وزیر کشور با اشاره به بحران های انسانی، جنگ و آوارگان ناشی از جنگ در منطقه گفت: سازمان ملل باید در این زمینه برخورد فعالی داشته باشد.

به گزارش پایان نیوز؛ عبدالرضا رحمانی فضلی روز یکشنبه پس از دیدار با استفان اوبراین معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور انسان دوستانه و هماهنگ کننده کمک های اضطراری درباره جزییات این دیدار به خبرنگاران گفت: ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی با حوادث طبیعی همچون زلزله، سیل و ریزگردها مواجه است.
وی ادامه داد: همچنین جمهوری اسلامی ایران دارای تجربه خوبی در مواجهه با این حوادث است که در حوزه اقدام در سطوح مختلف سازماندهی خوبی وجود دارد.
وزیر کشور گفت: روابط بین جمهوری اسلامی ایران و سازمان ملل متحد می تواند در انتقال تجربیات و بحث آموزش و همکاری های چند جانبه و دوجانبه بسیار موثر باشد.
رحمانی فضلی افزود: در این دیدار مقرر شد در مجامع بین المللی حضور فعالی داشته باشیم و از ظرفیت های ایران استفاده شود و ما نیز بتوانیم از تجربیات و توانمندی های سازمان ملل استفاده کنیم.
وی با اشاره به وجود بحران های انسانی، جنگ در منطقه و آوارگان ناشی از جنگ اظهارداشت: این ها بحران های مهم انسانی است که سازمان ملل متحد باید در این زمینه برخورد فعالی داشته باشد.
وزیر کشور گفت: همچنین در این دیدار درباره بحث مواد مخدر و قاچاق آن و ارتباط قاچاق مواد مخدر با تروریسم و شرارت با معاون دبیرکل سازمان ملل متحد بحث کردیم.
رحمانی فضلی یادآور شد: البته در سازمان ملل متحد بحث بحران های انسانی و قاچاق مواد مخدر هر کدام متولی دارد که ما با آن در ارتباط کامل هستیم و همکاری بسیار خوبی داریم.
وی ادامه داد: همه آن ها اذعان دارند ایران هم در حوزه مبارزه با مواد مخدر و هم در بحث پذیرش پناهندگان کشور برتر است. در ایران ما همکاری های خوبی داشتیم و توفیقاتی نیز در حوزه مقابله با حوادث غیرمترقبه داریم.
وزیر کشور گفت: وظیفه ما است که هم اقدامات انجام شده مردم و دستگاه ها را در سطح بین المللی اشاعه دهیم و مطرح کنیم و هم از ظرفیت های آن ها برای خودمان استفاده کنیم.

** تلاش ما به حداقل رساندن خسارت ها در زمان بحران است
وزیر کشور در ادامه درباره امدادرسانی به سیل زدگان استان مازندران گفت: از قبل آمادگی خوبی برای مقابله با سیل در استان وجود داشت و از لحاظ اول هم کمیته بحران و هم استانداران در سه استان تلاش کردند تا مسائل حل شود.
رحمانی فضلی افزود: قطعی برق داشتیم که وزارت نیرو به موقع وارد عمل شد. پیش بینی این حجم از سیل و خرابی ها در برنامه ریزی صورت گرفته بود و در کوتاه ترین مدت امدادرسانی انجام شد.
وی ادامه داد: متاسفانه چهار نفر از هموطنان در این حادثه فوت کردند که دلیل فوت آن ها نیز عدم توجه به هشدارها بود.
وزیر کشور گفت: تلاش ما این است که هزینه های انسانی را به حداقل برسانیم، این حجم سیل و بارندگی می توانست خسارت بسیاری داشته باشد البته خسارت کم نیز برای ما از نظر خسارت های عاطفی و روحی غیرقابل جبران است.
به گزارش ایرنا؛ رحمانی فضلی افزود: تلاش می کنیم به موقع خسارت ها را جبران کنیم، جغرافیای کشور ما به گونه ای است که ما دائم با حوادث مواجه هستیم و تلاش شده است خسارت ها به حداقل برسد.

انتهای پیام