عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه پروتکل درمانی معتادان متعلق به ۱۷ سال پیش است، گفت: ضرر و زیان ناشی از مصرف مواد مخدر در کشور به اندازه بودجه مصوب سالانه حوزه سلامت است.

به گزارش پایان نیوز، رسول خضری در خصوص وضعیت کمپ های ترک اعتیاد و شیوه درمان معتادان در کشور، گفت: متاسفانه سن اعتیاد در کشور کاهش یافته، همچنین مصرف مواد مخدر سنتی جای خود را به مصرف مواد مخدر صنعتی داده است که این دو عامل بزرگترین آسیب های اجتماعی را رقم خواهد زد، متاسفانه آمار اعلام شده از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص جمعیت معتادان کشور،  تنها ۲۰ درصد از معتادان را شامل می شود.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در طول هفده سال اخیر شیوه درمان معتادان در کشور دارای نقایصی بوده است، تصریح کرد: برای درمان معتادان به مواد مخدر سنتی از پروتکل های درمانی ۱۷ سال گذشته استفاده می شود همچنین برای درمان معتادانی که مواد مخدر صنعتی استفاده می کنند هیچ پروتکل درمانی خاصی وجود ندارد.

وی افزود: مشکل دیگر اینکه هیچ جایگاه و امکانات درمان بستری که معتادان را به صورت علمی و دانشگاهی بتوان درمان کرد در کشور وجود ندارد در حالیکه مخدرها به خصوص مواد صنعتی آسیب بسیاری به جسم افراد وارد می کند، این مشکل همچنین موجب افزایش سرطان و نارسایی کبدی، مغزی، ریوی و حتی پوستی می شود.

خضری با یادآوری اینکه معتادان از مزایای بیمه درمان نیز محروم هستند، گفت: مشکلات در حوزه اعتیاد بسیار زیاد و پیچیده شده، برای رفع مشکلات مذکور هم تنها یک نهاد یا سازمان متولی نیستند در واقع برای پیشگیری از اعتیاد، درمان معتادان و بازگشت به زندگی و اجتماع آنان پانزده نهاد و سازمان درگیر هستند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با یادآوری اینکه ۲۵ کشور در جهان با اعتیاد درگیر هستند، گفت: با این حال در دو کشور که نسبت به ما کمتر با مواد مخدر و اعتیاد درگیرند، وزیری برای مبارزه با مواد مخدر دارند، در حالیکه در کشور ما دبیری مسئولیت ستاد مبارزه با مواد مخدر را بر عهده دارد که وزیر کشور است و ریاست این ستاد نیز بر عهده رئیس جمهور است؛ بنابراین دو شخصیت پرکار و پرمشغله کشور را بر این کار سخت گمارده ایم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: دولت باید ستاد مبارزه با مواد مخدر را در حد یکی از معاونت‌های ریاست جمهوری ارتقا دهد، این اقدام قطعا از افزایش روز به روز گرایش به مواد مخدر کاسته می شود، متاسفانه ضرر و زیان ناشی از مصرف مواد مخدر در کشور به اندازه بودجه سالانه حوزه سلامت است./

 انتهای پیام