سخنگوی کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس با بیان اینکه آموزش کودکان در زمینه «مقابله با آزار جنسی» در مهدکودک‌ها ضروری است، خواستار آن شد که این آموزش‌ها با هماهنگی‌های متمرکز ارائه داده شود.

به گزارش پایان نیوز؛ سیدحمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به برنامه برخی مسئولان شهر تهران و ورامین به‌منظور آموزش کودکان در مهدکودک به منظور حفاظت از خود در قبال آزار جنسی و اهمیت این مسئله، گفت: اینکه بچه‌ها باید در زمینه «مقابله با آزار جنسی» آموزش ببینند مسئله‌ای قطعی و ضروری است اما شیوه، نحوه و محتوای این آموزش‌ها مسئله‌ای مهمی است که در صورت عدم توجه به آن آسیب‌های جبران‌ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: افراد آموزش‌دهنده کودکان خود باید آموزش‌های لازم را دیده باشند و همه جوانب کار را بدانند در حالی که هنوز مشخص نیست مسئول صفر تا صد مهدکودکها، آموزش و پرورش است یا سازمان بهزیستی؛ به‌همین دلیل احتمالا این آموزش‌ها هم مانند گذشته بدون هماهنگی‌های متمرکز به کودکان در مهدکودک‌های مختلف ارائه داده می‌شود.

وی تأکید کرد: مفاد و برنامه‌های آموزشی باید در مهدکودک‌های خصوصی و دولتی یکسان باشد اما عموما سلیقه مربیان در مسائل آموزشی دخیل می‌شود؛ ضمن آنکه متأسفانه مربیان بیشتر مهدکودک‌ها در این زمینه تخصص نداشته و در رشته کودکیاری تحصیل نکرده‌اند.

میرزاده با بیان اینکه تا مشکلات اساسی فوق حل نشود نمی‌توان انتظار دریافت نتیجه‌ای خوشایند از طرح «آموزش دفاع در مقابل آزار جنسی» را در طول زمان داشت، افزود: مهدکودک‌ها و پیش دبستانی‌ها باید متولی مشخص و واحدی داشته باشند تا برنامه‌ها متمرکز شده و موازی‌کاری از بین رود.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تأکید براینکه آموزش‌ها باید دائمی باشد و برگزاری کارگاه‌های کوتاه مدت به این منظور نتیجه‌ای جز مخدوش کردن ذهن کودکان در پی نخواهد داشت، گفت: مربیان باید آگاهی لازم برای آموزش کودکان امروز که با مسائل متفاوتی رو به رو هستند به دست آورند چراکه تربیت و آموزش این کودکان امروز با دیروز تفاوت دارد./

پایان پیام