معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا:از ارایه اطلاعات مالی و بانکی خود از قبیل شماره حساب ، شماره کارت های اعتباری و اعلام رمز های آنها و … به افراد و سایت های متفرقه و مشکوک خودداری کنید و از عملکرد قانونی ، اینترنتی بانک ها و سایر مراکز دولتی و رسمی اطمینان حاصل کنید.

پایان تیتر: شاکی نالان و سراسیمه به کارشناس پلیس فتا در اداره مبارزه رجوع می کند و سلام نکرده می گوید: آقای پلیس کمکم کنید، هم موبایلم گم شده و هم از حسابم مبلغی پول کم شده تو رو خدا من و کمک کنید من یه کارگر بیشتر نیستم و همه زندگیم و سرمایه ام همین بود.

کارشناس فتا که حال پریشان شاکی را می بیند ابتدا یک لیوان آب به شاکی داده و می گوید: سلام برادر جان؛   پروندتون رو به من بدین و ماجرا رو برام توضیح بدین.

شاکی هم که کمی به حال خودش آمده است شروع به توضیح می کند و می گوید: چند روز گذشته بعد از سرکار به بازار رفته بودم برای خرید مایحتاج خانه. خرید هایم که انجام دادم سوار موتورم شده و در همان لحظه زنم زنگ زد به موبایلم و گفت برای شام نان نداریم، نان را هم بگیر .به همیمن خاطر از موتور پیاده شدم و مجدد به بازار رفتم.

شاکی در ادامه اظهاراتش افزود: بازار خیلی شلوغ بود و زمانی که می خواستم از بازار عبور کنم از میان شلوغی ها گذر کردم. نان را که خریدم، می خواستم پولش را که حساب کنم دیدم کیفم که در جیبم بود، دیگر نیست. نتوانستم نان را خریداری کنم. کیف گم شده بود و هرچه مسیر راه را که رفته بودم گشتم و از مغازه داران آنجا سوال کردم، اما نتیجه ای حاصل نشد و به خانه برگشتم. فردای آن روز برای موبایلم پیامک آمده بود و دیدم که از حسابم شش میلیون کسر شده است. به بانک رجوع کردم و متصدی بانک گفت از حساب شما خرید اینترنتی انجام گرفته است و شما باید به پلیس فتا مراجعه کنید.

پلیس از شاکی سوال کرد: که در کیف شما کارت عابر بانک شما هم بود؟

شاکی با صدایی خجالتزده گفت: بله کارتم داخل کیف بود و متاسفانه شماره رمز ان هم کنارش بود. به خاطر این که رمز کارتم یادم می رفت رمز رو روی کارت یادداشت کردم.

کارشناس فتا پرونده را تکمیل کرد و به شاکی اطمینان داد که متهم پرونده اش را به زودی پیدا کرده و حقش را از او می ستاند.

کارشناس فتا بعد از بررسی های فنی و تخصصی بر روی پرونده موفق به شناسایی متهم شد و به شاکی تماس گرفت و این خبر خوش را به او داد و از شاکی خواست تا برای تکمیل پرونده و گرفتن مال خود به فتا بیاید.

شاکی که به پلیس فتا آمد کارشناس به او گفت: که متهم پرونده در بازاری که شما از آنجا خرید می کردید، در شلوغی ها بدون آنکه شما متوجه شوید کیف را از جیب شما می رباید و با کارت عابر بانک شما و اطلاعاتی که روی کارت نوشته شده بود دو موبایل خریداری می نماید.

پایان تیتر: سرهنگ رامین پاشایی

سرهنگ پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا ضمن تشریح این پرونده به شهروندان هشدار ذیل را در این خصوص داد :

– در حفظ و نگهداری کارت های اعتباری خود دقت لازم را به عمل آورید .

– از نگهداری رمز ها در کنار کارت خودداری کنید .

– برای رمز گذاشتن بر روی کارت عابر بانک خود از انتخاب سال تولد وشماره شناسنامه وسالگرد ازدواج ویا مثلا چهار عدد مثل هم ویا ارقام صعودی یا نزولی خودداری کنید .

– کارت و رمز عبور خود را جهت دریافت پول در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید .

– در هنگام برداشت وجه مواظب باشید کسی رمز شما را نبیند .

– برگ رسیدی که از دستگاه خودپرداز دریافت می کنید حامل اطلاعات مهمی است .آن را در محل رها نکنید و در صورت عدم نیاز آن را ازبین ببرید.

– موجودی حساب های بانکی مخصوصا حساب های عابر بانک را در فاصله های زمانی مناسب چک کنید . .

– از ارایه اطلاعات مالی و بانکی خود از قبیل شماره حساب ، شماره کارت های اعتباری و اعلام رمز های آنها و … به افراد و سایت های متفرقه و مشکوک خودداری کنید و از عملکرد قانونی ، اینترنتی بانک ها و سایر مراکز دولتی و رسمی اطمینان حاصل کنید.

-هر چند وقت یکبار نسبت به تغییر رمز های کارت های عابر بانک اقدام کنید .

– از کارت های بانکی خود کاملا حفاظت کرده و اگر آن را لازم ندارید حتما با اطلاع بانک آن را باطل کرده و رمز آن را در هیچ صورت فاش ننمایید ؛ مسئولیت هر نوع استفاده خلاف از کارت بانکی به عهده فردی است که کارت به نامش صادر شده است .

– در فروشگاه هایی که امکان خرید با استفاده از کارت وجود دارد از دادن رمز کارت به فروشنده خودداری کنید.

منبع: پلیس فتا

انتهای پیام/