسل به اشخاص خاص برائت کنند.

در ادامه قاضی از حسینی نماینده دادستان درخواست کرد تا کیفرخواست متهمان را قرائت کند.

کیفرخواست ۷۰۰ صفحه‌ای برای متهمان پتروشیمی

نماینده دادستان به منظور قرائت کیفرخواست در جایگاه حاضر شد و  گفت: تحقیقات انجام شده در مورد اتهامات این افراد به دادگاه ارسال شده است.

حسینی افزود: شرکت بازرگانی پتروشیمی از شرکت‌های زیرمجموعه صنایع پتروشیمی بود که دو وظیفه مهم بازاریابی شرکت‌های تولید کننده و پرداخت عواید حاصله به شرکت‌های تولیدی را بر عهده داشت.

وی با بیان اینکه اقدامات مجرمانه متهمان دو بخش است، اظهار کرد: در بخش اول این افراد به عنوان مدیران شرکت و مرتبطین از خریداران پورسانت کلانی را به نفع خود دریافت می‌کردند و بخش دوم هم این است که آن‌ها به بهانه دور زدن تحریم‌ها شرکت‌هایی را در خارج کشور دایر می‌کردند و وجوه حاصله را به حساب شخصی خود واریز می‌کردند و به جای انتقال ارز داخل به صورت ریالی با شرکت‌ها تسویه می‌نمودند.

حسینی افزود: اگرچه این اقدام به بهانه تحریم و قادر نبودن به انتقال پول به داخل بود،اما آن‌ها حق نداشتند مابه التفاوت ارز را به حساب شخصی خود واریز کنند.

نماینده دادستان با بیان اینکه اتهام این افراد تحت عنوان سوء استفاده از ارز دولتی به مبلغ ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو ثابت شده که به نفع شخصی متهمان حاصل شده، گفت:به دلیل حجم زیاد کیفرخواست که حدود ۷۰۰ صفحه ، آن را در ۱۲۰ صفحه قرائت می‌کنم.

وی درباره اتهامات متهمان گفت: رضا حمزه لو متهم به اخلال کلان در نظام اقتصادی و تحصیل مال نامشروع به مبلغ ۷ میلیون و ۶۵۰ هزار یورو و همچنین ۸ میلیون و ۷۱۰ هزار یورو است و همچنین حسین احمدیان متهم به ۱۵ میلیون دلار تحصیل مال نامشروع و مرجان شیخ الاسلامی متهم به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی و تحصیل مال نامشروع به مبلغ ۷ میلیون و ۶۵ هزار و ۵۲۰ یورو و علیرضا اعلایی رحمانی به اتهام مشارکت در اخلال کلان در نظام اقتصادی و تحصیل مال نامشروع به مبلغ ۶ میلیون و ۶۵۶ هزار یورو و سام حامد ساعدیان به اتهام تحصیل مال نامشروع به مبلغ ۵ میلیارد و ۴۹ میلیون ریال و معصومه دری مدیرعامل پتروشیمی دبی متهم به اخلال کلان در نظام اقتصادی و محمدحسین شیرعلی متهم به تحصیل مال نامشروع به مبلغ ۸ میلیون دلار هستند.

حسینی افزود: ابوالفضل شمس آبادی به اتهام معاونت در اخلال کلان در نظام اقتصادی و تحصیل مال نامشروع، سیدعلیرضا حسینی مدیرعامل پتروشیمی شانگ‌های و علی اشرف ریاحی با سوء استفاده از موضوع دور زدن تحریم‌ها این اقدامات را انجام داده‌اند.

در حال تکمیل…