رئیس جمهور گفت: اگر آمریکایی‌ها بخواهند به برجام ضربه سیاسی بزنند، ایران اقدام قاطع خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت گفت: در سه سال و نیم اخیر یعنی از زمانی که دولت جدید در کاخ سفید مستقر شده است، با بی قانونی و اعمال ضد بشر علیه جمهوری اسلامی مواجه بودیم.

روحانی گفت: ممکن است بگویند در بخش اقتصادی ما توانستیم ملت ایران را تحت فشار قرار دهیم اما از لحاظ اخلاقی در این مدت سه سال و نیم بارها با شکست مواجه شدند. در این هفته‌های اخیر دو شکست سیاسی متحمل شدند. یک پیش نویس قطعنامه‌ای که علیه ایران تهیه کردند ولی اعضای شورای امنیت با آن مخالفت کردند و شکست دوم در صحنه شورای امنیت دیروز بود که غیر خود آمریکا بقیه همه از برجام تعریف کردند.

او ادامه داد: سه سال و نیم است که می‌خواهند برجام را بشکنند ولی باز هم شورای امنیت تشکیل می‌شود و ۱۴ عضو دیگر از برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ حمایت می‌کنند. آمریکایی‌ها همیشه از لحاظ حقوقی با شکست مواجه بودند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: هر روز و هر ساعتی که طرف مقابل ما حاضر شوند و به همه تعهدات خودشان در برجام عمل کنند، ما بلافاصله به تعهداتمان عمل خواهیم کرد. ضربه آمریکا به برجام تاکنون اقتصادی بوده است اما اگر بخواهند ضربه سیاسی به برجام بزنند ایران تحمل نمی‌کند و اقدام قاطع خودش را نشان می‌دهد.

روحانی با اشاره به ۱۲ تیر سالروز سرنگونی هواپیمای مسافربری ایرباس توسط آمریکا گفت: این جنایت بسیار بزرگی بود که در تاریخ کشور ما به‌وقوع پیوست. اینکه نیروی نظامی به تعمد، آن هم در میدان جنگی که به ظاهر جنگ ما و عراق بود و آمریکا در ماه‌های آخر وارد این جنگ شده بود. بعد هم بگوید اشتباه کرده بودیم، ولی نه تنها عذرخواهی نکند بلکه مدال هم بدهد به کسی که هواپیما را سرنگون کرده و ۲۹۰ فرد بیگناه را به شهادت رسانده است.

او افزود: این شیوه و اخلاق آمریکایی‌هاست. این مسیری است که آنها از آن روز تا امروز مد نظر داشته‌اند، وگرنه اگر یک دولت معمولی بود، حالا فرض می‌کنیم که آنها اشتباهی هواپیمای ما را زده بودند، اگرچه چنین چیزی واقعیت ندارد، امّا بر فرض که اشتباه کرده بودند، لااقل عذرخواهی می‌کرد و فردی که هواپیما را زده بود، محاکمه می‌کرد نه اینکه به او مدال بدهد.

روحانی ادامه داد: امروز هم همین مسیر را متأسفانه شاهد هستیم و دیروز در سازمان ملل محل نمایشی بود برای شکست مجدد سیاسی آمریکا در برابر جمهوری اسلامی ایران. 

روحانی با اشاره به  نشست ویدئو کنفرانسی امروز خود با روسای جمهور روسیه و ترکیه گفت: میزبان این دور مذاکرات ایران است. بنا بود این اجلاس در تهران یا یکی از شهرستان‌های کشورمان برگزار شود که به دلیل شرایط بهداشتی به صورت ویدئوکنفرانس برگزار می‌شود.

در مشکلات کشور از کاه، کوه ساختن هنر نیست

او تصریح کرد: دولت یازدهم و دوازدهم یکی از تلاش‌هایش این بوده که به گفتمان خود با مردم پایبند باشد. از ابتدا ما در دولت گفتمان دو بعدی داشتیم و همیشه آنها مدنظر ما بوده است. گفتمان ما از همان ابتدا در داخل کشور اعتدال و در جهان تعامل سازنده بوده است.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: ما در داخل با تندروی مخالفیم، افراط را نمی‌پسندیم و آن را ضرری برای کشور می‌دانیم. ما از همه می‌خواهیم در این شرایط سختی که جمهوری اسلامی ایران با آن مواجه است، راه وحدت، اتحاد، تعامل، برادری را برگزینیم و میان ارکان کشور، مردم، جناح‌های سیاسی و نیروهای مسلح هم افزایی کنیم. امروز روز وحدت و انسجام است و باید در کنار یکدیگر باشیم. کاه را کوه کردن در مشکلات کشور هنر نیست. در طرف خود نیز کوه را کاه کردن، غیراخلاقی است. کشور سختی‌هایی دارد و همه می‌دانیم که در شرایط سخت تحریم و کرونا هستیم. کرونا در حمل و نقل، گردشگری، صادرات، تجارت، واردات، مشاغل، گردشگری و تولید تاثیر گذاشته است.

او گفت: کرونا همه کشورها را تحت تاثیر قرار داده است. شما کدام کشور جهان را می‌توانید ببینید که تحت تاثیر کرونا قرار نگرفته باشد؟ همه کشورها بلااستثنا تحت تاثیر کرونا قرار گرفته‌اند. کرونا تنها یک بیماری نیست که سلامت را تهدید کرده باشد، بلکه جامعه، اقتصاد و سبک زندگی را تهدید کرده و همه دنیا با آن درگیر است. ایران تا امروز به خوبی با این ویروس مواجه شده و به ویژه کادر درمان ما با فداکاری شبانه روز تلاش کرده‌اند.

رئیس قوه مجریه افزود: در این شرایط سخت باید اعتدال و میانه‌روی را میان تمامی جناح‌ها و گروه‌ها در نظر بگیریم، اجرا کنیم و از آن مراقبت کنیم. قرآن مجید می‌فرماید که وقتی پیغمبر با آن همه عظمت حرف نابجا می‌شنیده ناراحت می‌شدند و خداوند به ایشان می‌فرماید که عبادت کن تا گره دل تو باز شود.

روحانی عنوان کرد: گروهی که در صحنه کار و تلاش می‌کنند و حرف ناروا می‌شنوند، ناراحت می‌شوند. در مقابل حرف ناروا باید به خدا پناه برد و از خداوند استمداد خواست. امروز روز کار و تحمل است. همه باید امروز تلاش، فعالیت  و تحمل کنیم. این مربوط به بخش اعتدال بود. در بخش تعامل سازنده نیز از آغاز تاکنون ما از این گفتمان سود فراوانی برده‌ایم که همکاری و وحدتی که با کشورهای مختلف برقرار کرده‌ایم، از جمله آن است.

او تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین این همکاری‌ها برجام بود که می‌توانست به نفع جامعه، منطقه و همه جهان باشد. برجام منافع خود را نشان داد و در سال ۹۴، ۹۵ و ۹۶ آثارش نمایان شد. صهیونیست‌ها، ارتجاع منطقه و تندروهای آمریکا از همان اول هم نمی توانستند این توافق را تحمل کنند و شب‌ها از این موضوع خوابشان نمی برد. در نهایت آنها به هم گره خوردند و فرد ناتوانی از لحاظ مهارت سیاسی نیز در کاخ سفید به قدرت رسید و به برجام لطمه زد. ما در کنار برجام توافقات خوبی با کشورهای منطقه داشتیم. یکی از آن توافقات  کار ایران با روسیه و ترکیه در مورد سوریه بود.

روحانی ادامه داد: آمریکا همیشه به دنبال اخلال رابطه میان مردم و دولت سوریه، فشار اقتصادی و امنیتی به سوریه و حمایت مستقیم و غیرمستقیم از داعش بودند. ما در کنار دو کشور دیگر به دنبال احیای آزادی بیشتر، مبارزه با تروریسم، صلح و امنیت در منطقه و سوریه بودیم. سه کشور با هم همکاری کردیم و در قالب روند آستانه همکاری کرده و باید بگویم که باز هم این همکاری را ادامه می‌دهیم که نشست امروز نیز در همین راستا است.

او گفت: البته ما کارهای دیگری نیز در منطقه انجام دادیم. روابطی که میان ایران و روسیه و آذربایجان برقرار شد که قرار بود نشست سه جانبه را اواخر سال پیش داشته باشیم که به دلیل کرونا به تعویق افتاد. روابط خوب اقتصادی با اوراسیا برقرار کردیم که از نظر اقتصادی بسیار به نفع ما بود، روابطی که میان افغانستان و هند با محور چابهار و ترانزیت برقرار شد، روابطی که با کشورهای پیرامون دریای خرز برقرار شد و همچنین با کشورهای دیگری از جمله کشورهای جنوب مانند عراق مسیرهایی بوده است که راه را برای تعامل و همکاری با کشورهای جهان هموار کرده است.

رئیس قوه مجریه افزود: یکی از اثرات این تعامل سازنده روابط امروز ما با چین و روسیه است. امروز می بینید که روابط ما با این دو کشور با گذشته متفاوت است و با هم همراه بوده و در کنار یکدیگر در مورد مسائل مختلف می‌ایستم.

آماده سازی ۱۶۰ هزار واحد مسکونی برای خانه‌ اولی‌ها

رئیس‌جمهور با اشاره به مسائل و مشکلات به وجود آمده در حوزه مسکن و راهکارهای دولت در این خصوص اظهار کرد: در ستاد ملی کرونا چارچوبی را برای اجاره بها تعیین کردیم که این اولین قدم در حوزه مسکن بود. اما قدم اصلی و مهمی که در این باره شروع کرده‌ایم این است که ما بتوانیم زمین کافی با قیمت ارزان در اختیار شهرک سازی قرار دهیم چون بخش اعظم هزینه مسکن مربوط به زمین است.

او ادامه داد: در یکی، دو سال اخیر در مجموع ۱۶۰ هزار واحد مسکونی با تسهیلاتی که توسط صندوق مسکن یکم در نظر گرفته شده برای خانه اولی‌ها فراهم شده است، همچنین زمینه هایی برای ساخت ۳۳۰ هزار واحد مسکونی در حال آماده شدن است و تلاش ما این است که تا پایان دولت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی را آماده و تحویل دهد. از سوی دیگر تلاش بر این است تا بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای روستاییان تا پایان دولت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را آماده کند.

رئیس‌جمهور با اشاره به واحدهای مسکونی ساخته شده بعد از سیل سال قبل گفت: مردم ما می‌دانند در یکی، دو سال اخیر به خاطر سیل و زلزله دولت حدود ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را کاملا یا ساخته یا آنها را مرمت و در اختیار مردم گذاشته است. از سوی دیگر یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد نیمه کاره‌ای که در بیابان ساخته شده بود را تکمیل و تحویل مردم دادیم. آنهایی که در گوشه و کنار می‌گویند دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه مسکن چه کار کرده است، این آمار و ارقام پیش رو است و نشان می دهد دولت چقدر واحد مسکونی در اختیار مردم گذاشته است البته این مسیر و قدم ادامه خواهد داشت.

روحانی در ادامه با اشاره به تلاش های دولت برای تامین کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم گفت: برای کالاهای مورد نیاز مردم سه قدم بسیار مهم باید برداشته می‌شد. قدم اول تامین ریال و ارز برای ساخت کالاست. بانک مرکزی در این زمینه اقدامات بسیار مهمی داشته است. همچنین سازمان برنامه و بودجه نیز کار بسیار بزرگی برای تامین ریال مورد نیاز انجام داده است. در همین هفته سازمان برنامه و بودجه ۱۰ هزار میلیارد تومان برای خرید گندم و طرح های عمرانی پرداخت کرده است. اینکه دولت در شرایط کرونا و اقتصادی در یک هفته قادر است ۱۰ هزار میلیارد تومان جدا از مخارج معمولی پرداخت کند اقدام بسیار مهمی است.

او افزود: امسال خرید تضمینی گندم ما بهتر از سال گذشته است و تاکنون ۸.۵ درصد بیشتر از سال گذشته خریداری شده است که ۹۶  درصد از مبلغ آن را به کشاورزان پرداخت کرده‌ایم و در حال تسویه با آنها هستیم که کمک بسیار بزرگی به کشاورزان است. در صنعت نیز حرکت ما خوب است و براساس گزارشی که امروز سرپرست وزارت صمت داشتند در برخی از کالاها ۳۰ تا ۴۰ درصد و در برخی تا ۱۰۰ درصد افزایش محصول داشتیم. همه اینها نشان می دهد حرکت خوبی در صنعت در حال انجام است. اینکه در شرایط تحریمی ما در تولید آهن اسفنجی رتبه اول را به دست می آوریم بسیار قابل توجه است و همچنین در این هفته طرح ۱.۵ میلیارد دلاری گوره به جاسک را اجرا می‌کنیم. اینها اقدامات بزرگی است که توسط دولت صورت گرفته اما این اقدامات آشکار و همچنین افتتاح طرح های بزرگی در کشور ادامه خواهد داشت و ما در این هفته نیز ۲۰۰۰ میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح خواهیم کرد.

او با تاکید بر اینکه دولت تمام تلاش خود را برای پیشبرد اهداف اقتصادی انجام خواهد داد، گفت: علیرغم همه کوشش و تلاش‌ها، شرایط آسانی نیست. کشور با تحریم و همچنین بیماری کرونا رو به رو است. بنابراین این مشکلات به وجود آمد اما مردم ما بدانند که تمام توان خود را به کار خواهیم گرفت. من در جلسه امروز از مسئولان گله کردم چرا وامی که قرار بوده به دلیل کرونا به صنایع و مشاغل آسیب دیده تعلق بگیرد، تاکنون پرداخت نشده است که قرار شد سریعا این وام پرداخت شود.

روحانی ادامه داد: در مقابله با کرونا دستاوردهای بزرگی داشته‌ایم. ما در درمان و مراقبت از بیماران و در اختیار قرار گذاشتن تجهیزات برای تولید محصولات مورد نیاز اقدامات بسیار خوبی داشته اما همواره بر این مسئله تاکید کردیم که وجود اجتماع خطر بزرگی برای ماست. به مردم می‌گویم با ویروسی مواجه هستیم که تا امروز درمانی برای آن پیدا نشده است و مشخص نیست تا چه زمانی وجود داشته باشد. از سوی دیگر سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده پاییز سختی در انتظار دنیاست.

رئیس جمهور گفت: تنها راه مقابله با این ویروس تغییر سبک زندگی است. ما دیگر نباید با هم دست بدهیم. باید فاصله را رعایت کنیم و دست ها را به صورت مرتب شسته و از اجتماعات دوری کنیم. از سوی دیگر باید با حضور در حمل و نقل عمومی از ماسک استفاده کنیم. جز رعایت مراقبت های بهداشتی راه دیگری وجود ندارد. اگر بخواهیم عروسی و عزایمان مانند سابق باشد با مشکل مواجه می‌شویم.

روحانی با اشاره به تصمیم اخیر اتخاذ شده ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: از هفته آینده بر اساس تصمیمات گرفته شده اختیاراتی را به استانداران داده‌ایم که راحت تر بتوانند محدودیت‌های استانی را برقرار کنند.

این خبر در حال تکمیل است/