ریزش قیمت ارز که از صبح امروز آغاز شده همچنان ادامه دارد و کارشناسان معتقدند اگر عرضه متوقف نشود،قیمت دلار می شکند.

به گزارش پایان تیتر، قیمت دلار که طی روزهای اخیر اوج گرفته بود با دستور العمل جدید دولت برای کنترل نرخ ارز و ورود مستقیم بانک مرکزی از صبح امروز روند روبه افت به خود گرفت.

طبق اعلام دولت، در جلسه سران قوا به رئیس کل بانک مرکزی اختیار لازم برای ورود در بازار ارز داده شده است؛ طبق خبری که از دولت بیرون آمد، بانک مرکزی از طریق بانک‌ها و صرافی‌های مجاز ،در بازار ارز مداخله خواهد کرد و اقدامات لازم را برای کنترل نرخ ارز انجام خواهد داد و همچنین قیمت مبادله در بازار ارز را نیز به‌نحو مقتضی اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

از سوی دیگر بانک مرکزی طی روزهای اخیر و همزمان با اوج‌گیری قیمت انواع ارز در بازار آزاد اعلام کرده بود که از این هفته ارز خدماتی را از طریق نظام بانکی در اختیار مردم قرار می‌دهد.

برهمین‌اساس هم بانک مرکزی ۱۱ بانک را مسئول توزیع ارز خدماتی بین مردم کرد؛ از همین رو بانک‌های ملی، ملت، تجارت، سپه، صادرات، کشاورزی، توسعه صادرات، اقتصاد نوین، پارسیان، سامان و پاسارگاد مسئول توزیع ارز خدماتی هستند.

بر اساس این گزارش دلار در آغاز معاملات امروز با قیمت ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان کلید خورد و پس از ساعتی به مرز ۱۵ هزار تومان سقوط کرد.

این روند روبه افت قیمت دلار باعث شد تا دارندگان ارز های خانگی وارد بازار شده و اقدام به فروش اسکناس های خودشان کنند.

مردم برای فروش ارز صف کشیدند

مدیر یکی از صرافی های فردوسی  گفت: مردم برای فروش ارزهای خود پشت درب صرافی صف کشیدند اما خریداری رسمی برای آنان وجود نداشت و معاملات کمی انجام شد.

وی افزود: پیش بینی می شود فردا این روند کاهش قیمت ادامه داشته و اگر عرضه به حد کافی به بازار صورت گیرد ، شاهد شکست قیمت دلار در روزهای آینده خواهیم بود.

رئیس سابق شورای عالی کانون صرافان در واکنش به کاهش ۳ هزار تومانی دلار اظهار کرد: یکی از مولفه‌های  بازار ارز ، رفتار خریداران ارز است به طوری که با افزایش قیمت‌ها همه خریدار می‌شوند و با کاهش اندک نرخ، به سرعت فروشنده ارز می‌شوند و در روزهای اخیر و امروز عرضه ارز در بازار افزایش یافته و بسیاری از افرادی که ارز خریده بودند، عرضه کننده  شدند و این بر افت قیمت‌ها تاثیر داشته است.

ده ها میلیارد دلار دست مردم است

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس معتقد است اگر یک پنجم دلارهایی را که مردم نگه می دارند به بازار بیاید قیمت ارز شکسته می شود .

فلاحت پیشه در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به میزان دلار در خانه ها اظهار داشت: میانگین دلاری که در دست مردم ایران وجود دارد نسبت به شاخص جهانی دلار در کشورهای غیر دلاری بالاتر است، یعنی ۱۰ ها میلیارد دلار دست مردم است.

بازار فروش ارز در شبکه های اجتماعی داغ است

گفتنی است  تنور داغ فروش ارز به مرحله شبانه خود رسیده به طوریکه دلالان در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دلار را به قیمت ۱۲۵۰۰ تومان خریداری می کنند و بیشترین قیمت برای فروش به مرز ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.

البته در ماه های اخیر جریان بازار ارز نشان داده است که از منطقی پیروی نکرده و نمی‌توان تغییرات آن را به دلیل اجرای سیاست‌های پایه‌ای دانست، چرا که اگر این طور بود می‌توانست در هفته پیش که هیجان و التهاب بازار قابل پیش‌بینی بود این اقدامات را انجام داد تا شاهد دلار ۲۱ هزار تومانی نباشیم.

انتهای پیام/