رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، از حمایت این کمیسیون از اجرایی شدن طرح جامع مالیاتی خبر داد.

به گزارش پایان نیوز، محمدرضا پورابراهیمی داورانی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی عصر امروز (دوشنبه ۳ آبان ماه) در نشست مشترک کمیسیون اقتصادی مجلس با رئیس و مسئولان سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: با توجه به اهمیت اجرای طرح جامع مالیاتی این نشست برگزار شده است تا نمایندگان با آخرین وضعیت طرح جامع مالیاتی آشنا شوند.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در راستای طرح جامع مالیاتی با توجه به گزارشات رئیس سازمان در نشست امروز، اقدامات خوبی انجام شده که البته بخشی از کار باقی مانده است.

وی افزود: مسئله اصلی در حال حاضر موضوع بانک اطلاعاتی است که برخی از سازمان‌ها در این رابطه همکاری نداشته و برخی از سازمان‌ها به صورت ناقص در زمینه بانک اطلاعاتی همکاری کرده‌اند.

پورابراهیمی تصریح کرد: کمیسیون اقتصادی مجلس موضوع عدم همکاری برخی از سازمان‌ها یا همکاری ناقص برخی از سازمان‌ها را در ارائه دادن بانک های اطلاعاتی از بُعد نظارتی پیگیری می‌کند و در صورتی که در ادامه نیز همکاری انجام نشود اسامی سازمان‌ها اعلام می‌شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: تمامی سازمان‌ها مکلف هستند تا دو ماه آینده تمامی اطلاعات مورد نیاز سازمان امور مالیاتی را در اختیار این سازمان قرار دهند.

وی افزود: درخصوص اطلاعات درون سازمانی مورد نیاز سازمان امور مالیاتی که به حوزه نرم افزاری و سخت افزاری ارتباط پیدا می‌کند، تاکنون بخشی از سازمان‌ها در کشور تجهیز نشده‌اند که کمیسیون اقتصادی پیگیری های لازم را برای تامین اعتبار در این خصوص انجام خواهد داد.

پورابراهیمی با تاکید بر لزوم تکمیل بانک اطلاعات داده ها بیان کرد: امیدواریم طرح جامع نظام مالیاتی کشور که مهمترین موضوع مالیاتی است، عملیاتی شود.

نماینده مردم کرمان در مجلس دهم گفت: به دلیل شرایط خاص اقتصادی کشور و عدم اجرای طرح جامع مالیاتی مقرر شده است که همزمان با پیگیری اجرای طرح جامع مالیاتی موضوع اصلاح موادی از قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز در دستور کار قرار بگیرد.

پورابراهیمی ادامه داد: پیشنهاد داده شده که لایحه صندوق مکانیزه فروش به زودی در صحن علنی مجلس بررسی شود و در صورت تصویب موضوع به سرانجام رسیدن مالیات بر ارزش افزوده نیز پیگیری خواهد شد و در صورتی که تا ۳ ماه آینده بحث لایحه مالیات بر ارزش افزوده ابلاغ شود، این لایحه با قید فوریت در کمیسیون اقتصادی بررسی می شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در این خصوص ادامه داد: اگر موضوع مذکور عملیاتی نشود، متن پیشنهادی لایحه درخصوص مالیات بر ارزش افزوده در قالب طرح در مجلس پیگیری خواهد شد.

گفتنی است در ابتدای این جلسه رئیس سازمان امور مالیاتی و مسئولان این سازمان گزارشی از عملکرد کارهای انجام شده را به نمایندگان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارائه دادند.

انتهای پیام/