حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امروز به‌مناسبت سالروز قیام تاریخ‌ساز مردم قم در ۱۹ دی ۵۶ در جمع هزاران نفر از مردم قم در حسینیه امام‌خمینی (ره) سخنرانی کردند.

رهبر انقلاب با مردم قم دیدار کردند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا‏، امروز به‌مناسبت سالروز قیام تاریخ‌ساز مردم قم در ۱۹ دی ۵۶ در جمع هزاران نفر از مردم قم در حسینیه امام‌خمینی (ره) سخنرانی کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بیان کردند: این مراسم چهل سال است که هر سال با عظمت برگزار می‌شود، مردم سراسر کشور در روز ۱۹دی به مناسبت آن حادثه مهم و تاریخ ساز چشمشان به مردم قم است،

فرمانده معظم کل قوا تصریح کردند: درباره ۱۹ دی، باید فکر کنیم، درس بگیریم اکثر شما آن روز نبودید و آن روز را ندیدید، لکن آن روز خاطره اش زنده است و باید از آن درس بگیریم، گذشته باید همیشه راهنما و چراغ راه آینده باشد.

رهبر انقلاب بیان کردند: قضیه ۱۹ دی این‌طور بود که به خاطر دفاع از مقابل مرجعیت رهبر عظیم شأن و انقلاب که آن زمان در کشور نبودند، مردم قم آمدند برای دفاع از ایشان در قابل نیرو‌های مسلح رژم طاغوت سینه سپر کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تصریح کردند: همین حرکتی که در آن روز فقط به خاطر ایمان و غیرت دینی از سوی مردم انجام شد، خدای متعال برکت داد و به قیام عظیم ماه بهمن سال ۵۷ منتهی شد. همین حرکت تعدادی از مردم با اخلاص قم چنین انقلاب عظیمی را کلید زد، البته عوامل زیادی موجود دارد، اما مهم این است که سر آغاز حرکت اقدام مردمی از روی ایمان و اقتدار مردم بود.

رهبر انقلاب تأکید کردند: در این قضیه کار بزگی انجام گرفت، انقلاب بزرگی انجام شد و مسیر منطقه و تاریخ جهان بعد‌ها قضاوت خواهد کرد. هدایت و قدرت الهی را این طور ببینیم در حوادث زندگیمان.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بیان کردند: آن روز مردم دستشان خالی بود امروز به حمدالله ما دستمان پر است. مردم ایران امروز مجهز هستند در مقابل زورگویان عالم لکن تکیه به ابزار نظامی نیست. ابزار نظامی آن وقتی فایده می‌بخشد که متکی باشد به همان ایمان و غیرت دینی. آن وقت است که ابزار نظامی اثر و کارگشایی می‌کند.

رهبر انقلاب تأکید کردند: نگذارید این درس فراموش شود، چه مسئولان تبلیغات کشور، چه علمای قم، چه جوانان فعال حوزه فرهنگی کشور، نگذارید این درس فراموش شود، درس شروع مظلومانه متکی به ایمان دینی و برکتی که خداوند متعال به این حوادث می‌دهد. امروز کمیت و کیفیت جوان مومن و پایند از اول انقلاب خیلی بیشتر است، امروز ناراضی نیستیم، اما مراقب باشید راه درست طی شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به شخصیت سردار سلیمانی بیان کردند: این روز‌ها خیلی درباره این شهید بزرگ، این رفیق خوب، خوشبت و شجاع ما که به ملکوت اعلا پیوست، حرفای درستی گفته شد.

رهبر انقلاب تأکید کردند: شهید سلیمانی هم شجاع و هم با تدبیر بود، صرف شجاعت نبود بعضی‌ها شجاعت دارند، اما تدبیر لازم برای این شجاعت را ندارند، بعضی‌ها اهل تدبیرند، اما اهل اقدام و عمل نیستند، دل و جگر را ندارند. این شهید عزیز ما هم دل و جگر داشت، به دهان خطر می‌رفت و ابایی نداشت.

این شجاعت و تدبیر فقط در میدان نظامی نبود. در میدان سیاست هم همین‌طور بود.

فرمانده معظم کل قوا  فرمودند: او به کمک ملت‌های منطقه توانست همه نقشه‌های نامشروع آمریکا را در منطقه غرب آسیا خنثی کند، این آدم توانست درمقابل تشکیلات که با پول و توانایی‌های دیپلماسی آمریکایی و زورگویی‌های آمریکا روی کشور‌های ضعیف داشتند، قد علم کند و نقشه‌هایی که تهیه شده بود را در منطقه غرب آسیا خنثی کند.

رهبر انقلاب با تأکید بر اینکه نقشه آمریکا در عراق، سوریه و لبنان به کمک این شهید عزیز خنثی شد، تصریح کردند: آمریکایی‌ها عراق را مانند رژیم پهلوی می‌پسندند، نقطه‌ای باشد پر از نفت و هر کاری می‌خواهند انجام دهند مانند آن گاو شیرده، اما مرجیعت در برابر آن ایستادند و حاج قاسم به همه آنها به عنوان یک مشاور مدد رساند. امروز هم دست لبنان و هم چشم لبنان حزب الله است و نقش شهید عزیز ما در این حالت نقش ممتاز و شایسته است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بیان کردند: یک فصل دیگر در مورد شهید سلیمانی، برکات این شهادت عظیم است، این شهید عزیز هر وقت گزارش کتبی و شفاهی از کار‌هایی که انجام داده بود، به ما می‌داد، بنده قلبا و زبانا او را تحسین می‌کردم، اما امروز در برابر کار‌هایی که انجام داد تعظیم می‌کنم.

رهبر انقلاب تصریح کردند:  از روح مطهر او از اعماق دل تشکر می‌کنیم. شهادت او زنده بودن انقلاب در کشور ما را به رخ همه دنیا کشید، عهده‌ای می‌خواستند وانمود کنند که انقلاب در کشور نابود و مُرده است، البته عده‌ای هم سعی می‌کنند این اتفاق بیفتد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اظهار کردند: از شهادت تعدادی از مردم کرمان که در جریان تشییع سردار متأثرم و به خانواده‌های آنها تسلیت می‌گویم.

رهبر انقلاب تصریح کردند: شهادت سردار سلیمانی چشمان غبار گرفته را باز کرد. دشمن سعی می‌کرد این مجاهد عظیم‌شأن را تروریست معرفی کند، آمریکایی‌های دروغگو و هجوگو که واقعا ارزشی برای حرفای آنها نمی‌شود قاعل شد، سعی می‌کردند این چنین رفتار کنند اما ملت ایران به دهان آنها زد. حادثه مهمی اتفاق افتاده، بحث انقام چیز دیگر است، حالا دیشب سیلی به آنها زده شد، که این بحث دیگری است.

دیشب یک سیلی به آنها زده شد اما در مقام مقابله، این اقدامات نظامی به این شکل کفایت نمی کند بلکه باید حضور فسادبرانگیز امریکا در منطقه تمام شود.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه ملتهای منطقه و دولتهای برخاسته از ملتها بدون تردید ادامه این حضور فسادبرانگیز امریکا را قبول نمی کنند، خاطرنشان کردند: حضور آنها در این منطقه و در هر جای دیگر دنیا، جز جنگ، اختلاف، فتنه، ویرانی و خراب شدن زیربناها هیچ نتیجه دیگری نداشته است و آنها همین فساد و ویرانگری را برای ایران عزیز و جمهوری اسلامی هم آرزو و اصرار دارند و مسئله مذاکره و نشستن پشت میز، مقدمه آن دخالتها و حضورها است، بنابراین حضور امریکایی‌ها در منطقه باید به پایان برسد.

ایشان یکی از وظایف آحاد مردم در شرایط کنونی را «شناخت دشمن» دانستند و تأکید کردند: نباید در شناخت دشمن دچار اشتباه شد و با اینکه همه می دانند دشمن عبارت از «استکبار، صهیونیزم و امریکا» است اما تلاش وسیعی با استفاده از شیوه های پیچیده تبلیغاتی برای تغییر نظر مردم درخصوص دشمن در دستور کار است.
حضرت آیت الله خامنه ای از دیگر وظایف مهم آحاد مردم در شرایط کنونی را آگاهی از نقشه دشمن و شیوه های مقابله با آن برشمردند و گفتند: جمهوری اسلامی ایران بدون خواست، کمک و آراء مثبت و اراده های مردم معنایی ندارد، بنابراین مردم باید نسبت به نقشه دشمن و راههای مقابله با آن شناخت داشته باشند.

ایشان با اشاره به وجود افراد شجاع و با تدبیر در کشور در عرصه های نظامی، علمی، سیاسی و اقتصادی افزودند: باید سخن این افراد شنیده، و به پیشنهادهای آنها در سطح کشور توجه و عمل شود.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: همانگونه که امام بزرگوار فتح الفتوح انقلاب اسلامی را تربیت جوانان مؤمن، شجاع و کارآمد می دانستند، امروز چنین انسانهای تربیت‌شده مکتب امام در کشور فراوان هستند و باید از ظرفیت آنها برای مقابله با طراحی های دشمن استفاده شود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه دشمن عبارت از امریکا، رژیم صهیونیستی و مجموعه ای از کمپانی‌ها و غارتگران و ستمگران دنیا تحت عنوان دستگاه استکبار است، افزودند: برخی دولتهای داخل یا خارج منطقه را تا زمانی که حرکتی در خدمت دشمن انجام نداده باشند، نباید جزو دشمن قلمداد کرد.

ایشان نقشه اساسی دشمن را ایجاد اخلال در عزم و اراده مردم و جوانان دانستند و افزودند: آنها تلاش می‌کنند با تردیدافکنی در ایمان و غیرت دینی مردم، قدرت تهاجمی و دفاعی جمهوری اسلامی را از بین ببرند. البته توطئه آمریکایی‌ها فقط منحصر به این ترفند نیست بلکه آنها به دنبال ضربه زدن به نظام اسلامی در میدانهای سیاست، اقتصاد و مسائل امنیتی نیز هستند.

رهبر انقلاب اسلامی، برنامه‌ریزی دشمنان ملت ایران قبل از حوادث آبان را از جمله توطئه‌های امنیتی آنان دانستند و خاطرنشان کردند: قبل از وقوع قضایای آبان، یک عنصر آمریکایی با عده‌ای ایرانیِ مزدور و وطن‌فروش در یک کشور کوچک اما واقعاً شریر و خبیث اروپایی دور هم جمع شدند و نقشه‌های قبلی خود را برای حوادثی که چند روز بعد اتفاق افتاد به‌روز کردند.

ایشان افزودند: مردم از حادثه بنزین اوقاتشان تلخ بود و به محض آنکه برخی مردم که تعداد آنها نیز زیاد نبود به‌عنوان اعتراض بیرون آمدند، مغرضان، فریب‌خوردگان و عمّال دشمن که از قبل آنها را آماده کرده و به عده‌ای از آن مزدوران پول داده بودند، شروع به اجرای آن نقشه یعنی تخریب، آتش زدن و ویران کردن مراکز دولتی و مردمی کردند تا جنگ راه بیندازند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به خوشحالی آمریکایی‌ها در روز اول آن حوادث به خیال اینکه کار ایران تمام شده است، گفتند: البته دو روز بعد که معلوم شد کار خود آنها تمام شده است نه ایران، بسیار اندوهگین و غصه‌دار شدند.

رهبر انقلاب اسلامی بار دیگر همگان را به تیزبینی در مقابل نقشه دشمن و در نظر داشتن نقاط اساسی یعنی «مبانی فکریِ اسلامی و انقلابی» و «وحدت ملی» توصیه کردند و افزودند: این وحدتی که خوشبختانه در زیر تابوت پیکر مطهر شهید سلیمانی و شهدای همراه ایشان در بین مردم دیده شد، باید محفوظ بماند و جهت‌گیریِ مردم، انقلابی و در جهت تکریم مردان انقلاب و شهیدان و عناصر یادآور ارزشهای انقلاب باشد.
ایشان با تأکید بر این واقعیت که دشمنیِ جبهه دشمنان با ملت ایران دشمنیِ ذاتی و همیشگی است نه یک دشمنیِ فصلی و موسمی، گفتند: راه علاج این است که ما خود را از همه جهات سیاسی، اقتصادی، نظامی و امنیتی قوی کنیم تا دشمن نتواند ضربه بزند، بنابراین اینکه برخی خیال کنند اگر ما یک قدم عقب برویم و قدری کوتاه بیاییم، آمریکایی‌ها دست از دشمنی برمی‌دارند، خطایی فاحش است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین به یک خطای تحلیلی دیگر مبنی بر اینکه «کاری نکنید که آمریکایی‌ها عصبانی شوند» نیز اشاره کردند و در پاسخ به آن گفتند: این حرف درست بر خلاف فرمایش پروردگار در قرآن کریم است که می‌فرماید رشد نهالهای برومند و عناصر و جوانان مؤمن، اساساً برای این است که دشمنان عصبانی شوند. البته آنها نیز بیش از هر چیزی از همین جوانان عرصه‌های علم و جهاد و خدمت و نظامی عصبانی هستند.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین مصوبه دیروز مجلس شورای اسلامی علیه رژیم تروریست آمریکا را خوب خواندند و افزودند: مصوبه پارلمان عراق نیز که مصوبه اخراج آمریکا از این کشور بود، بسیار خوب بود و امیدواریم خداوند توفیق دهد این حرکت را دنبال کنند.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین در ابتدای سخنانشان با اشاره به حادثه بسیار مهم و تاریخ‌ساز ۱۹ دی ۱۳۵۶ گفتند: باید خاطره و عمق تأثیرگذاری این حادثه عظیم را همیشه به یاد داشته باشیم و با درس‌گیری از این‌گونه حوادث، گذشته را راهنما و چراغ آینده قرار دهیم.

ایشان حادثه ۱۹ دی ۱۳۵۶ قم را ایستادگی مردم قم در مقابل رژیم بی‌رحم طاغوت خواندند و خاطرنشان کردند: مردم قم آن‌ روز در دفاع از مقام مرجعیت رهبر عظیم‌الشأن ملت یعنی امام خمینی(ره) با دست خالی و فقط با تکیه بر «ایمان» و «غیرت دینی» سینه سپر کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: در آن روز، نه قیام‌کنندگان قمی و نه رژیم طاغوت که به خیال خود آن‌ها را تار و مار کرده بود، هرگز فکر نمی‌کردند این حرکت منشأ چه تحول عظیمی در ایران و حتی در تاریخ منطقه و جهان شود اما برکتی که خدا به این حرکت مبتنی بر ایمان و غیرت دینی داد موجب شد اربعین‌های پشت سرهم شکل بگیرد و سرانجام انقلاب با رهبری امام بزرگوار به پیروزی برسد.

ایشان تأکید کردند: باید همیشه به یاد داشته باشیم که سر آغاز انقلاب عظیم اسلامی، همین حرکت مخلصانه اما به‌ظاهر کوچک مردم قم بود که با هدایت و دست قدرت الهی به سرانجامی تاریخ‌ساز منجر شد که این هدایت و نصرت در همه حوادث و رویدادهای متکی بر ایمان و غیرت دینی وجود خواهد داشت.

رهبر انقلاب با اشاره به دست پُر ملت ایران در مقابل زورگویان عالم افزودند: البته ابزار نظامی نیز وقتی اثر حقیقی و کارگشا دارد که متکی بر ایمان و غیرت دینی باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به وعده الهی مبنی بر غلبه شماری قلیل بر جبهه‌ای بسیار وسیع به اذن الهی افزودند: شرط تحقق این وعده صادق، ایمان و غیرت دینی است.

ایشان با توصیه مؤکد به مسئولان تبلیغاتی، علمای معظم قم و دیگر مناطق و نیز آحاد مردم و جوانان فعال حوزه فرهنگی برای تلاش درباره زنده ماندن درس‌های حوادثی همچون قیام ۱۹ دی ۱۳۵۶ مردم قم افزودند: باید همواره به یاد داشته باشیم که شروع مظلومانه اما متکی بر ایمان و غیرت دینی می‌تواند با یاری پروردگار حوادث عظیمی را در پی داشته باشد.

رهبر انقلاب اسلامی با استناد به آیات مکرر قرآن کریم درباره فراموش نکردن یاری و نعمت‌های پروردگار افزودند: بنی اسرائیل در سایه قدرت معنوی و یاری پروردگار از زیر فشار رژیم سفاک فرعون رهایی یافتند اما با گذشت زمان، توکل و اعتماد به خدا و صبر و استقامت را از دست دادند و در نتیجه به ذلت و مَسکنت و غضب الهی دچار شدند.

ایشان کمیت و کیفیت جوانان مؤمن و پایبند به انقلاب را از اول انقلاب هم بیشتر خواندند اما تأکید کردند: باید مراقب بود راه را درست طی کنیم که لازمه این کار، فراموش نکردن این درس بزرگ قرآنی است.

انتهای پیام/