به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی پایان تیتر، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، محمدحسین مقیمی در جمع اعضای شوراهای شهر و روستا و شهرداران شهرستان اسلامشهر به مبحث تعیین حریم چهاردانگه و منطقه ۱۸ اشاره نمود و اظهار کرد: این مبحث از ۱۳ پارسال نیز در این منطقه مطرح بوده هست و معاونت امور سیاسی و اجتماعی استانداری و معاونت امور عمرانی با عزم جمعی حل این مشکل را با کمک فرمانداران و اعضای شوراها و شهرداران اسلامشهر به عهده خواهند داشت.

استاندار تهران در ادامه سخنانش اظهار کرد: در قانون بنیادی اصول ۱۰۰ تا ۱۰۵ ،ذیربط به جایگاه و نقش شوراها هست اما شوراها وظیفه خود را به انتخاب شهردار و دهیار محدود کرده اند در حالیکه در اصل ۱۰۰ قانون بنیادی جایگاه والایی برای شوراها در توسعه منطقه مدنظر داشته شده هست. همه اموری که در شهر و روستا می گذرد باید با نظارت شوراها باشد . مدیرانی که مردم برگزیدند اگر به خوبی وارد مبحث مدیریت گردند مشکلی در شهرها و روستاها نخواهیم داشت.

مقیمی دنبال کرد: در روستا سه نفر عضو شورا ، توان دارند سرمایه های روستا را شناسایی کنند و با دهیار ،افراد با تجربه و جوانان تحصیلکرده روستا نشست بگذارند و پتانسیل های روستا را برای توسعه شناسایی کنند.

به گفته استاندار؛حالا که ۱.۵ ۵ میلیارد دلار برای توسعه اشتغال روستایی مدنظر داشته شده هست، نقش شوراها حیاتی هست و با نظارت، این مراجع را توان دارند به شغل مبدل کنند.

وی با بیان اینکه شوراها غیر از آن چیزی هست که حالا نشان داده می گردد تصریح نمود: شوراها توان دارند به موضوعات اقتصادی و اجتماعی ورود پیدا نمایند و درباره فقر،حاشیه نشینی، طلاق ،مسائل اخلاقی،اعتیاد وآسیب های اجتماعی چاره جویی کنند.شوراها ،همه نیروهای منطقه را بسیج کنند.

مقیمی در بخش دیگری از سخنانش به شهرداران و اعضای شوراهای اسلامشهر اظهار کرد: کشور ما زمین لرزه خیز هست و گسل ها در آن فعالند،در شرایطی که حدس دقیق واقع شدن زمین لرزه غیرممکن هست باید با این گسل ها کنار بیاییم تنها کاری که باید انجام دهیم این هست که ساختمان ها را در برابر زمین لرزه مقاوم کنیم و بیشترین مسیولیت کنار آمدن با گسل را ما به بر عهده داریم .

وی اضافه کرد: شهردار و دهیاری که انتخاب می کنید اگر اذن ندهد ساختمان غیر ایمن ساخته گردد مساله ما با زمین لرزه حل می گردد.در زمین لرزه کرمانشاه ساختمان های مقاوم خراب کردن نشدند اگر مهندسی از دستگاه نظارت، در خانه نشسته و کار نظارت را انجام می دهد باید به مراجع ذی صلاح معرفی گردد.

استاندار با اشاره به اینکه پس از زمین لرزه بم قرار شد هر ساله ۱۰ درصد خانه های روستایی با وام ۴ درصد مقاوم گردد عنوان نمود: در خیلی روستاها آنجا که مسئولان قوی بودند این کارها صورت گرفت.دهیار ،بنیاد مسکن و مدیریت روستایی مسئول انجام این کار می باشند. بافت کهنه شهر و حاشیه نشینی ها بخشی از اولویت دولت برای  مقاوم سازی هست. باید بافت های کهنه اسلامشهر با کمک شهرداری و شوراها و مردم آغاز به مقاوم سازی گردد. این تصمیم بزرگ را بگیرید که شهرداران و دهیاران به هیچ ساختمان غیر مقاوم انتهاء کار ندهند.