رئیس مجلس شورای اسلامی، با حضور در شهرستان گلپایگان سد کوچری را افتتاح کرد.

به گزارش پایان نیوز، امروز همزمان با آخرین روز هفته دولت سد کوچری گلپایگان با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، وزیر نیرو و استاندار اصفهان به بهره برداری رسید.

سد کوچری در هشت کیلومتری جنوب غربی شهرستان گلپایگان ساخته شده است.

هدف از اجرای این طرح انتقال ۱۸۲ میلیون متر مکعب آب در سال از سرشاخه های دز به سد کوچری با هدف تامین آب شرب درازمدت شهرهای قم، خوانسار، خمین، گلپایگان، محلات، نیمور و سلفچگان و نیز تخصیص مقداری از آب انتقال یافته به صنعت برای جبران کمبود روزافزون آب شهرهای با جمعیت بالا است.

طرح انتقال آب از سرشاخه های دز به قمرود از سه بخش عمده تونل های اصلی انتقال و آبگیرها، سد کوچری و خط لوله آبرسانی تشکیل شده و سیستم انتقال آب از سرشاخه های دز شامل چشمه سرداب، رودخانه های دره لکو، دره دزدان و دره دایی به مخزن سدکوچری واقع در پایین دست سد گلپایگان است.

این طرح از سال ۱۳۸۱ آغاز شده و پس از ۱۴ سال، امروز دوشنبه (۸ شهریور) بطور رسمی به بهره برداری می رسد؛ هرچند از اسفندماه ۱۳۸۹ بهره برداری از تونل ها و از اسفند ۱۳۹۲ بهره برداری از سد کوچری آغاز شده بود.

حجم ذخیره آب سد کوچری ۲۰۷ میلیون متر مکعب می باشد که در سال گذشته به میزان ۲۳ میلیون مترمکعب آبگیری شد و در سال جاری نیز آبگیری ۶۰ میلیون مترمکعب برای آن برنامه ریزی شده است.

امید می رود آبگیری این سد تا سال آینده به ۲۰۰ میلیون مترمکعب افزایش یابد.

تاکنون هفت هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال (به قیمت ثابت و دفتری) صرف این پروژه شده است و هنوز یک هزار و ۳۰۰ میلیارد دیگر اعتبار آن باقی مانده است که باید برای اجرای باقی مانده کارها دریافت شود.

کوچری تنها سد کشور است که سه استان (اصفهان، مرکزی و قم) از آن بهره برداری می کنند.

عملیات احداث سدکوچری در شهرستان گلپایگان استان اصفهان برعهده شرکت آب منطقه ای تهران است.

طرح انتقال آب از سرشاخه های دز به «قمرود» از سه قسمت عمده تونل های اصلی انتقال و آبگیرها، سد کوچری و خط لوله آبرسانی تشکیل شده است./

انتهای یپام