محمود واعظی رییس ایرانی کمیسیون همکاری های مشترک ایران و روسیه گفت: تهران و مسکو در چارچوب راهبرد مورد تاکید رییسان جمهوری دو کشور، گسترش فراگیر مناسبات در تمامی بخش ها بویژه توسعه همکاری های بین استانی ایران و روسیه را در اولویت قرار داده اند.

به گزارش پایان نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و سرپرست هیات ایرانی که برای انجام مذاکرات با مقام های بلندپایه روسیه در نخستین مرحله از سفر وارد استان استراخان این کشور در ساحل شمالی غربی دریای خزر شده است، افزود: روابط ایران و روسیه در ابعاد مختلف گسترش می یابد که این راهبرد در دیدارهای مختلف رییسان جمهوری دو کشور در سه سال گذشته اتخاذ و بر آن تاکید شده است.
واعظی تصریح کرد: تاکنون اسناد مختلفی در این زمینه امضا شده و اکنون زمان اجرا است تا بخش های خصوصی دو کشور با اطمینان خاطر بیشتری فعالیت های تجاری و اقتصادی گسترده تری انجام دهند.
رییس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه خاطرنشان کرد: نتیجه توافق نشست پاییز سال گذشته کمیسیون مشترک، فراتر از توسعه روابط پایتخت ها بود و مقرر شد، استان های مختلف ایران و روسیه نیز گسترش همکاری ها و مناسبات بویژه اقتصادی، سرمایه گذاری و بازرگانی را در اولویت قرار دهند.
وی همچنین با اشاره به مذاکرات خود با مقام های آستراخانی که با حضور مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه انجام شد، تصریح کرد: هدف دور کنونی مذاکرات آستراخان همراه حضور یک گروه بزرگ از بازرگانان و فعالان اقتصادی ایرانی، تلاش برای رسیدن به اهداف تعیین شده است. راه اندازی خط کشتیرانی و افتتاح رسمی نخستین خط هوایی تهران – استراخان نشان می دهد که عزم دو کشور برای ایجاد تسهیلات لازم در این زمینه جدی می باشد.
صبح دیروز با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نخستین پرواز رسمی تهران- استراخان روسیه در فرودگاه این شهر به زمین نشست.
وزیر ارتباطات همچنین رفع موانع موجود بر سر همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور را دلیل دیگر ادامه مذاکرات هیات ایرانی در مسکو بر شمرد و ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک افزون بر رشد صنعت گردشگری بین دو کشور بویژه با استان استراخان، شاهد ارتقای میزان صادرات به سراسر روسیه نیز باشیم.
مذاکرات هیات ایرانی با مقام های استراخان در حالی انجام گرفت که هیات ۴۵ نفری روسی به ریاست الکساندر ژیلیکین استاندار این استان در جریان سفر چهار روزه خود به ایران که روز دوشنبه پایان یافت، نشست هایی را با مقام های استان مازندران برگزار و در اجلاس توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور در تهران نیز شرکت کرد.
شهر بندری استراخان به دلیل قرار داشتن در دهانه ورودی رودخانه ولگا به دریای خزر، یک شاهراه آبی و زمینی بشمار می آید و در زمان حاضر این منطقه با فعالیت بیش از ۲۰۰ شرکت ایرانی به کانون تمرکز اقدام های بازرگانی و اقتصادی ایرانیان در جنوب روسیه تبدیل شده است.
براساس آمارهای در دسترس که آخرین گزارش آن مربوط به سال ۲۰۱۲ است حدود ۳۹ درصد مبادلات بازرگانی خارجی استان استراخان روسیه با جمهوری اسلامی ایران انجام گرفته است.
همچنین وزیر ارتباطات در دومین بخش از برنامه سفر خود که از امروز در مسکو آغاز خواهد شد، افزون بر دیدار ورونیکا نیکیشینا وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا با نیکلای نیکیفروف وزیر ارتباطات و رسانه های جمعی، دنیس مانتوروف وزیر صنعت تجارت و الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه و رییس روسی کمیسیون همکاری های دو کشور با موضوع توسعه هر چه بیشتر روابط دو جانبه مذاکره می کند.
از آغاز روی کار آمدن دولت یازدهم، ایران و روسیه با اجرای راهبرد افزایش همکاری های دوجانبه و همگرایی منطقه ای، روابط اقتصادی رو به رکورد خود را تحرک بخشیدند.
پایین ترین سطح روابط تجاری دو کشور در سال ۱۳۹۲ با سقوط از چهار میلیارد دلار به کمی بیش از یک میلیارد دلار تجربه شد.
در چارچوب اقدام های دولت یازدهم، سال۲۰۱۴ ارزش اقتصادی روابط دو کشور به حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسید، سال ۲۰۱۵ نیز حدود ۳۰ درصد رشد کرد و براساس آمارهای تازه اعلام شده در شش ماهه اول سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۵، حدود ۶۹ درصد بیشتر شده است.
اتحادیه اقتصادی اورآسیا نیز با جمعیتی بیش از ۱۸۰ میلیون نفر دربرگیرنده پنج کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان است که بیش از ۲۰ میلیون کیلومتر مربع مساحت دارند و با توجه به نزدیکی جغرافیایی، بازار بزرگی برای صادرات کالاهای ایرانی به شمار می روند و برقراری تجارت آزاد نیز می تواند فرصت های زیاد همه جانبه ای را برای بخش خصوصی ایران و کشورهای عضو این اتحادیه ایجاد کند./
انتهای پیام