رییس مرکز تحقیقات سرطان گفت: تکرار غربالگری برای درمان سرطان موثر نبوده و تا به امروز هیچ تحقیقی مبنی بر سرطان زا بودن پارازیت ثابت نشده است.

به گزارش  پایان نیوز ،  حمید رضا اکبری رییس مرکز تحقیقات سرطان صبح امروز در نشست خبری دوازدهمین کنگره بین المللی سرطان سینه در مرکز تحقیقات سرطان بیمارستان شهدای تجریش با اشاره به میزان ابتلا به سرطان در کشور، اظهار داشت: متاسفانه در کشور سالیانه ۱۵۰ هزار نفر  در کشور مبتلا به سرطان می شوند که این آمار در دنیا با سرعت قابل توجهی در حال افزایش است.
وی بیان کرد: ۹۰ تا ۱۰۰ هزار سرطان جدید در کشور وجود دارد که شایع‌ترین سرطان‌ها در مردان معده و در زنان سینه است و در حال حاضر ۳۲ هزار نفر از زنان مبتلا به سرطان سینه هستند و ۱۰ هزار نفر از مردان از بیماری سرطان معده رنج می‌برند.

اکبری ادامه داد: غربالگری در کشور باید به روش ایرانی انجام شود و بر طبق مطالعات و تحقیقات انجام شده اگر غربالگری بیش از یک بار صورت گیرد سبب کاهش و یا از بین رفتن اثر بخشی‌ آن می‌شود.

رییس مرکز تحقیقات سرطان با بیان اینکه اگر همه دستگاه‌های ماموگرافی و استادان این امر جمع شوند کار غربالگری به خوبی صورت می‌گیرد، افزود: ما باید در کشور برای انجام کارهای غربالگری امکانات را ده برابر  افزایش دهیم زیرا در کل کشور تعداد وسایل ماموگرافی و غربالگری کمتر از ۱۰ دستگاه است و کشورهای کمی در دنیا این دستگاه‌ها را تولید و در اختیار دارند.

اکبری ادامه داد: در تشخیص بیماری سرطان در ۶۰ درصد از موارد تشخیص در مرحله اولیه بیماری و ۴۰ درصد در مرحله پیشرفته بیماری تشخیص داده می‌شود و لازم است تا از تکنیک‌های خاص خودمان در جهت مبارزه با بیماری استفاده کنیم.

رییس مرکز تحقیقات سرطان با بیان اینکه امکانات غربالگری در کشور بسیار پایین است و میلیاردها تومان باید هزینه صرف آن شود، تاکید کرد: چاقی، اضافه وزن، فعالیت کم فیزیکی و غذای ناسالم و همچنین بیماری‌های غیر واگیر مانند فشار خون، چربی و قند از عوامل موثر در ابتلا به سرطان و تغذیه به تنهایی تنها ۵ درصد موثر است اما مسئله غذای ناسالم عامل مهمی در بروز بیماری غیر واگیر محسوب می‌شود.

اکبری ادامه داد: بنابر تحقیقات انجام شده مسئله روانی یکی از عوامل مهم در بروز سرطان سینه در بین زنان محسوب می‌شود و متاسفانه امروز شاهد استعمال دخانیات در بین زنان با سنین پایین هستیم و همین امر نشان دهنده سطح پایین سلامت روان در زنان کشور است.

وی عنوان کرد: اتفاقات ناگوار، اختلالات زناشویی، طلاق، مرگ نزدیکان و سایر بیماری‌ها مثل افسردگی موجب بروز سرطان خصوصا سرطان سینه می‌شود ولی زنانی که از پشتیبانی خوبی از سوی همسران خود برخوردارند، کمتر دچار بیماری می‌شوند.

انتهای پیام/