“محمد جواد ظریف”، وزیر امور خارجه ایران به صورت اختصاصی به گفتگو با شبکه تلویزیونی المیادین پرداخت.

به گزارش پایان نیوز ،  “محمد جواد ظریف”، وزیر امور خارجه ایران در گفتگوی اختصاصی شبکه تلویزیونی المیادین با وی ضمن بی فایده دانستن تحریم‌های تحمیلی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران گفت دولت باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا تحریم‌های شدیدتری را بر ضد ایران برقرار کرد.

محمد جواد ظریف اعلام کرد دولت جدید آمریکا خواهد فهمید که تحریم‌ها بر ضد ایران فایده ای نخواهد داشت و اجرای توافق بهترین گزینه خواهد بود.
وزیر امور خارجه ایران گفت: «ایران معتقد است عاملی که موجب شد آمریکا در مذاکرات شرکت کند برای راستی آزمایی ایران نبوده است، آنها در دوره اوباما همه گزینه های دیگر را آزمایش کردند و دولت اوباما تحریم‌های شدیدتری را بر ضد ایران اعمال کرد اما این تحریم‌ها نه تنها تأثیر اقتصادی نداشت بلکه در عرصه سیاسی نیز تأثیری نداشت، این تحریم‌ها نتیجه سیاسی کاملا معکوس آن چیزی را که آنها به دنبال آن بودند داشت و در پی این تحریم‌ها ایران توانمندی خود را در برنامه هسته ای صلح آمیز تقویت کرد. بنابراین در خصوص دولت جدید معتقدم آنها دیر یا زود خواهند فهمید که بهترین گزینه اجرای توافق است.»
ظریف در این گفتگو افزود عربستان سعودی و اسرائیل تلاش کردند پیش از امضای توافق هسته ای از دستیابی به آن جلوگیری کنند و پس از آن نیز تلاش کردند در اجرای آن مانع تراشی کنند.
وی گفت: «از همان ابتدا عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی تلاش کردند از دستیابی به این توافق جلوگیری کنند و از همه نفوذ خود در روند مذاکرات استفاده کردند و این به صورت مخفیانه صورت نگرفت بلکه علنی بود. پس از پایان مذاکرات در ژوئیه ۲۰۱۵ نیز آنها تلاش کردند از طریق کنگره و کانالهای دیگر از اجرای این توافق جلوگیری کنند و از هر راه ممکنی برای محدود کردن این توافق استفاده کردند.»
محمد جواد ظریف تأکید کرد: «اسرائیل هر روز حقوق فلسطینی ها را نقض می کند و بزرگترین و تنها تهدید هسته‌ای برای منطقه و جهان است و اقدامات خصمانه‌ای بر ضد همه ملت‌های منطقه از جمله لبنان، فلسطین، اردن، سوریه و تقریباً همه کشورهای منطقه و حتی مصر مرتکب شده است. همه این کشورها روزی با حمله اسرائیلی ها مواجه شده اند و آنها (صهیونیست‌ها) در کنار آن هر روزه اقدامات خصمانه ای را بر ضد فلسطینی ها مرتکب می شوند. علاوه بر این، آنها مردم نوار غزه را محاصره کرده اند که همه اینها جنایت بر ضد بشریت است. اسرائیل همچنین در طول سالهای متمادی تلاش کرده است بر این جنایات خود سرپوش بگذارد تا بتواند به این جنایات ادامه دهد.»
وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد: ترکیه همسایه مهمی است و یک طرف مؤثر و اساسی در این منطقه است و ما معتقدیم ترکیه باید از رسیدن سلاح و منابع مالی و داوطلبان جدید به سازمان‌های تروریستی جلوگیری کند و این نقش محوری است. طبعاً ما برای ادامه همکاری با ترکیه در خصوص مسائل منطقه ای آمادگی داریم اما از نظر روابط دوجانبه در واقع ما روابط ویژه ای با ترکیه در سطح تجاری و ترانزیت و اقتصادی داریم.
انتهای پیام/