نمایندگان مجلس وظایف دستگاه های اجرایی را برای ترویج فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت در برنامه ششم توسعه مشخص کردند.

 به گزارش  پایان نیوز، نمایندگان در صحن علنی امروز (شنبه ۱۸ دی ماه) مجلس در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه ششم توسعه ماده ۱۰۱ را اصلاح و با ۱۶۷ رای موافق، ۷ رای مخالف و ۲ رای ممتنع از مجموع ۲۱۸ رای ماخوذه به تصویب رساندند.

براین اساس ماده ۱۰۱ تصریح می کند:

۱٫ کلیه دستگاه های اجرایی موظفند نسبت به اجرای صحیح سیاست های کلی ترویج فرهنگ ایثار شهادت و جهاد  و سازماندهی امور ایثارگران ابلاغی مقام معظم رهبری اقدام نمایند.

۲٫ وزارت آموزش و پرورش مکلف است به منظور ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نسبت به معرفی الگو ها و قهرمانان ملی ایثار و شهادت در متون درسی کلیه پایه های تحصیلی و فعالیت های پژوهشی و برگزاری مسابقات علمی  اقدام نموده و در جهت تعمیق ایمان و ترویج باورها در صیانت از فرهنگ دینی و انقلابی نسبت به  اجرای یادواره های شهدای دانش آموز و فرهنگی و برگزاری راهیان نور  ویژه دانش آموزان و فرهنگیان با سازمان بسیج همکاری لازم را بعمل آورند.

۳٫ صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است ضمن اختصاص بخشی از برنامه های شبکه های مختلف به موضوع ترویح فرهنگ ایثار و شهادت، حداقل ده درصد( ۱۰% ) از تولیدات برنامه های هنری نمایشی خود را به این موضوع اختصاص دهد.

۴٫  دولت موظف است به منظور بهره گیری از دستاورد های دوران دفاع مقدس و انتقال و ترویج فرهنگ جهاد و مقاومت به نسل های آینده نسبت به ساماندهی گلزارهای شهدای سراسر کشور و یادمان شهدای گمنام، احداث و تکمیل موزه های دفاع مقدس و مرمت و نگهداری آنها با رضایت والدین شهید اقدام نماید. وزارتخانه‌های نیرو و نفت و راه و شهرسازی و کشور موظفند کلیه هزینه های خدماتی مربوط به آب رسانی، برق رسانی، گاز رسانی و جاده مواصلاتی طبق بودجه سنواتی را تامین نماید.

۵٫ دولت موظف است به منظور تداوم اجرای برنامه های شاخص در حوزه ترویج فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت به خصوص استمرار و  فراگیر نمودن برنامه راهیان نور با ایجاد و توسعه ظرفیت ها و زیرساخت های لازم در دستگاه های اجرایی و فرهنگی نسبت به قرار دادن موضوع در سرفصل اعتبارات برنامه های فرهنگی و هزینه ای  وزارتخانه ها و سازمان ها اقدام نماید.

۶٫ دولت مکلف است به منظور حفظ و ترویج فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت و تکریم از الگوهای این فرهنگ ماندگار به والدین شهیدی که دارای حداقل سه شهید یا دو شهید و یک جانباز ۵۰% و بالاتر یا یک شهید و دو جانباز بالای ۵۰% و بالاتر هستند نشان ملی ایثار اعطا نموده و آنان را به عنوان چهره ماندگار کشور به جامعه معرفی نماید.

تبصره۱- صداو سیمای جمهوری اسلامی ایران، وزراتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، علوم و تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور و بنیاد حفظ و آثار و ارزشهای دفاع مقدس و سایر نهادهای فرهنگی مکلفند جهت ارج نهادن به این چهره های ماندگار اقدام فرهنگی لازم را جهت معرفی آنها انجام دهند.

تبصره۲- آیین‌نامه اجرایی این بند در ۶ ماه اول برنامه به پیشنهاد بنیاد شهید و امور ایثارگران و بنیاد حفظ و آثارو ارزشهای دفاع مقدس به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

۷- کلیه دستگاه های اجرایی موضوع این قانون موظفند بیست درصد (۲۰% ) از اعتبارات فرهنگی خود باستثنای فصول اول و ششم اعتبارات هزینه ای را براساس موافقتنامه مبادله شده با سازمان در چارچوب سیاست های مصوب ابلاغی شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت صرف این امور نمایند.

۸- بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس موظف است با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و شهرداری ها و سایر دستگاه های فرهنگی کشور تا پایان برنامه ششم نسبت به توسعه و تکمیل مراکز اسناد و مدارک دفاع مقدس و تدوین دایره المعارف دفاع مقدس و تدوین تاریخ دفاع مقدس مطابق بودجه سنواتی اقدام نماید.

۹- وزارتخانه های علوم و تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش، دانشگاه آزاد اسلامی، بنیاد شهید و امور ایثارگران و ستاد کل نیروهای مسلح به منظور تعمیق و ترویج ارزش های دفاع مقدس به نسل های بعدی، واحدهای درسی مرتبط با ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در مقاطع مختلف دانشگاهی ایجاد نموده و تعدادی از واحد های درسی، موضوعات پژوهشی، پایان نامه ها و پروژه های علمی و تحقیقاتی خود را به موضوع فرهنگ ایثار و شهادت اختصاص دهند.

تبصره- کلیه دستگاه های اجرایی موظفند گزارش عملکرد سالانه خود را در طول اجرای قانون برنامه در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و جهاد و مقاومت و شهادت را به سازمان، بنیاد شهید و امور ایثارگران ، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس و کمیسیون های مرتبط مجلس شورای اسلامی ارائه نمایند.

همچنین لاریجانی رئیس مجلس در ادامه با اشاره به ایرادات ۵ ماده باقی مانده از بخش امور ایثارگران برنامه ششم توسعه اظهار داشت: به دلیل ایرادات، ابهامات و برخی بندهای تکراری در این ۵ بند بهتر است آن‌ها را به کمیسیون تلفیق برنامه به منظور اصلاح ارجاع شود.

گفتنی است، نمایندگان با ۱۲۷ رای موافق، ۴۸ رای مخالف و ۲ رای ممتنع از مجموع ۲۱۷ رای ماخوذه با ارجاع مواد ۱۰۲، ۱۰۳، ۱۰۴، ۱۰۵ و ۱۰۶ به کمیسیون تلفیق موافقت کردند.

انتهای پیام/