نمکی گفت: طرح بسیج ملی مقابله با کرونا مورد تقدیر سازمان جهانی بهداشت و صاحبنظران جهان در حوزه سلامت قرار گرفته است.

پایان تیتر: دکتر سعیدنمکی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ارتباط زنده تصویری با شبکه خبر گفت: امروز خوشبختانه مشارکت در طرح بسیج ملی مقابله با کرونا از مرز ۴۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر گذشت و الگوی بسیار زیبای بین المللی شکل گرفت که مورد تقدیر و توجه سازمان جهانی بهداشت و صاحبنظران جهان در حوزه سلامت قرار گرفته است.

نمکی اظهار داشت: امروز با لطف خدا، همت هیات دولت و تایید رییس جمهور، طرح فاصله گذاری اجتماعی که تهیه کرده بودیم، به تصویب رسید و بنا شد که توسط دکتر روحانی، ابلاغ شود. تمام جنبه‌های این طرح دیروز با کمک وزیر کشور و سایر دستگاه‌ها بررسی شد.

وی افزود: بخش عمده‌ای از مردم ما را کمک و همراهی کردند و در منازل خود ماندند و بیرون نیامدند، اما برای برخی افراد که در خانه نماندند، طرح فاصله گذاری اجتماعی اجرا می‌شود تا بتوانیم از موج دوم بیماری که به دلیل تردد و رفت آمد‌ها پیش خواهد آمد، پیشگیری کنیم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: این طرح گرچه ممکن است در فاصله زمانی دو هفته‌ای مشکلاتی را برای برخی از مردم و شهروندان ایجاد کند، اما سعی می‌کنیم که با کمترین عارضه، طرح فاصله گذاری اجتماعی را به سرانجام برسانیم.

نمکی اضافه کرد: مدت‌ها بود که ما پیشنهاداتی را مبتنی بر کاهش ترددها، فاصله گذاری اجتماعی و محدودیت در برخی از مشاغل مطرح می‌کردیم، اما دوستان به دلایل مختلف، اعتقاد داشتند که اجرای این پیشنهادات، غیر ممکن است و خوشبختانه با طرح فاصله گذاری اجتماعی که همکاران ما تهیه کردند، دیروز ابعاد اجرایی آن در وزارت کشور با مدیریت وزیر کشور، ارزیابی و بررسی شد و به تایید رییس جمهور نیز رسید.

وی گفت: در این طرح، ۴ سطح برای مناطق مختلف کشور در نظر گرفته شده است. در سطح یک مناطق و شهر‌هایی هستند که آلودگی به ویروس کرونا در آن‌ها وجود ندارد و انتظار مردم این مناطق این است که چرا باید افرادی از مناطق آلوده به این شهر‌ها سفر کنند. دومین سطح، مناطقی هستند که آلودگی در آن‌ها در حد کم است، اما برخورد با آن‌ها بر اساس پروتکل‌های خاص است. سطح سه، مناطق و شهر‌هایی در کشور هستند که آلودگی به ویروس در آن‌ها زیاد و اپیدمی در آن‌ها در حد اپیدمی‌های قابل کنترل و تعداد این شهر‌ها نیز زیاد است و سطح ۴ به جز دو استان قم و گیلان، منطقه‌ای در سطح چهار نداریم و در این سطح باید حداکثر برخورد و مداخله را برای قرنطینه کردن به کار بگیریم.

وزیر بهداشت یادآور شد: قرار است طرح فاصله گذاری اجتماعی تا سطح سه در کشور اجرا شود که توسط وزیر کشور به همه استانداران، ابلاغ می‌شود و در این طرح، مطلقا بحث تعطیل کردن مراکز عرضه مواد غذایی، بهداشتی، داروخانه ها، مراکز خدماتی و دستگاه‌های خدمت رسان ضروری مطرح نیست و به گونه‌ای برنامه ریزی شده که در این سطح بندی، کمترین فشار به مردم وارد شود.

نمکی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: فضای خاصی در کشور در مورد گروه پزشکان بدون مرز شکل گرفته که ما از این مجموعه، استفاده نکرده ایم یا استفاده مطلوب نکرده ایم که لازم است مردم ما و همه جهان بدانند که از روز نخست، هیچ دستی که برای کمک به دست ما دراز شد به جز دو گروه متخاصم شامل آمریکا و رژیم اشغالگر قدس، را پذیرفتیم و از هر کجای دنیا هر کمکی به سمت ما آمده، پذیرفته و بلافاصله هم تشکر کرده ایم.

وی تاکید کرد: گروهی که به نام پزشکان بدون مرز قرار بود وارد کشور شوند، از دو سه هفته قبل، مکاتباتی برای آن‌ها از سوی وزارت کشور و امور خارجه شده بود و همکاران ما در حوزه بین الملل نیز حضور آن‌ها را به عنوان کمک، تایید کرده بودند و در کشور با بیش از دو یا سه هفته تاخیر، با فاصله دو هفته‌ای پذیرای این گروه شده بودند. این گروه قرار بود یک بیمارستان ۴۸ تختخوابی صحرایی دایر کنند که با توجه به ایجاد بیش از ۱۰ هزار تخت خالی که توسط نیرو‌های مسلح و سایر دستگاه ایجاد شده بود و در اکثر استان‌ها به دلیل مهار ورودی بیمارستان با اجرای طرح بسیج ملی مقابله با کرونا، ظرفیت‌های خالی و بیش از ۱۰ هزار تخت در فضای نقاهتگاهی داریم، فکر کردیم که این ظرفیت ۴۸ تخت، ضرورتی برای کشور ندارد، اما از آن‌ها دعوت کردیم که به ایران آمدند و گفتیم که از مراکز درمانی دارای ظرفیت خالی نیز بازدید کنند، اما اگر زمانی ضرورتی بود، می‌توانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

وزیر بهداشت یادآور شد: با کمال احترام و ادب از همه گروه‌ها و مجامع بین المللی که به ما در این زمینه کمک کرده و می‌کنند، تشکر می‌کنیم و گفته ایم که در استان‌هایی که اتباع بیگانه، رفت و آمد دارند و در این مناطق مشکل داریم، می‌توان از ظرفیت ۴۸ تخت بیمارستانی صحرایی که توسط این گروه به کشور ارسال شده، استفاده کرد و هرگز بنا بر رد احسان هیچ فرد یا مجموعه‌ای که قصد کمک به ما را دارد، نداشته ایم و همواره هم از این کمک ها، سپاسگزاری و تشکر کرده و خواهیم کرد.

انتهای پیام/