رییس جمهوری اسلامی،گفت: شرایط جهان و منطقه شرایط مناسبی نیست و همه ما باید به دنبال برقراری صلح و ثبات در منطقه و سطح جهان باشیم.

به گزارش پایان نیوز؛ حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح جمعه پیش از عزیمت به ونزوئلا به منظور شرکت در اجلاس غیر متعهدها در این کشور در جمع خبرنگاران این مطلب را بیان کرد.
روحانی با اشاره به شرکت در هفتاد و یکمین اجلاس عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک در ادامه این سفر و سخنرانی در مجمع عمومی، خاطرنشان کرد: نظرات نظام جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با مسایل مهم منطقه و جهان را در این اجلاس بین المللی مطرح خواهم کرد.
رئیس جمهوری همچنین دیدار با برخی سران سیاسی کشورها و انجام مصاحبه با رسانه های خبری را از دیگر برنامه های خود در ادامه این سفر برشمرد.
وی تاکید کرد: شرایط جهان و منطقه شرایط مناسبی نیست؛ همه باید به دنبال صلح و ثبات در منطقه و جهان باشیم؛ برای ما امنیت ملی خودمان و سپس ثبات و امنیت منطقه ای و جهانی بسیار اهمیت دارد.
روحانی گفت: دستور کار اجلاس غیرمتعهدها که از نظر تعداد شرکت کنندگان و اعضای این جنبش (۱۲۰ کشور عضو آن هستند) از اهمیت بالایی برخوردار است، صلح، حاکمیت ملی کشورها و همبستگی است .
رئیس جمهوری افزود: برای ما صلح و عدم مداخله در امور داخلی کشورها و حاکمیت ملی آنها و رایزنی ، هماهنگی و همفکری برای مسایل جهان در حال توسعه و کل جهان اهمیت دارد.
روحانی ابراز امیدواری کرد در این سفر بتوانیم نظرات ایران را تبیین کنیم و در ملاقات با سران کشورها، مسایل دوجانبه را با کشورهای مختلف دنبال کنیم.
رئیس جمهوری همچنین اظهار داشت: سفر به آمریکای لاتین به عنوان اولین سفر دولت البته در سطح رییس جمهوری است اما در سطوح دیگر سفرهای متعددی به این بخش از آمریکا انجام شده است .
وی با بیان اینکه ریاست جنبش سران عدم تعهد در طول چهار سال گذشته با ایران بوده است،گفت:در هفدهمین اجلاس سران که در ونزوئلا برگزار می شود ریاست دوره ای این جنبش از ایران به کشور دوست ونزوئلا منتقل می شود.
روحانی ادامه داد: هدف اصلی در این سفر حضور در این اجلاس است و البته در کنار آن دیدار با مسئولین ونزوئلا و همچنین سران و مقام های برخی از دیگر کشورهای شرکت کننده در اجلاس نیز انجام خواهد شد.
وی گفت: بعد از ونزوئلا سفری به کشور دوست و انقلابی کوبا داریم و با توجه به تاثیرگذاری هاوانا در معادلات منطقه آمریکای لاتین درمورد مسایل دو جانبه و منطقه با مقام های این کشور گفت و گو خواهیم کرد.
به گزارش ایرنا؛ روحانی تصریح کرد: شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل که با سخنرانی در مجمع عمومی با هدف بیان نظرات دیدگاه های جمهوری اسلامی درخصوص مسائل مهم منطقه ای و جهانی همراه خواهد بود، مرحله بعدی این سفر است و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز دیدارهایی با برخی از سران کشورهای شرکت کننده پیش بینی شده است.

انتهای پیام