جهانگیری گفت: مردم ایران در سال‌های اخیر متحمل فشار‌های فراوانی شده که ما شرمنده آنها هستیم.

به گزارش پایان تیتر، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در حاشیه بازدید از مزرعه ماهی سرای کرج و نمایشگاه دستاورد‌های عشایری و کشاورزی استان البرز در گفت‌وگو با خبرنگاران، مردم ایران را مردمی تمدن ساز توصیف کرد و گفت: ملت ایران در تمدن جهانی نقش تعیین کننده‌ای دارند و این موضوع قابل تردید نیست چرا که آثار تمدن مردم ایران در کشور‌های دیگر نیز مشهود است.

معاون اول رئیس جمهور اظهار کرد: یکی از رموز موفقیت مردم ایران این است که همواره از عزت خود حفاظت کرده اند و همواره اهل منطق و گفتگو بوده‌اند و در حل بحران‌های جدی بیش از آن که به زور متوسل شوند به گفتگو و منطق متکی بوده‌اند.

پیچیده‌ترین گره‌ها و بحران‌های دنیا از طریق گفتگو قابل حل است

جهانگیری ادامه داد: راهکار‌هایی که ایران برای اداره دنیا پیشنهاد می‌دهد نیز توسل به گفتگو و منطق است، چرا که پیچیده‌ترین گره‌ها و بحران‌های دنیا را می‌توان از طریق گفتگو حل و فصل کرد و این که هر کس زور بیشتری داشته باشد تصور کند منطق قوی تری دارد تصوری نادرست است.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه منطق باید بر سر میز مذاکره رقم بخورد، تصریح کرد: این که ۶ کشور قدرتمند دنیا با ایران مذاکره کنند و به تفاهم برسند به معنی آن است که ایران توانسته منطق و استدلال خود را در میز مذاکره به اثبات برساند. این که بعد از مذاکره کشوری احساس کند کلاه سرش رفته و با استفاده از زور به یک ملت فشار وارد کند کاری غیر عقلانی و غیرمنطقی است.

جهانگیری ادامه داد: هر کس قرارداد یا توافقی را امضا کند و آن را به هم بزند همه این اقدام را محکوم می‌کنند و ملت ایران سرفراز است که اهل گفتگو، تعامل و منطق است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اتفاقات اخیر در منطقه خلیج فارس و منطقه خاورمیانه در ارتباط با ایران گفت: اتفاقات اخیر این پیام را به دنیا منتقل کرد که با منطق، گفتگو، استدلال و ادب می‌توان با ایران تعامل و مسایل را حل و فصل کرد و اگر از مسیر دیگری با ایران وارد گفتگو شوند حتماً بازنده خواهند بود و منطقه آسیب خواهد دید.

ایران در طول تاریخ همواره حافظ امنیت منطقه و خلیج فارس بوده است

جهانگیری با بیان اینکه ایران در طول تاریخ همواره حافظ امنیت منطقه و خلیج فارس بوده است، تصریح کرد: برای حفاظت از امنیت منطقه نیاز به تشکیل ائتلاف نیست. کسانی که به دنبال ائتلاف هستند هر گاه از مناطق خود خارج شده‌اند جز دامن زدن به ناامنی دستاورد دیگری به همراه نیاورده‌اند.

معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: امنیت منطقه را ایران با کمک کشور‌های منطقه می‌تواند تأمین کند و برای این که همه از امنیت منطقه مطمئن باشند و همه بتوانند از منطقه‌ای امن استفاده کنند راهی جز این نیست که فشار‌ها را از ایران برداشته و بدون تحمیل فشار با ایران وارد مذاکره و گفتگوی منطقی شوند و آنگاه خواهند دید که منطقه‌ای خوب و آرام برای همه فراهم خواهد شد.

جهانگیری با اشاره به این که استان البرز به عنوان ایران کوچک لقب گرفته است، افزود: استان البرز استان نمونه توسعه صنعتی ایران است و در بخش کشاورزی نیز همه اتفاقات و تحولاتی که در کشور رخ داده، نمونه آن در استان البرز وجود دارد.

معاون اول رییس جمهور افزود: استان البرز به دلیل شایستگی‌های خود و به دلیل نزدیکی به پایتخت، استانی نمونه در بخش علم و فناوری و از توانمندی‌های بسیار خوبی در این حوزه برخوردار است.

جهانگیری با اشاره به آسیب‌ها و عوارضی که در توسعه صنعتی و توسعه ملی وجود دارد، تصریح کرد: چه در زمینه فقر و چه در زمینه نابرابری‌ها و آسیب‌های اجتماعی که امروز یکی از دغدغه‌های جدی کشور است همه این‌ها نیز در استان البرز قابل مطالعه است.

معاون اول رئیس جمهور استان البرز را استانی پرپتانسیل در زمینه‌های مختلف برشمرد و گفت: استان البرز توانمندی‌های فراوانی دارد و واحد‌های مهم و بزرگ صنعتی در این استان مستقر هستند.

جهانگیری با بیان این که توجه به زیرساخت‌های استان البرز برای تسهیل رفت و آمد مردم از اهمیت فراوانی برخوردار است، تصریح کرد: در طول هفته میلیون‌ها نفر از مسیر‌هایی که به استان البرز منتهی می‌شود برای تردد به تهران و شمال کشور رفت و آمد می‌کنند که باید کمک کنیم آزادراه‌هایی که درا ین مسیر وجود دارند هر چه زودتر به بهره برداری رسیده تا از اتلاف انرژی و به هدر رفتن وقت مردم کاسته شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به بازدید امروز خود از آزادراه شهید همت – کرج گفت: این آزادراه باید به سرعت تکمیل شود و وزیر راه و شهرسازی و مجریان این پروژه قول داده اند که در ماه‌های آینده شاهد تکمیل این طرح خواهیم بود.

جهانگیری با تأکید بر اینکه در آینده نزدیک بازدیدی از قطعه اول آزادراه تهران – شمال انجام خواهد شد، اظهار کرد: مسئولان اجرایی این پروژه وعده داده‌اند که حتماً قطعه اول آزادراه تهران – شمال امسال در خدمت مردم قرار خواهد گرفت.

معاون اول رئیس جمهور گفت: ریل، مترو و توسعه قطار شهری جزو مهمترین پروژه‌ها برای مسیر تهران – کرج است که باید ادامه پیدا کند.

جهانگیری با اشاره به وجود واحد‌های متعدد کشاورزی در استان البرز گفت: این استان در زمینه‌های مختلف کشاورزی و به خصوص در بخش کشت بافت یکی از استان‌های پیشرو در این تکنیک نو و تکنولوژی مدرن است و در زمینه آبزی پروری نیز از توسعه خوبی برخوردار است که نمونه آن واحدی است که امروز مورد بازدید قرار گرفت که از نظر امکانات بسیار مدرن و منحصر به فرد بود.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه امروز بازدید دیگری از بخش‌های صنعتی استان البرز از جمله شرکت مپنا انجام خواهد شد، گفت: مپنا یکی از نماد‌های مهم صنعتی ایران است که در رقابت با شرکت‌های بزرگ صنعتی دنیا در احداث نیروگاه‌های بزرگ رقابت دارد و شرکت‌هایی از این دست می‌توانند آینده صنعتی کشور را رقم بزنند.

از شوک‌های مهم‌ عبور ‌و در شرایط باثبات قرار گرفته‌ایم

جهانگیری در ادامه سخنان خود با بیان اینکه امروز در شرایط بسیار خطیری قرار داریم، تصریح کرد: آمریکایی‌ها بر اساس خوی دشمنی با جمهوری اسلامی ایران فشار‌های خود را به خصوص در بخش اقتصادی بر ملت ایران افزایش داده‌اند و مردم ایران در سال‌های اخیر متحمل فشار‌های فراوانی شده که ما شرمنده آنها هستیم.

معاون اول رئیس جمهور گفت: این نوید را می‌توانیم به مردم بدهیم که به فضل الهی از شوک‌های مهمی عبور کرده‌ایم و در شرایط باثبات قرار گرفته ایم و امیدوارم شرایط پیش رو از نظر اقتصادی بهبود یافته و بتوانیم موانع را پشت سر گذاشته و در زمینه اشتغال، معیشت مردم و توسعه کشور گام‌های بلندتری برداریم.

انتهای پیام /