روند توسعه فناوری‌های جدید با سرعت باورنکردنی خود به تمام حوزه‌ها از جمله بخش نظامی ورود کرد که نتیجه آن تولید سلاح‌های فوق‌پیشرفته شد.

 به گزارش پایان تیتر، انسان‌هایی که روزی برای دفاع از خود از چوب و سنگ استفاده می‌کردند با توسعه فناوری توانستند سلاح‌های متفاوتی را بسازند، اما روند پیشرفت علم و تکنولوژی، آن‌ها را به سمت ساخت تجهیزاتی چون تانک‌ها و تفنگ‌ها سوق داد.

سرعت این روند، آرزوی بشر که روزی آن را دست نیافتنی می‌دانست به واقعیت بدل کرد و باعث شد تا تسلیحاتی چون جنگنده‌ها ساخته شوند، اما روند رشد علوم در تسلیحات نظامی نه تنها در این مقطع متوقف نشد، بلکه سرعتش بیش از پیش شد به نحوی که امروز تمام دنیا به فکر ساخت تجهیزات جدیدتر یا به عبارت بهتر فوق‌پیشرفته است.

سلاح‌های فوق‌پیشرفته؛ رویایی که به واقعیت تبدیل شد

طراحان نظامی که با ساخت هواپیما‌های جنگی به این باور رسیده بودند که قادر هستند تجهیزات پیشرفته‌تر را بسازند دست به کار شدند و به نتیجه‌های خوبی هم رسیدند که در این گزارش به معرفی ۱۰ سلاح فوق مدرن خواهیم پرداخت.

پای حشرات جاسوس به میدان نبرد باز شد

روزی بشر حتی تصور چنین پیشرفتی را در حوزه نظامی نمی‌کرد که تانک و پرنده بسازد، چه برسد به این که حشراتی را برای جاسوسی تربیت کند، اما به آن دست پیدا کرد و توانست حشرات روباتیک را به خدمت بگیرد؛ آن هم نه ربات‌هایی که خود انسان آن را ساخته باشد بلکه حشره‌های زنده را به ربات تبدیل کرد.

در این پروژه که توسط برخی قدرت‌های نظامی انجام شده، سیستم ربات حشره مانند یک حشره طبیعی است؛ در این نوع حشره‌ها مدار‌های متنوع الکترونیکی وجود دارد و جریان‌های الکترونیکی خاص می‌تواند ماهیچه‌های حشره را تحریک و به پرواز درآورند؛ نکته جالب در خصوص حشرات فوق این است که قادر هستند به راحتی کار جاسوسی را انجام و به راحتی توسط جی پی اس آن‌ها را کنترل کرد و از دیگر مزیت‌های این ربات اندازه کوچک است قابلیت شناسایی آن را از بین می‌برد.

سلاح‌های فوق‌پیشرفته؛ رویایی که به واقعیت تبدیل شد

در حشره رباتیک مدار‌های الکترونیکی قبل از دوران دگردیسی در بدن موجود قرار می‌گیرد تا بافت‌های داخلی بدن حشره اطراف مدار‌ها رشد کند؛ این روش موجب می‌شود تا طراحان بتوانند یک یا چند سنسور مانند میکروفون یا دوربین را در بدن این حشرات قرار دهند.

این جاسوس‌ها توسط برخی کشورها، چون آمریکا مورد آزمایش اولیه قرار گرفتند و این آزمایش‌ها موفقیت آمیز هم بوده و می‌توان امروز از آن‌ها در ماموریت‌های استفاده کرد.

وحشت؛ سلاح آینده میدان‌های نبرد

روزی که بشر تفنگ ساچمه‌ای را ساخت، شاید فکر نمی‌کرد اسلحه‌های با قابلیت نواخت تیر بالا ساخته شود، اما امروز متوجه شده که این توان را دارد که سلاح‌هایی پیشرفته‌تر از آنچه که ساخته را بسازد که یکی از آن‌ها تفنگ دارای قابلیت گریز از مرکز است که تحولی بزرگی را در میدان‌های نبرد ایجاد خواهد کرد.

سلاح‌های فوق‌پیشرفته؛ رویایی که به واقعیت تبدیل شد

این اسلحه که به DREAD یعنی وحشت معروف است با چرخش یک صفحه با سرعت بالا نیروی گریز از مرکز را ایجاد و با همین روش گلوله را به سمت هدف شلیک می‌کند؛ این روش جدید باعث شده تا پیشرانه‌ای که در سلاح‌های امروزی وجود دارد حذف شود و در نتیجه آن سلاح نه ضربه و نه عقب‌نشینی داشته باشد که مزیتی بزرگ محسوب می‌شود.

این سلاح با قابلیت گریز از مرکز قادر است تعداد زیادی تیر با کالیبر‌های ۳۰ و ۵۰ میلی‌متری را با سرعت بالا شلیک کند که همین موضوع وحشت را گزینه مناسبی برای جایگزینی تیربار‌های امروزی کرده است.

تور سیستم نمایش دهنده متحرک لیزری برای پهپاد‌ها

امروز علم با سرعت بالای خود موجب شده تا فناوری‌های پیشرفته چون پرتو‌های لیزری وارد چرخه ساخت تسلیحاتی نظامی شود که نتیجه آن ساخت انواع ادوات لیزری مانند سیستم نمایش دهنده متحرک لیزری با انرژی بالا با قابلیت هدایت انرژی بود که ساخت و کار ارتقای آن امروز در دستور کار است.

این سیستم که توان تخریب با پرتو‌های لیزری ۱۰ کیلوواتی را دارد، در حال حاضر بر روی یک وسیله‌ نقلیه تاکتیکی سوار شده و این قابلیت را به وجود آورده که بتواند اهداف پرسرعت چون خمپاره‌ها، راکت‌ها و پهپاد‌ها را رهگیری، هدف گیری و منهدم کند.

سلاح‌های فوق‌پیشرفته؛ رویایی که به واقعیت تبدیل شد

از سوی دیگر سوار شدن این سلاح بر روی یک وسیله نقلیه باعث شده تا منبع انرژی آن به راحتی با خود سلاح حمل شود که منجر به شلیک‌های بیشتر با دقت بالا و هزینه کمتر شده است؛ امروز کشور‌های سازنده این سلاح برنامه ارتقای آن تا ۱۰۰ کیلووات را دارند.

تحول بزرگ توپ‌های میدان جنگ با توپ مغناطیسی

شاید شلیک توپ نصب شده در بدنه کشتی را در فیلم‌هایی چون دزدان دریایی به یاد داشته باشیم و بعد از آن توپ‌ها با بر روی عرشه کشتی نصب شدند، اما باز هم طراحان به فکر طراحی توپی در بدنه کشتی‌های جنگی افتادند، اما با تفاوتی بزرگ که در این توپ‌ها به جای باروت از انرژی الکترومغناطیسی استفاده شود که نتیجه آن ساخت توپ ریلی EM شد.

سلاح‌های فوق‌پیشرفته؛ رویایی که به واقعیت تبدیل شد

در این توپ همان فرایند قدیمی شلیک گلوله فلزی وجود دارد، اما دیگر خبری از پیشرانه برای شلیک گلوله نبود، بلکه دو ردیف آهن‌ربای رسانا با ایجاد جریان الکترومغناطیسی وظیفه شلیک گلوله را برعهده گرفتند و همین موضوع باعث شده گلوله توپ با سرعت ۸ ماخ شلیک شود.

این توپ ریلی با سرعت باورنکردی در شلیک قادر است اهداف را در فاصله ۱۸۰ کیلومتری و با سرعتی حدود ۱۰ هزار کیلومتر منهدم کند.

تحول دنیای اسلحه‌ها با سلاح متوقف کننده پرسنل

شاید خیلی‌ها فیلم پیشتازان فضا و انواع اسلحه آن را دیده باشند؛ یکی از این گروه‌ها طراحان تسلیحات نظامی بودند که آرزو داشتند تا روزی اسلحه‌ای شبیه تفنگ فَیسر که در این فیلم بود را بسازند و با ساخت اسلحه PHASR این آروز محقق شد تا دیگر در میدان نبرد کسی کشته نشود بلکه بی‌هوش و اسیر شود.

سلاح‌های فوق‌پیشرفته؛ رویایی که به واقعیت تبدیل شد

این اسلحه به جای گلوله از دو لیزر با طول امواج مختلف بهره می‌برد که امواجی غیرمرگبار، اما با قدرت بالا تولید می‌کند و فقط باعث کوری و بی‌هوشی مقطعی دشمن می‌شود؛ البته PHASR به یک لیزر دوم مجهز شده که کار مسافت‌یابی را انجام می‌دهد تا نیروی عمل کننده بتواند با سنجش فاصله دشمن؛ آن‌ها را زمین‌گیر کند.

اسلحه لیزر الکترون آزاد

در ادامه روند ساخت تسلیحات لیزری این بار طراحان به سمت سلاحی رفتند که قادر است امواج با قدرت ۱ مگاوات را به سمت هدف شلیک کند و نام آن را لیزر الکترون آزاد گذاشتند؛ لیزر الکترون آزاد این توان را داشت با قدرت امواج خود یک صفحه‌ی فولادی به قطر ۵٫۵ متر را در یک ثانیه ذوب کند.

سلاح‌های فوق‌پیشرفته؛ رویایی که به واقعیت تبدیل شد

این سلاح که روی ناو نصب می‌شود و به جرات می‌توان آن را اشعه‌ی مرگبار آینده نیروی دریایی نامید همراه با طول موج‌های مختلف با تزریق الکترون‌های آزاد به نوک اسلحه امکان وقوع انفجار‌های عظیم را فراهم خواهد کرد؛ نکته قابل ذکر این است که در حال حاضر طراحان این سلاح را به قدرت ۵۰۰ کیلوولت رسیده اند که این نشان می‌دهد تا دستیابی به قدرت نهایی راه زیادی نمانده است.

اسلحه لیزری که با کمترین هزینه بیشترین خسارت را به بار می‌آورد

در بین سلاح‌های لیزری شاید کمتر مدلی باشد که با هزینه نیم دلاری برای هر شلیک ساخته شده باشد، اما تفنگ لیزری LaWs این گونه عمل می‌کند؛ این سلاح جنگ افزاری جدید در میدان نبرد است و توانایی انهدام موشک ها، هواپیما‌های بدون سرنشین و حتی غرق کردن کشتی‌ها را نیز دارد.

سلاح‌های فوق‌پیشرفته؛ رویایی که به واقعیت تبدیل شد

سلاح‌های فوق‌پیشرفته؛ رویایی که به واقعیت تبدیل شد

طراحان این سلاح که قدرت شلیک اشعه ۳۰ کیلوواتی را دارد پس از ساخت در نظر دارند تا با تکمیل نهایی، این تفنگ را در ابتدا جایگزین سلاح‌های دید مستقیم کنند و پس از ارتقا و کوچک کردن؛ از آن در جنگنده‌ها نیز استفاده کنند، البته این سلاح در صورت تکمیل گزینه مناسبی برای جایگزینی موشک‌ها است.

تفنگ کامپیوتری جایگزین سلاح‌های انفرادی

همه می‌دانند که با وجود ارتقای سلاح‌های امروزی، باز هم این تجهیزات خطای بالایی در هدف‌گیری دارند و این موضوع طراحان را به فکر فرو برد تا سلاحی بسازند که درصد خطا را به حداقل برساند؛ آن‌ها متوجه شدند که اگر از ریزتراشه‌ها و فناوری کامپیوتری بهره ببرند موفق خواهند بود، پس به این سمت حرکت کرده که نتیجه آن جنگ‌افزار مایل مَیکر شد.

این تفنگ قادر است برخلاف دید یک تک تیرانداز با سنجش سرعت باد، دما و دیگر داده‌های جوی مکان دقیق اصابت گلوله را مشخص کند و از این رو سلاح توانسته هم کار تیرانداز را بسیار آسان کند و هم امکان تیراندازی‌های دقیق در کمترین زمان را فراهم کند.

سلاح‌های فوق‌پیشرفته؛ رویایی که به واقعیت تبدیل شد

با ساخت این سلاح اتفاقی بزرگ هم در بین سربازان عادی هم رخ داده و آن‌ها از این پس قادر خواهند بود بدون طی کردن دوره‌های تخصصی تک تیراندازی برد بیش از ۷۰ درصد شلیک‌های خود را به بالای یک مایل برسانند که این موضوع یک رکورد محسوب می‌شود.

در مایل مَیکر همچنین می‌توان با نصب یک بی‌سیم وضع موجود در میدان نبرد را به صورت تصاویر ویدیویی در اختیار فرماندهان و پرسنل پشتیبانی قرار داد.

شوالیه سیاه میدان‌های نبرد

با پیشرفت تکنولوژی ساخت تجهیزاتی مانند پرنده‌هایی که دیگر برای پرواز نیاز به خلبان نداشته باشند در دستور کار قرار گرفت و پهپاد‌ها ساخته شدند، اما ماجرا به همین زمان ختم نشد و طراحان در حوزه زمینی هم فکر طراحی چنین تجهیزاتی را در سر می‌پروراندند.

طراحان نظامی تحقیقات فراوانی کردند تا توانستند اولین ربات‌های زمینی را در قالب سیستم‌های رباتیک نظامی پیشرفته ماژولار بسازند؛ ربات‌های این سیستم خودرو‌های کوچک زنجیری هستند که سلاح‌های متعددی در آن قرار می‌گیرد و به سنسور‌های تشخیص دهنده حرکت، دوربین‌های دید در روز و شب، سیستم کشف آتش دشمن و قابلیت‌های فراوان دیگر مجهز است که آن را به یک ماشین کشتار همه کاره تبدیل کرده است.

سلاح‌های فوق‌پیشرفته؛ رویایی که به واقعیت تبدیل شد

یکی از ربات‌های این سیستم که تانکی کوچک است شوالیه سیاه نام دارد که به ربات قاتل هم معروف شده و تمامی قابلیت‌های یک تانک معمولی را در خود جای داده با این تفاوت که در تانک‌های معمولی انسان وظیفه هدایت و آتش را به عهده دارد، اما در شوالیه سیاه همه امکانات اتوماتیک است و همین موضوع قدرت مانور و تلفات انسانی را کاهش داده است.

تحولی عظیم در ساخت تجهیزات با استتار تطبیق پذیر

روزی ساخت ادوات امروزی آرزو بود، اما با الهام گرفتن از طبیعت این تجهیزات ساخته شدند، پس برای طراحی تجهیزات آینده هم حتما الگویی چون فیلم‌ها وجود دارد؛ شاید کمتر کسی تصور می‌کرد روزی استتاری که در فیلم غارتگر وجود داشت روی تسلیحات نظامی نصب شود تا این تجهیزات از دید دشمن پنهان شود، اما شرکت ساخت تسلیحات نظامی و فضایی BAE Systems این کار را کرد.

سلاح‌های فوق‌پیشرفته؛ رویایی که به واقعیت تبدیل شد

سلاح‌های فوق‌پیشرفته؛ رویایی که به واقعیت تبدیل شد

این شرکت توانست تکنولوژی جدید سیستم ADAPTIV را اختراع کند؛ تکنولوژی‌ای که با طرح‌های شش ضلعی خود عامل مناسبی برای پوشاندن سطح خارجی خودرو‌های جنگی است؛ سیستم ADAPTIV از لحاظ دمایی؛ خود را با محیط اطراف تطبیق می‌دهد؛ این ویژگی علاوه بر این که باعث می‌شود تا عملکرد سنسور‌های حرارتی رادار‌های دشمن منحرف شود، موجب می‌شود خودرو زرهی برای گمراه کردن نیرو‌های دشمن تصاویر حرارتی خودرو‌های دیگر یا حتی حیوانات و مناظر طبیعی دیگر را شبیه سازی کند.

سلاح‌های فوق‌پیشرفته؛ رویایی که به واقعیت تبدیل شد

با این تکنولوژی اداوات نظامی می‌توانند به سرعت با محیط اطراف ترکیب شوند به نحوی که سیستم‌های تشخیص گرمایی مادون قرمز دیگر نتوانند سلاح را شناسایی کنند و از طرف دیگر این سپر استتاری قادر است با نشان دادن علائم گرمایی خاص نیرو‌ها و خودرو‌های جنگی خودی را از نیرو‌های دشمن متمایز کند.

با ورود تجهیزات جدید و فوق‌پیشرفته به میدان‌های نبرد نه فقط تحولی بزرگ در جنگ‌ها رخ خواهد داد، بلکه برای مهم‌ترین چالش این میدان‌ها یعنی کاستن از تلفات انسانی راه‌کار مناسبی است، اما از طرف مقابل این موضوع خوی جنگ‌طلبی برخی کشور‌های جهان که همیشه دوست دارند پای خود را در هر مسئله‌ای باز کنند بیشتر می‌کند؛ باید زمان داد و دید که در آینده چه پیش خواهد آمد.

گزارش از امین ملکیان

انتهای پیام/