این روز‌ها یکی از طرح‌های ایده آل وزارت بهداشت در درمان بیماران اعتیاد بی بضاعت متوقف شده و بیماران بسیاری را ناامید از ترک کرده است.

به گزارش  پایان نیوز؛ طرح جنت از جمله طرح‌های شاخص وزارت بهداشت در حوزه درمان اعتیاد طی سال‌های اخیر بود که در اقدامی مدبرانه از سوی وزارت بهداشت به صورت پایلوت در استان البرز اجرا شد تا بیش از ۱۰۰۰ پزشک، پرستار و روانشناس بدون کوچکترین هزینه‌ای به آموزش پیشگیری از اعتیاد بپردازند و با این شیوه بخشی از هجوم بلای خانمانسوز به جامعه گرفته شود.

درمان اعتیاد

طرحی که ادامه آن در سراسر کشور و با حضور بیش از ۵۰ هزار کادر درمانی می‌توانست وزارت بهداشت را در حوزه درمان اعتیاد به یکی از شاخص‌ترین دستگاه‌های کشور در این حوزه تبدیل کند، اما در کمال تعجب طرح موسوم به جنت در حالی توسط دانشگاه علوم پزشکی البرز متوقف شده است که کارشناسان بر موفقیت آمیز بودن طرح تاکید داشته و آن را یکی از بهترین اقدامات وزارت بهداشت در حوزه درمان اعتیاد به شمار می‌آوردند.

طرح جنت

طرح جنت که نه تنها هزینه‌ای برای دولت نداشت، بلکه طی یک سال توانسته بود بخش عمده‌ای از معتادان بی بضاعت را تحت درمان رایگان قرار دهد.

سیاست های کلی

در این میان بی توجهی و کج سلیقگی در رفع یکی از مهم‌ترین معضلات جامعه از سوی دانشگاه علوم پزشکی البرز و برخلاف سیاست‌های کلی ابلاغی رهبر انقلاب در حوزه اعتیاد و حتی برخلاف سیاست‌های خود وزارت بهداشت در حوزه درمان اعتیاد تا جایی پیش رفته است .

کمیته درمان

این دانشگاه در طی حدود ۳ ماه گذشته مهم‌ترین کمیته مربوط به این معضل اجتماعی موسوم به کمیته درمان را نیز تشکیل نداده تا عملا استان البرز که یکی از پرحاشیه‌ترین استان‌های کشور در زمینه مواد مخدر است به بی تفاوت‌ترین استان در این حوزه بدل شود.

شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان البرز

در همین زمینه قطع ۳۰ روزه داروی درمان اعتیاد بیماران اعتیادی از سوی دانشگاه علوم پزشکی البرز عملا چالش جدی دیگر این استان و شاهدی دیگر بر ادعای عدم اعتقاد راسخ این دانشگاه در مبارزه با بلای خانمان سوز بوده است، تا جایی که در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان البرز مصوبه‌ای با موضوع برقراری توزیع دارو با دستور استاندار این استان صادر شد، اما دانشگاه به مدت ۳۰ روز در مقابل این مصوبه مقاومت کرد تا بخش عمده‌ای از بیماران اعتیادی که سال‌ها و به همت وزارت بهداشت و کادر درمانی در حال درمان بودند عملا از چرخه درمان خارج و مجددا وارد چرخه مصرف شوند.

عدم توقف طرح جنت

در همین زمینه درفشی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز ؛ گفت: طرح جنت متوقف نشده است، اما اگر این هم متوقف شده باشد به دستور بنده نبوده و این خبر را تکذیب می‌کنم.

ستادمبارزه با موادمخدر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز افزود: این طرح توسط وزارت بهداشت برای کنترل MTB‌ها جایگزین نظام تشویق شده بود و این طرح متوقف نشده است، اما اگر این هم متوقف شده باشد به دستور بنده نبوده و این خبر را تکذیب می‌کنم و باید از ستاد مبارزه با مواد مخدر این موضوع پیگیری شود.

اما گزارش‌ها از استان البرز حکایت از توقف طرح جنت دارد، اما اینکه به راستی چه کسی دستور توقف صادر کرده است، مبهم است، چرا که در پیگیری از ستادمبارزه با موادمخدر نیز مشخص شد که این ستاد دستور توقف طرح را نداده و در پاسخ به سوالات خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان اعلام شد که طرح جنت هیچ ارتباطی با ستاد مبارزه با موادمخدر ندارد.

انتهای پیام/