رئیس جمهوری در پیامی به مناسبت روز جهانی معلولان ضمن اشاره به اقدامات دولت برای ایجاد شرایط مناسب تر برای خلق فرصتهای برابر و زندگی عادلانه برای معلولان تاکید کرد که پیشگیری از معلولیت از طریق سیاستها و اقدامات موثر باید به اولویت تبدیل شود.

به گزارش پایان نیوز، از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، پیام حسن روحانی روز یکشنبه در همایش روز جهانی افراد دارای معلولیت و مراسم تجلیل از مدال آوران پارالمپیک از سوی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی قرائت شد.
در این پیام آمده است:

ارزش‌های دینی و انسانی الزام می‌کنند که آدمیان برای فراهم آوردن فرصت‌های برابر زندگی، برای همگان تلاش کنند و ساختن جامعه‌ای عادلانه را مدنظر قرار دهند. شیوه عمل جامعه در قبال معلولان، آزمون عدالت و انسانیت هر جامعه است.

رئیس جمهوری در این پیام تاکید کرد: نوع مواجهه جامعه با معلولیت و معلولان، نشانی از میزان بسط عقلانیت و خرد در جامعه نیز هست. مواجهه درست و انسانی با معلولان، نیازمند نهادها و سازمان‌هایی است که ظرفیت برخورد عادلانه با انسان‌های دارای معلولیت را در خود پرورانده‌اند و نیازمند شهروندانی است که جهت‌گیری اخلاقی و ارزشی معطوف به حمایت از معلولان را در خود تقویت کرده‌اند.

در پیام رئیس جمهوری با اشاره به اینکه، جامعه‌ای خردمند که عقلانیت در آن بسط یافته باشد، صاحب چنین ظرفیت‌هایی است تاکید شده است:

روز جهانی معلولان، فرصتی است تا همگان در این موضوع، اندیشه کنیم که تا چه اندازه جامعه و نهادهای سازگار برای زندگی عادلانه و با کرامت معلولان ساخته‌ایم، چه اندازه به دستورهای دینی برای رعایت حال برادران و خواهران دینی آسیب‌پذیرتر خود عمل کرده‌ایم، و چقدر در دیدن توانمندی‌های معلولان و به کارگیری ایشان کوشا بوده‌ایم.

در ادامه این پیام آمده است: دولت کوشیده است با بازنگری قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، شرایط مناسب‌تری برای خلق فرصت‌های برابر و زندگی عادلانه برای معلولان فراهم کند. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم‌چنین موفق شده مسکن را برای خانواده‌هایی که دارای دو معلول هستند فراهم کند. راهبرد توانمندسازی معلولان و خانواده‌های آنها که توسط این وزارتخانه و سازمان بهزیستی تدوین شده است باید با قدرت بیشتری تداوم یابد. شورای عالی رفاه در این زمینه وظیفه سنگینی بر عهده دارد و باید با پیگیری سیاست‌های مناسب فرصت‌های بیشتری برای حمایت اجتماعی و توانمندسازی معلولان فراهم کند.

در بخشی دیگر از این پیام آمده است: ضروری است که پیشگیری از معلولیت از طریق سیاست‌ها و اقدامات مؤثر به اولویت تبدیل شود. غربالگری‌هایی که در کشور صورت می‌گیرد و از جمله در دستور کار قرار گرفتن غربالگری ژنتیک، اقدامات مثبتی است که دولت در پیش گرفته و زمینه ابتلا به معلولیت‌های مختلف را کاهش می‌دهد.

در پایان این پیام آمده است: ساختن جامعه‌ای که فرصت‌های عادلانه‌تر در اختیار معلولان قرار دهد، نیازمند همکاری همه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی است. مناسب‌سازی شهرها تا سیاست‌گذاری در دستگاه‌های دولتی برای استفاده از توانمندی‌های معلولان و حمایت از ایشان نیازمند همکاری و هماهنگی بین دستگاهی بیشتر است.

پایان پیام