اولین جلسه دادگاه دو اخلالگر نظام ارزی کشور در شعبه یک دادگاه ویژه جرائم اقتصادی برگزار شد.

به گزارش پایان تیتر، اولین جلسه دادگاه علنی رسیدگی به جرائم قربانعلی فرخزاد و یک متهم دیگر به اتهام اخلال در نظام ارزی کشور در شعبه یک دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

در ابتدای جلسه قاضی موحد گفت: دو متهم این پرونده با قرار بازداشت موقت در تاریخ‌های ۹۷/۵/۳۰ و ۹۷/۸/۲۹ در زندان به سر می‌برند.

وی افزود: ۴ تن از متهمان این پرونده متواری هستند و به علت معلوم نبودن محل اقامت آن‌ها دستور رسیدگی به پرونده به صورت غیابی صادر شده است.

قاضی موحد گفت: براساس گزارش ارسالی متهم ردیف اول پرونده در مراحل مختلف و برای واردات ورق استیل از چند بانک مبلغ ۴۴۶ میلیون و ۵ هزار و ۳۳۲ دلار دریافت کرده است و بعد از جعل و تهیه مدارک صوری اقدام به فروش ارز‌های دریافتی در بازار آزاد کرده است.

قاضی افزود: تنها در یک مرحله متهم ۲۰۱ میلیون دلار ارز را برای واردات کالا دریافت کرده، اما بدون وارد کردن هیچ گونه کالایی اقدام به فروش ارز‌های دریافتی در بازار ارز به قیمت کلان کرده است.

در ادامه دادگاه قاضی موحد از نماینده دادستان خواست تا در جایگاه قرار بگیرد و کیفر خواست را قرائت کند.

نماینده دادستان با قرار گرفتن در جایگاه اظهار کرد: تیمور عامری به همراه ۲ پسرش از دیگر متهمان این پرونده هستند که اتهام آن‌ها اخلال گسترده در نظام ارزی و پولی از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه‌ای و سازماندهی شده است.

وی افزود: تیمور عامری از مدیران سابق حراست بانک مرکزی است و بعد از بازنشستگی ارتباط گسترده‌ای با بانک مرکزی داشته و در این پرونده متهم به معاونت در اخلال در نظام ارزی است و در دادگاه حضور دارد، اما ۲ پسر وی به نام‌های علیرضا و حمیدرضا متواری هستند. اتهام دو پسر عامری نیز مشارکت در اخلال در نظام ارزی به ترتیب به میزان ۳۰۰ میلیون و ۶۶۲ هزار دلار و ۲۰ میلیون دلار است.

نماینده دادستان گفت: دو متهم دیگر این پرونده به نام‌های مکی سلطانی و محمد وکیلی در حال حاضر متواری هستند که به ترتیب متهم به ۳۰۰ و ۳۲۰ میلیون دلار اخلال در نظام ارزی هستند.

وی افزود: همچنین قربانعلی فرخزاد متهم به اخلال در نظام ارزی از طریق دریافت ۴۴۶ میلیون دلار ارز دولتی با قیمت ۴۲۰۰ تومان برای واردات ورق استیل و اقلام دیگر از بانک‌های ملی، توسعه تعاون و اقتصاد نوین با فرم‌های جعلی و صوری است.