اسحاق پیرمرد ۸۳ ساله ای است که در بیمارستانی در بندرعباس هفته گذشته از روی تخت در بخش ریکاوری سقوط کرد و جان باخت مسئولان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان غفلت شیفت ریکاوری را تایید کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم‌پزشکی هرمزگان: کوتاهی کادر بخش ریکاوری در بروز این حادثه مسلم است و تاکنون دو نفر از کادر درمانی بیمارستان از کار معلق شده‌اند.

اهمال و غفلت شیفت ریکاوری بیمارستانی در بندرعباس در مرگ پیرمرد ٨٣ ساله قطعی است. دوشنبه هفته گذشته بود که خبر سقوطی عجیب در این مرکز درمانی رسانه‌ای شد. پیرمردی به نام «اسحاق چشم به راه» در بخش ریکاوری این بیمارستان از روی تخت به پایین سقوط کرد و همین مسأله باعث شکستگی جمجمه و خونریزی مغزی او شد.اسحاق درپی این حادثه به کما رفت و بعد از چند ساعت جانش را از دست داد. به دنبال وقوع این اتفاق تلخ موجی از خبرهای ضدونقیض منتشر شد.

برخی علت این حادثه را مجهزنبودن بیمارستان به تخت‌های حفاظ‌دار مرتبط می‌دانستند و برخی دیگر کوتاهی پرسنل بخش ریکاوری را مسبب بروز این حادثه عنوان می‌کردند. اما با گذشت چند روز از وقوع این حادثه، درنهایت مسئولان دانشگاه علوم‌پزشکی هرمزگان با تایید رسمی این خبر و تشریح جزییات حادثه، بسیاری از ابهامات درخصوص این اتفاق را برطرف کردند.

یکشنبه بعدازظهر بود که جراحی پیرمرد ٨٣ ساله بندرعباسی که برای درمان فتق به بیمارستانی در این شهر مراجعه کرد بود، به پایان رسید. طبق روال معمول این فرد به بخش ریکاوری منتقل شد، بخشی که قرار است مراقبت‌های خاصی به جهت کنترل سطح هوشیاری بیمار در آن انجام شود. اما ظاهرا این مراقبت‌ها در آن شیف کاری به درستی برای این پیرمرد ٨٣ ساله انجام نشده بود.

آن‌طور که مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم‌پزشکی هرمزگان به «شهروند» می‌گوید این پیرمرد بعد از پایان جراحی و در بخش ریکاوری بی‌قراری زیادی داشته و همین بی‌قراری و البته غفلت تیم ریکاوری بیمارستان باعث این حادثه می‌شود: «براساس بررسی‌های صورت‌گرفته پرسنل حاضر در بخش ریکاوری چندباری بر بالین پیرمرد متوفی حاضر می‌شوند و او را آرام می‌کنند.

اما بعد از دقایقی او دوباره از روی تخت برمی‌خیزد و به زمین می‌افتد. البته متوفی مشکل کم‌بینایی هم داشته و اثر داروی بی‌هوشی بعد از جراحی نیز مزید بر علت شده تا او تعادلش را از دست بدهد و از روی تخت به پایین سقوط کند. به دنبال این حادثه سر متوفی به زمین برخورد می‌کند و همین مسأله باعث خونریزی مغزی شده و بعد از چند ساعت کما پیرمرد ٨٣ ساله از دنیا می‌رود.»

فاطمه نوروزیان البته علت اصلی وقوع این حادثه را کوتاهی و اهمال شیفت حاضر در بخش ریکاوری بیمارستان اعلام می‌کند و دراین‌باره به «شهروند» می‌گوید: «بلافاصله پس از وقوع این حادثه پرونده در نظام پزشکی به جریان افتاد.

خانواده متوفی شکایت کردند و آقای حسین فرشیدی، رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی هرمزگان به‌عنوان مدعی‌العموم به این ماجرا ورود کردند. درحال حاضر هم پرونده در تحقیقات ابتدایی است. البته پس از پایان مراحل همان بررسی‌های نخست هم مشخص است که شیفت ریکاوری مقصر این حادثه بوده، درواقع کوتاهی و اهمال آنها باعث بروز این حادثه تلخ شده است.» آن‌طور که خانم نوروزیان می‌گوید به دستور رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی هرمزگان مسئول بخش ریکاوری و مسئول اتاق عمل از کار معلق شده‌اند و تحقیقات درخصوص دیگر مقصران این حادثه و تعیین سهم هرکدام از آنها ادامه دارد.

تا آخر پیگیر مرگ پدرم هستم

‌پنج روز از آن حادثه تلخ می‌گذرد. دوشنبه ٢٢مهر ماه بود که مسئولان بیمارستان خبر مرگ اسحاق پدر ‌‌٨٣ ساله را به خانواده منتظرش دادند. اسحاق کشاورزی بود که سال‌ها با کارگری بچه‌هایش را بزرگ کرد و برای جراحی ساده فتق در یکی از بیمارستان‌های جنوب کشور جان باخت. پس از این اتفاق دو نفر از مسئولان بیمارستان بندر عباس از کار تعلیق شدند. حالا پسر کوچک این مرد ٨٣ ساله  از جزییات این حادثه تلخ می‌گوید: ‌

کی متوجه شدید پدرتان فوت کرده است؟

دوشنبه صبح بود که پدرم را برای عمل فتق به بیمارستان بردم. ساعت ٣٠: ١٠بود. منتظر شدیم تا پدرم به ‌اتاق عمل برود. حدودا ۴۵ دقیقه طول کشید. پدرم به اتاق جراحی رفت، اما ساعت‌ها منتظر ماندیم. ‌چشمم به اتاق جراحی خشک شده بود. شنیده بودم که این جراحی نهایت ٩٠ دقیقه طول می‌کشد. از ‌هرکس سوال می‌پرسیدم جواب درستی نمی‌داد. تا این‌که ساعت ۴بعدازظهر بود که یکی از پزشکان ‌بیمارستان گفت مشکل کوچکی به‌وجود آمده و مجبوریم سر پدرتان را بخیه بزنیم. باید برود سی‌تی‌اسکن ‌و ام‌آرآی، شوکه شده بودم عمل فتق چه ربطی به سر داشت. تمام مدت پیگیری می‌کردم. سرو صدا راه ‌انداختم تا این‌که حراست بیمارستان پلیس را خبر کرد. از همان موقع پلیس هم در بیمارستان حضور داشت و ‌ما را آرام می‌کرد. ساعت ٧غروب بود که پزشک جراح پدرم را دیدم، آن‌جا بود که تازه متوجه شدم پدرم از ‌روی تخت افتاده و پزشکان درحال مداوای او هستند. خیلی ناراحت بودیم. پیگیری‌هایم ادامه داشت تا این‌که ‌ساعت ٩ شب پلیس حاضر در بیمارستان به من خبر داد پدرم جان باخته است. ‌

شکایت کردید؟

سه‌شنبه صبح بود که از بیمارستان شکایت کردیم. اما وقتی خواستیم جسد پدرم را تحویل بگیریم، گفتند باید اول او را ترخیص کنیم. لیست هزینه‌هایی شامل کاور جسد، جابه‌جایی جسد ونگهداری در سردخانه ‌را جلوی ما گذاشتند که باید پرداخت می‌کردیم. لیست هزینه‌هایی که خودشان مسبب آن بودند. به‌هرحال ‌مجبور بودیم برای این‌که جسد پدرمان را تحویل بگیریم این لیست را پرداخت کنیم. مراسم پدرم هم بعد از ‌معاینات پزشکی قانونی انجام شد. چهارشنبه او را از پزشکی قانونی تحویل گرفتیم. در مراسم پدرم هم هیچ ‌کس از مسئولان بیمارستان حاضر نشدند و تنها از روابط عمومی علوم پزشکی تهران تماس گرفتند که ‌خواستار حضور در مراسم بودند، اما موافقت نکریم. ‌

دقیقا متوجه شدید چه اتفاقی برای پدرتان افتاده است؟

تا زمانی که فیلم ریکاوری را ندیده بودم، نمی‌دانستم. هیچ کس هم حرف درستی به ما نمی‌زد. تا این‌که با ‌دستور قضائی فیلم ریکاوری را توانستم ببینم. فیلم فاقد صدا بود. من تنها از حرکات و لب‌خوانی می‌‌توانستم حدس بزنم که چه اتفاقی افتاده است. پدرم وقتی از اتاق عمل بیرون می‌آید به یکی از بیماربرها می‌‌گوید سردش است. این بیماربر برای او پتو می‌آورد، ولی انگار دوباره پدرم یکی از پرستارها را صدا می‌‌کند. از جایش بلند می‌شود تا بتواند کسی را صدا کند. هرچه تقلا می‌کند هیچ‌کس به دادش نمی‌رسد. در ‌فیلم نشان می‌دهد ایستگاه پرستاری مستقر در کنار اتاق پدرم هم بی‌توجه به کمک خواهی پدرم هستند و ‌هرکدام سرشان در موبایل‌شان است. سرانجام پدرم روی دو زانو‌اش روی تخت می‌نشیند تا بتواند بیرون از اتاق ‌را ببیند و کمک بخواهد، اما از پشت با سر روی زمین می‌افتد و بقیه ماجرا.‌

چه شد که دو مسئول بیمارستان را از کار تعلیق می‌کنند؟

تا زمانی که موضوع رسانه‌ای نشده بود هیچ‌کس به داد ما نرسید. چون رسانه‌ای شد مجبور شدند دو نفر ‌را تعلیق کنند، این‌که دقیقا چه کسی را تعلیق کردند، خبر ندارم.‌

از روند رسیدگی به پرونده خبر دارید؟

پرونده در دادسرای بندرعباس درحال رسیدگی است و تا آخر پیگیر پرونده و مرگ پدرم هستم.

انتهای پیام/