رئیس سازمان زندان‌ها با بیان این‌که «سازمان زندان‌ها سازمانی مظلوم است» گفت: سازمان زندان‌ها در بخش‌های مختلف با کمبودهایی مواجه است. این سازمان بر اساس نیازهایی که دارد، بیش از هزار میلیارد تومان کمبود بودجه دارد.

به گزارش پایان نیوز،  علی اصغر جهانگیر در حاشیه مراسم اهدای جایزه حقوق بشر اسلامی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر آخرین وضعیت زندان اوین، گفت: در جلسه‌ای که با شهرداری تهران و معاونین سازمان داشتیم مقرر شد که کارشناسان موضوع را پیگیری کنند. هم  ما و هم شهرداری کارشناسان ی را معرفی کردیم. تفاهم‌نامه‌ای طراحی و به شهرداری ارسال شد ولی هنوز نظرات کارشناسان به ما اعلام نشده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر آخرین وضعیت پابندهای  زندانیان گفت: دو مرحله بحث را دنبال کردیم. مرحله‌ای که در قبل از کشور خارجی خریداری شد در این‌جا امتحان شد و به دلیل مشکلاتی که داشت جوابگوی نیازمندی‌های ما نبود. آن طرح کنار گذاشته شد مجددا از طریق داخل با معاونت فن آوری، و انفورماتیک قوه قضاییه قراردادی را منعقد کردیم و پابند جدیدی را طراحی کردند که به صورت پایلوت نمونه‌هایش اجرایی شد. اشکالات آن هم در حال بررسی و رفع رجوع است. در کنار آن آیین نامه‌های لازم ایجاد شد. و در مراحل تصویب است.

وی درباره بودجه سازمان زندان‌ها نیز خبر داد: سازمان با مشکلات و کمبودهایی مواجه است. بر اساس نیازها بیش از هزار میلیارد تومان کمبود بودجه داریم. بر اساس نیازهایی که داریم در بحث آموزش و بهداشت، کمبود داریم. زندانی‌هایی که وارد زندان می‌شوند و دچار امراض و اعتیاد هستند باید در بدو ورود درمان شوند. در سال گذشته به اتفاق وزیر بهداشت، بازدیدی از یکی از زندان‌های استان‌ تهران داشتیم . دولت به ما قول داد به ما کمک کند، امیدواریم این قول عملیاتی شود.

رئیس سازمان زندان‌ها در ادامه در رابطه با وضعیت بیمه درمانی زندانی‌ها نیز تصریح کرد:‌ یکی از موضوعاتی که لاینحل مانده است، این است که زندانی که بیرون به عنوان شهروند مورد حمایت بیمه بوده است، به محض این‌که پایش به زندان باز می‌شود، بیمه حمایتش را قطع می‌کند و زندانی باید با بودجه آزاد و با بودجه بیت‌المال هزینه‌ درمانی‌اش داده شود. باید بیمه به ما کمک کند، افرادی که وارد زندان می‌شوند مورد حمایت قرار گیرند و هزینه مضاعف بر بیت‌المال تحمیل نشود.

وی دراین باره افزود:‌ما در قبال اقداماتی که می‌کنیم متاسفانه اطلاع‌رسانی دقیقی نکردیم. ما در زمینه‌ خدمات، اشتغال، حرفه آموزشی ، بهداشت، و خصوصا اقداماتی که در حوزه‌ بهداشت و درمان در زندان‌ها می‌کنیم در بیرون در جامعه اتفاق نمی‌افتد. کسانی که به زندان وارد می‌شوند و به نوعی تحت درمان هستند، تلاش می‌کنیم که پرونده‌های بهداشتی خوبی برای‌شان ایجاد شود.

به گزارش ایسنا؛ وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر آخرین وضعیت پیگیری سازمان زندان‌ها در رابطه با خودروی زندانی‌ها مطرح کرد: پیگیری‌هایی را شروع کردیم از آن‌جا که فاصله‌ زندانی تا شهر زیاد است و زندان‌ها خارج از شهر است، طبعا این خودروها باید دارای ویژگی‌های خاص و مستحکم باشد که این هزینه‌ خودروها را بالا می‌برد. مذاکراتی که صورت گرفت، که هم اکنون هم آن را دنبال می‌کنیم به نتیجه مشخصی نرسیده و امیدواریم خودروسازان در این باره به ما کمک کنند، به صورت نقدی نه بلکه به صورت تعهدی که در بودجه‌های سنوات لحاظ می‌شود، تعدادی خودرو برای ما سفارش و آماده شود./

انتهای پیام