سیزدهمین جلسه دادگاه متهمان بانک سرمایه صبح امروز به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

به گزارش پایان تیتر، سیزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده متهمان بانک سرمایه صبح امروز به ریاست قاضی مسعودی مقام در شعبه سه دادگاه مفاسد اقتصادی برگزار شد.

در شروع دادگاه قاضی مسعودی مقام اعلام کرد: متهمان اگر در رابطه با مسائل شخصی صحبت می‌کنند به اختصار آن را توضیح دهند.

مهرداد باقری عضو هیئت مدیره بانک سرمایه به عنوان اولین نفر در جایگاه متهم قرار گرفت و در دفاع از خود گفت: من می‌خواهم اتهامات خود را در دو تا سه محور مطرح کنم و پیش از آن می‌خواهم تذکری نسبت به جلسه دیروز دادگاه بدهم و آن هم این است که دیروز اعلام شد هیچ پولی از مطالبات وصول نشده است؛ اما منظورم این نبود که بخواهم بخش وصول مطالبات را زیر سوال ببرم.

این متهم افزود: مطلب دیگری که بیان شد در رابطه با کار کارشناسی، علی محمدی  و قهرمانی بود. به نظر من آن‌ها درون گود هستند و من چون ورزشکار زورخانه‌ای هستم می‌دانم افرادی که درون گود ورزش می‌کنند نسبت به اتفاقات خارج از گود توجهی ندارند و این مثال بارزی درباره اتفاقاتی است که موجب شده انقدر درگیری ذهنی برای مشتریان بانک سرمایه بوجود آید و موضوعات دیگر از اولویت خارج شود.

وی ادامه داد: باید اعلام کنم که من رابطه‌ای با آقای علی محمدی نداشتم و با او در بانک سرمایه آشنا شدم. خواهش من از رسانه‌ها این است که امانت‌داری را رعایت کنند و صحبت‌های من را به صورت کامل پوشش دهند، زیرا من در پل صراط به طور حتم جلوی راه مسئولان آن‌ها را می‌گیرم که چرا امانت‌داری در بحث اطلاع‌رسانی خبری انجام نشده است.

باقری گفت: یکی از محور‌های دفاعیت امروز من این است که به عنوان یک ایده‌پرداز در بانک سرمایه فعالیت می‌کردم و سیاست من در احیا و جا انداختن طرح تولید برتر سرمایه مولد بود.

این متهم با بیان اینکه طبق مطالعات من، بانکداری امروز کشور بر اساس اصل چهارم بانکداری جهان است، اظهار کرد: بیماری موجود در بخش هلدینگ‌های اقتصادی این است که باید بسیاری از آن‌ها از طرف اعتبارات خود شکل بگیرند؛ در این باره من در دو حوزه تلاش کردم و معتقدم هلدینگ‌های ما زمانی بیمار می‌شوند که یا قانون ندارند و یا با سوء مدیریت یا بی‌دانشی افراد اداره می‌شوند.

باقری افزود: ما برای اینکه مطمئن شویم می‌توانیم با هلدینگ‌های اقتصادی به صورت هدفمند فعالیت کنیم نماینده‌ دائمی را در آن‌جا مستقر کردیم و تمام سعی من این بود که بگویم من کارشناس هلدینگ هستم و می‌توانم بیماری هلدینگ را درمان کنم، زیرا سابقه مدیریت ۱۷ ساله بخش خصوصی و ۱۷ ساله بخش دولتی را داشتم و هیچ جا نیست که شما بپرسید و بگویند که باقری در آن مورد اطلاعی ندارد.

این متهم ادامه داد: یکی از فشار‌ها بر روی من این بود که با اعتبارات تکلیفی موافقت شود و من به این توصیه‌ها گوش نکردم. و من  در رأس مسئولیت کار بودم و نزدیک به ۷ هزار توصیه از نهاد‌ها و سازمان‌هایی داشتم که به هیچ کدام از آن‌ها عمل نکردم، زیرا اعتقاد داریم مدیریت اقتصادی توصیه پذیر نیست.

وی با اشاره به بانک ملت گفت: امروز تعدادی از مدیران و مسئولان بانک ملت را که مشاهده می‌کنید جزء ۴ هزار نفر نیرویی هستند که من در دوره خودم در بانک استخدام کردم.

باقری اضافه کرد: یکی از مواردی که در دولت سازندگی شکل گرفت بانکداری و شرکت‌داری همزمان بود که من جز یکی از مخالفان آن بودم. یکی دیگر از معضل‌های اقتصادی در حوزه بانک اعتبارات تکلیفی و شرکت‌داری است که جزء یکی از مواردی است که موجب ضربه به سیستم اقتصادی می‌شود.

این متهم تأکید کرد:من هیچ زد و بندی با احدی نداشتم و باید تأکید کنم که ریخته‌گران جزء همان افراد بود که به دنبال ایجاد رابطه با من بود که من در مقابل او ایستادم.

وی اظهار کرد: مخالفت من با اعتبارات تکلیفی این است که بانک به خزانه دار بخش خصوصی و دولتی تبدیل می‌شود و پول را از مردم می‌گیرد و در  مواردی سرمایه گذاری می‌کند که از دید من این غلط است.

باقری گفت: یکی دیگر از مواردی که باید اعلام کنم سوء مدیریت و بی‌دانشی بسیاری از افراد در رأس مدریت بانک‌ها می‌باشد که مشاهده می‌کنیم رئیس هیئت مدیره یک بانک با مدرک مهندسی عمران در حال فعالیت است.

این متهم ادامه داد: قراردادی که با ریخته‌گران تنظیم شد، شفاف است و من خودم آن را اعلام کردم. من با توجه به عقل و دانش هلدینگ خودم چندین کار را انجام دادم که یکی از آن‌ها برگزاری جلسات متعدد با گروه‌های سرمایه‌گذاری درست و حسابی مانند فولاد ماهان بود و در کنار آن ساعت‌ها در فولاد میبد چرخیدم و هکتار هکتار زمین را برای سرمایه گذاری خارجی ارزیابی کردم و می‌توانم به آن‌ها هم فولاد بیستون را نیز اضافه کنم.

وی تأکید کرد: بعضی از افراد که پیشتر رابطه‌ای با مدیران فراری که امروز در کانادا هستند داشتند به خیال خود بر این باور بودند می‌توانند با من هم به شکل آن مدیر رابطه برقرار کنند و با رابطه و زد و بند تسهیلات را دریافت کنند.

باقری افزود: بعضی از مدیران دولتی متوجه نیستند و فکر می‌کنند تنها خودشان هستند، اما باید اعلام کنم در بخش خصوصی تمام افراد همدیگر را می‌شناسند و اطلاع دارند که در صندوق توسعه کشور به چه شکل می‌توان عمل کرد.

این متهم بانک سرمایه تصریح کرد: به عقیده من زمانی که حیدرآبادی عزل شد باور کردم که ریخته گران ضربه دوم را خورد، زیرا ضربه اول را زمانی خورد که به این باور رسید که من مثل مدیر عامل فراری اهل رابطه نیستم؛ پس از آن بود که دفتری را که طبق قرار داد در اختیار من قرار داده بودند ریخته گران از من گرفت و من بی مکان در خیابان ماندم.

باقری تأکید کرد: من از تیر ۹۵ هیچ رابطه‌ای با ریخته‌گران ندارم و زمانی که مصوبه سایه‌گستر و چگونگی انجام آن را متوجه شدم پایدار گستر قشم را با حساسیت بیشتر دنبال کردم و شما می‌توانید از مهرداد باقری به عنوان کسی که از سال ۹۲ تا سال ۹۵ برای پیگیری فساد تلاش کرده نام ببرید.

وی ادامه داد: من نه تنها استعفا کردم بلکه در مقابل فعالیت ریخته‌گران نیز ایستادم و زمانی که پویان‌شاد منصوب شده بود همان لحظه فهمیدم برخی افراد در حال دستبرد  و خارج کردن مهر و اسناد گاوصندوق بودند و بلافاصله سوار ماشین شدم و پیش پویان‌شاد رفتم و به او گفتم حواست نیست که دارند تمام اسناد و مهر‌ها را از صندوق خارج می‌کنند.

متهم بانک سرمایه گفت: آقای کاظمی اعلام می‌کنند من عضو غیر موظف بودم؛ من هم می‌گویم هستم، ولی او طبق جایگاه وظیفه قانونی و مسئولیت دارد و مسئولیت هیئت مدیره و نظارت جزء وظایف حقوقی است که به افراد تکلیف شده است و شما به عنوان مقام دادگاه از آن اطلاع دارید.

باقری ادامه داد: اتفاقاتی که از سال ۹۵ رخ داد و نوع رفتار من این باور را ایجاد کرده بود که روزی نمی‌آید به عنوان متهم در پشت این جایگاه قرار بگیرم و دی ماه زمانی که از یک سفر خارج از کشور برگشتم در فرودگاه پاسپورت من را به عنوان متهم گرفتند و من باید اعلام کنم در ۱۳ ماه زجر کشیدم که شبکه ریخته‌گران را کنترل کنم تا خیلی‌ها سوار نشوند.

وی بیان کرد: یکی دیگر از مواردی که باید مطرح کنم سوژه هدایتی بود، زیرا در آن زمان از در و دیوار با من تماس می‌گرفتند و سفارش وی را می‌کردند که در یکی از این سفارش‌ها اعلام کردند که خودت جزء بدنه پرسپولیس هستی و در این تیم سوخت دادید، به همین دلیل هوای آقای هدایتی که مثل خودت بچه دولاب است را داشته باش.

این متهم تأکید کرد: این را بیان کردم تا بدانید ریشه من که پرسپولیس است جزء دست مایه سفارش برخی افراد در پرونده آقای هدایتی شد.

باقری ادامه داد: من آدم ملک بازی نیستم و هرگاه معامله در زمینه ملک کردم ضرر کردم و دعا کنید زمانی که از اینجا خلاص شدم بروم کار کنم پول در بیاورم و بعد سال‌ها صاحب خانه شوم.

وی درباره ارتباطش با هدایتی اظهار کرد: او روزی من را به مهمانی دعوت کرد که مشابه آن را در سالهایی که خارج از کشور زندگی می کردم ندیده بودم. در این مهمانی هنگام ورود مشروب سرو می کردند و در ادامه خانم هایی با سر و وضع آن چنانی حضور داشتند؛ چنین کثافت کاری را تا آن روز ندیده بودم.

باقری  ادامه داد: من مصوبات هیئت مدیره را با جدیت کارشناسی و امضا کردم و اگر قصوری بود از سوی اعضای هیئت مدیره انجام گرفت و تأکید من این است که من در مقابل ریخته‌گران در پروژه سایه گستر و پایدار گستر قشم ایستادم.

این متهم تأکید کرد: تا سال ۹۴ چتر سازمان یافته فاسدی روی افراد باز شد تا فشار حداکثری را بر روی آن‌ها بیاورند.

باقری اظهار کرد: مثال بارز ایستادگی من در مقابل فساد مانند سیستم بازی تیم‌های علی پروین بود که در بعضی از بازی‌ها سیستم را طوری می‌چید که تنها سیستم بازی رقیب را خراب کند و من نیز در بسیاری از موارد بازی ریخته گران را خراب کردم.

وی ادامه داد: در چند روز گذشته خبردار شدم که ریخته گران پتروشیمی بیستون را به مبلغ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان فروخته است و باید پرسید کسی که پایش به عنوان متهم باز است چگونه توانسته این معامله را انجام دهد؛ تأکید من این است که من سیاست گذاری کردم، ولی ابزار نظارتی در بانک سرمایه نداشتم.

در حال تکمیل…