علوی گفت: مهماتی که از یکی از تیم های تروریستی که حدود ۱۰ روز پیش در یکی از مناطق کشور زیر ضربه بردیم کشف کردیم؛ برای یک عملیات جنگی، نظامی و رزمی بود نه برای یک عملیات پارتیزانی و چریکی.

به گزارش پایان نیوز ،  سید محمود علوی وزیر اطلاعات با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری ۲۰ خرداد در شبکه دو سیما به تشریح جزئیات حادثه تروریستی هفته گذشته تهران پرداخت.

وی با بیان اینکه وزارت اطلاعات پی در پی تیم هایی که قصد اقدامات ضد امنیتی در کشور  را دارند شناسایی و دستگیر می کند گفت:  در سال ۹۴ حدود سی تیم ، در سال ۹۵ حدود ۴۵ تیم و در دو ماه و بیست روز سال ۹۶ نیز بیش از ۲۵ تیم را زیر ضربه بردیم.

وزیر اطلاعات افزود: همین که می بینیم هر سال تعداد تیم هایی که شناسایی می شوند و زیر ضربه می روند افزایش پیدا می کند نشاندهنده این است که دشمن می خواهد ضربه امنیتی به کشور بزند لذا این موضوع حساسیت نیروهای امنیتی را افزایش می دهد تا یک رصد همه جانبه نسبت به قضایا داشته باشند.

علوی ادامه داد: اگر سال های قبل، گاها ماهی یا هفته ای یک تیم تروریستی را شناسایی می کردیم و آن ها را زیر ضربه می بردیم ، برای ما تعجب آور بود که در سال ۹۶ و اخیرا در اردیبهشت ماه، کشف این تیم ها روزانه شده بود.

وی با تاکید بر اینکه بنا نداشتیم با انعکاس مرتب خبر دستگیری ها آرامش روانی مردم را مخدوش کنیم، اظهار داشت: اخیرا فشارها به گونه ای بود که ما احساس کردیم آنها جنون عملیاتی پیدا کردند؛ ناکامی هایی که در طی این چند سال در اقدامات ضد امنیتی و ضد تروریستی متحمل شده بودند آن ها را به سر حد جنون رسانده بود علاوه بر اینکه حمایت های مالی و مشوق هایی که آن طرف مرزها پیدا کرده بودند انگیزه بیشتری به آن ها می داد تا آن جا که حتی ابعاد برنامه هایی که مدنظرشان بود خیلی گسترده تر از یک اقدام معمولی تروریستی و ضد امنیتی بود.

وزیر اطلاعات یادآور شد: بر این اساس، تجهیزاتی که از یکی از تیم های تروریستی که حدود ده روز پیش در یکی از مناطق کشور شناسایی و زیر ضربه بردیم، کشف کردیم برای یک عملیات جنگی، نظامی و رزمی بود و نه برای یک عملیات پارتیزانی و چریکی.

علوی ادامه داد: قدم به قدم عناصر اصلی تروریست ها با هماهنگی و همراهی سرویس های همکار در کشورهای همراه در خارج و داخل مرزها و همچنین تعداد اندکی از آن ها در عمق کشور مورد هدف قرار گرفتند که از جمله سرکرده  آن ها ابوعایشه کردی بود که حدود ۲،۳ ماه پیش در مرز مورد هدف قرار گرفت، او آمده بود تا میز عملیات را در خود کشور هدایت کند که مورد هدف قرار گرفت و از بین رفت؛ همچنین سرکرده دیگری از آن ها که مسئول میز عملیات ایران در رقه بود و اخیرا در موصل مستقر شده بود با یاری پروردگار مورد هدف قرار گرفت.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه بعد از عملیات روز چهارشنبه سرنخ های زیادی به دست آوردیم ، البته تیم های زیادی را تحت رصد داشتیم که بنا به ملاحظاتی قصد داشتیم به موقع نسبت به آن ها عمل کنیم گفت: بالغ بر چهل و دو، چهل و سه نفر از تروریست ها شناسایی شدند، خانه امنی که این ها در کرمانشاه داشتند شناسایی شد و زیر ضربه قرار گرفت و نفراتی از آن ها نیز دستگیر شدند.

وی افزود: همچنین به خانه امن دیگری اشراف پیدا کردیم که افرای که در آن جا بودند شناسایی و دستگیر شدند و این خانه همان خانه ای بود که پنج تروریستی که در مجلس و حرم امام دست به جنایت زدند در آن جا با هم هم پیمان شده بودند، برادر یکی از این تروریست ها  که از خود او خطرناک تر بود در تور اشراف اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان قرار گرفت.

فرمانده اصلی عملیات تروریستی تهران امروز توسط سربازان گمنام امام زمان به هلاکت رسید

علوی در بخش دیگری از اظهاراتش از به هلاکت رسیدن فردی که فرماندهی تیم تروریستی حوادث تروریستی در مجلس و حرم مطهر امام را بر عهده داشت خبر داد و گفت: فردی که فرماندهی این تیم را در اختیار داشت در مناطق مرزی مستقر شده بود و بعد از آنکه این اقدام به طور کامل سرکوب شد و عناصر آن به هلاکت رسیدند از کشور خارج شده بود، با همکاری سرویس های دوست، امروز کیفر جنایات خود را متحمل شد و به وسیله سربازان گمنام امام زمان و دوستانمان در سرویس های همراه و همکار به درک واصل شد.
وزیر اطلاعات تصریح کرد: ۴۲،۴۳ نفری که بعد از عملیات تروریستی روز چهارشنبه شناسایی و دستگیر کردیم ، بخشی مرتبط با این عملیات بودند و بخشی از آن ها نیز مرتبط با این عملیات نبودند ولی برنامه اقدامات تروریستی و ضد امنیتی داشتند که ما برای اشراف اطلاعاتی بیشتر آن ها را زیر نظر داشتیم که پس از دستگیری این افراد توانستیم اعترافات زیادی از آن ها بگیریم و اعترافات و اظهارات آن ها سر نخ هایی را به ما داد که توانستیم به نفرات دیگری اشراف پیدا کنیم و آن ها را نیز دستگیر کردیم.

وی اظهار داشت: بنا به اعتراف سرویس هایی که تشکیلات اطلاعاتی ایران و وزارت اطلاعات را می شناسند، وزارت اطلاعات را یکی از حرفه ای ترین، مقتدرترین و مسلط ترین در کار خود می دانند که به لطف پروردگار در این چند سال و اندی توانسته است امنیت کشور را برقرار کند و انشاالله در آینده هم این امنیت برقرار خواهد بود.

وزیر اطلاعات گفت: با یک عملیاتی که حکم ترقه بازی داشت، امنیت بی بدیل کشور آسیب نمی بیند و بعد از سه سال و اندی این اولین بار است که آن ها توانسته اند دست به چنین اقدامی بزنند و اگر مجاهدت خاموش سربازان گمنام امام زمان و نیروهای امنیتی نبود ، به جای اینکه این حادثه اولین بار باشد که اتفاق می افتد، ممکن بود برای بار ۱۰۱ باشد.

علوی با تاکید بر اینکه امنیت برقرار است و امیدواریم مردم با آرامش به زندگی مشغول باشند تاکید کرد: نیروهای نظامی ، انتظامی و امنیتی اجازه عرض اندام بیشتر به دشمن نخواهد داد.

وی یادآور شد: در  سال گذشته در خارج از کشور در عراق و سوریه ، مدافعین حرم ضربات سنگینی به عناصر داعشی زدند که اگر این ضربه ها نبود ما الان فشار بیشتری به کشور از نظر امنیتی ملاحظه می کردیم.

گاهی پیدا کردن یک تروریست مثل پیدا کردن یک سوزن در ده انبارکاه است
وزیر اطلاعات در ادامه برنامه با اشاره به اینکه گاهی پیدا کردن یک تروریست مثل پیدا کردن یک سوزن در ده انبارکاه است ادامه داد: بیش از ۱۰۰ اقدام تروریست ها خنثی شده است، این هنر نیروهای امنیتی، انتظامی و نظامی است که تروریست ها را بدون علائم  مشخص شناسایی کرده و به آنها ضربه می زنند.
وی تصریح کرد: باید آسیب شناسی کنیم و همکارانم در دستگاه های دیگر به دنبال آسیب شناسی و بررسی در حوزه کار، امنیت اطلاعاتی و حفاظت فیزیکی از اماکن حساس و در حوزه کار مقابله با عملیات تروریستی هستیم ، باید از همه حوزه ها کار آسیب شناسی کرد و با شناسایی نقاط آسیب آنها را ترمیم کرد.
علوی با اشاره به اینکه در دو اقدام اخیر تروریست ها به اهداف مورد نظر خود نرسیدند گفت: در حرم امام با هنروری افسر پلیس هر دو تروریست به هلاکت رسیدند ، یکی از  عزیزانی که در فضای سبز بود به شهادت رسید و عملا در آنجا چیزی به دستشان نرسید و در مجلس آنها به دنبال این مسئله بودند که دستگاه قانونگذاری و مقننه کشور را از کار بیندازند اما به هیچ یک از اهدافشان نرسیدند و با حضور به موقع سپاه پاسداران در عرصه ضد گروگانگیری آنها در محاصره قرار گرفتند به طوری که یک تن به وسیله گلوله و دو تن با انفجار به هلاکت رسیدند و چیز آنچنانی نصیبشان نشد و دستاورد ملت ایران بیشتر از آنها بود.
وزیر اطلاعات با اشاره به اینکه وقتی ملت صدای دشمنان را می شنود به سمت انسجام و وحدت ملی پیش می رود افزود:  ائمه و اهل سنت کشور در خطبه های نماز جمعه این عملیات را محکوم کردند و ملت ایران بار دیگر فرهنگ شهادت را تجربه کرد و خون شهادت در جامعه به گردش افتاد.
دشمن ما داعش نیست ، داعش ابزار دست دشمنان ما است
وی تصریح کرد:  دشمن ما داعش نیست ، داعش ابزار دست دشمنان ما است ، دشمن نظام و انقلاب اسلامی بزرگتر از داعش است و در راس دشمنان ما ابرجنایت کاری مانند آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی است که با آنها همکاری کرده اند.
ایران نقطه جوشش انقلاب اسلامی در دنیا است
علوی با اشاره به اینکه ایران نقطه جوشش انقلاب اسلامی در دنیا است  گفت: دشمنان به دنبال ناامن کردن منطقه هستند و تا جایی که بتوانند این مسیر را ادامه می دهند تا امنیت اسراییل تامین شود، تحلیلگران  آمریکایی و اسرائیلی می گفتند اسراییل آینده چندانی دوری را شاهد نخواهد بود، در سال ۲۰۱۳ نخست وزیر اسراییل اعلام کرد که اسراییل در این سال امن ترین سال را احساس کرد ه است ، آنها امنیت کشورهای دیگر را به چالش می کشند تا امنیت رژیم صهیونیستی تامین شود .
 در روز قدس با مشت های گره کرده نابودی اسراییل را سر خواهیم داد

وی با اشاره به اینکه در روز قدس با مشت های گره کرده نابودی اسراییل را سر خواهیم داد اظهار داشت: ما در رابطه با گروه های تروریستی مرتب کدهایی را دریافت می کنیم و اغلب اشراف اطلاعاتی نسبت به آنها داریم و اقدام می کنیم، اطلاعات در حدی داریم اما همواره نیازمند تقویت و تکمیل اطلاعات هستیم.

مردم ایران از مرگ نمی ترسند، ترور در کشوری جواب می دهد که مردم از مرگ بترسند
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برای ارتقاء هوشیاری مردم چه پیشنهادی دارید گفت: امروز اطلاعات ۸۰ میلیونی داریم ، سرمایه ما مردم هستند ، مردم با ۱۱۳ و ستاد خبری تماس می گیرند  و اطلاعات می دهند و در خیلی از موارد ما موفق به کشف تیم های تروریستی شده ایم ، ترور در کشوری جواب می دهد که مردم آن کشور از مرگ بترسند این در حالی است که مردم ایران از مرگ نمی ترسند ، در این عملیات مردم به صحنه آمده بودند و علیرغم هشدارهای پلیس به صحنه آمدند و به نیروهای انتظامی اعلام کردند که همراه آنها هستند ، مردم ما همه جا سنگ تمام گذاشتند و از خود نقش بسیار تحسین برانگیزی را به نمایش گذاشتند و از سوی دیگر نمایندگان مردم نشان دادند که عصاره فضایل ملت هستند به طوری که به کار خود در آن روز ادامه و کار قانونگذاری را انجام دادند.
وزیر اطلاعات با اشاره به اینکه نمایندگان مردم و ملت از ترور نمی ترسند گفت: نیروهای نظامی ، امنیتی ، سپاه و ناجا  به پای کار آمدند و یگان هایی از ارتش نیز آماده بودند که به پای کار بیایند اما به این مرحله نرسید که یگان های ارتش وارد عمل شوند، مردم ما سنگ تمام گذاشتند و همه نیروها  دست به دست هم دادند و این قضیه را با کمترین هزینه به پایان رساندند.
علوی با اشاره به اینکه توطئه دشمن پایان ندارد  ادامه داد: هوشیاری ما باید بالا باشد و جوانان عزیز ما باید هوشیار باشند ، دشمن از هر چیزی سواستفاده می کند ، از عناصر قومیتی – مذهبی  سواستفاده می کند تا به اهدافش دست یابد، دشمن با مطالعاتی که انجام داده به این نتیجه رسیده است که هیچ عامل مثل مذهب نمی تواند موثر باشد.
وی با اشاره به اینکه آنها دیدند که تروریسم نیازمند ایدئولوژی ، حمایت مالی و منابع انسانی است گفت: ایدئولوژی تروریسم پرور وهابیت است و بهترین پشتوانه مالی آنها، سرمایه ذخیره شده عربستان است به طوری که از جوانان با احساس با القاعات وهابیت آنها را آماده عملیات انتحاری می کنند.
ایران از رهبر هوشیار و حکیم برخوردار است
وزیر اطلاعات با بیان اینکه دشمن دست از دشمنی بر نمی دارد خاطرنشان کرد: برای همین سعی می کند تا آرامش و امنیت را از کشورهای اسلامی بگیرد، هر روز شاهد به شهادت رسیدن  جمعی از مسلمانان هستیم و دشمن بدش نمی آید ایران را به این سرنوشت  دچار کند، ایران از رهبر هوشیار و حکیم برخوردار است و تمام نیروهای امنیتی ، اطلاعاتی و انتظامی تحت هدایت و راهبرد حکیمانه رهبری حرکت و توطئه ها را یکی پس از دیگری خنثی می کنند.
علوی با بیان اینکه دشمن هر کارکند با هوشیاری سربازان گمنام امام زمان شناسایی می شود گفت: به دشمن اجازه نخواهیم داد که چنین صحنه ای را دوباره تکرار کند.
مردم در تشییع پیکر شهدا حماسه آفریدند
وی با اشاره به اینکه مردم در تشییع پیکر شهدا حماسه آفریدند و در این مراسم سنگ تمام گذاشتند ادامه داد: طبیعی است که در این موقعیت ها شایعات زیادی پخش می شود و دشمن سعی می کند شایعات زیادی را پخش کند تا مرم احساس ناامنی کنند اما باید اذعان داشت که مردم خیالشان راحت باشد در امنیت به سر می برند و ملت با گام های استوار راه خود را ادامه می دهد.
دیده بانان امنیت در جمهوری اسلامی حواسشان جمع است
وی  تصریح کرد: امروز از نظر اقتدار کشور به مرحله ای رسیده که دشمن حتی اگر تهدیدی با صدای بلند داشته باشد در عمل جرات دست از پا خطا کردن را نخواهد داشت، مردم خاطر جمع باشند که این تعداد تروریست نمی توانند امنیت کشور را مخدوش کنند، دیده بانان امنیت در جمهوری اسلامی حواسشان جمع است.
وزیر اطلاعات با اشاره به اینکه امنیت نعمتی ارزشمند است عنوان کرد: این امنیت برقرار شده  و مردم می فهمند که چقدر ارزشمند است ، امروز مردم می دانند که این امنیت با چه مجاهدتی در کشور حکم فرما شده است، خدمتگذاران  مردم در عرصه امنیت با هوشیاری ، بیداری و اشراف اطلاعاتی امنیت را حفظ می کنند.
همه کشورهای مسلمان منطقه دشمن اول مسلمین و خط اول منطقه را رژیم صهیونیستی می دانند
علوی با بیان اینکه انقلاب اسلامی در منطقه و درمیان  کشورهای اسلامی سبب روی گردانی مردم از سیاست های استکباری و از حاکمیت هایی که مجری سیاست ها هستند شده است گفت:  ملت های منطقه به سمت همگرایی پیش رفته اند و همه کشورهای مسلمان منطقه دشمن اول مسلمین و خط اول منطقه را رژیم صهیونیستی می دانند و این همگرایی  و هم دلی ملت های مسلمان امنیت اسراییل را با خطرجدی مواجه کرده است.
وی با بیان اینکه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای کسب رای تعهد در برابر امنیت رژیم صهیونیستی می دهند افزود: برای امنیت رژیم صهیونیستی دست به انواع توطئه ها ، طرح ها و برنامه ها می زنند و این طبیعی است ، آنها برنامه صلح ننگین کمپ دیوید را پیش کشیدند و شروع کردند میلیارد ها دلار انواع اسلحه به رژیم صهیونیستی دادند اما این موارد هم نتوانست برای رژیم صهیونیستی امنیت آفرین باشد.
وزیر اطلاعات با اشاره به ا ینکه آنها دیدند آن چیزی که امنیت اسراییل را به چالش می کشد فرهنگ انقلاب اسلامی ایران است  عنوان کرد: این محور مقاومت است که به فلسطین امنیت و انگیزه می دهد لذا یکی از بهترین راه های آنها این بود که ملت های مسلمان منطقه را به جان هم بیندازند و این کار را در سوریه ، عراق و سایر کشورها کردند الان هم می خواهند در ایران این کار را کنند اما ناکام خواهند ماند.
انتهای پیام/