وزیر امور خارجه تاکید کرد: ایران همواره با شرکای هندی خود مشورت می‌کند.

به گزارش پایان تیتر، ظریف روز یکشنبه به منظور دیدار با مقام‌های جمهوری ترکمنستان در صدر یک هیات بلند پایه سیاسی – اقتصادی عازم عشق آباد پایتخت این کشور شد.

وزیر امور خارجه در دیدار با مقام‌های ارشد ترکمنستان راه‌های گسترش روابط دو جانبه از جمله در زمینه‌های سیاسی، تجاری، حمل و نقل، انرژی، گمرکی و همچنین تحولات منطقه‌ای و جهانی را مورد گفتگو و تبادل نظر قرار داد.

وی دوشنبه شب راهی دهلی نو شد تا با مقام‌های هندی درخصوص مسائل فیمابین تبادل نظر کند.

ظریف در بدو ورود به هندوستان در جمع خبرنگاران درباره سفر به ترکمنستان گفت: سفر بسیار خوبی را به ترکمنستان داشتم و در این سفر در مورد همکاری‌های دو جانبه و چندجانبه صحبت‌های خوبی شد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین درباره اهداف سفر خود به هندوستان نیز افزود: دهلی نو یکی از شرکای نزدیک ایران است و ما با هندوستان در حوزه‌های مختلف ارتباطات بسیار گسترده‌ای داریم.

دیپلمات ارشد کشورمان در ادامه به ارتباطات اقتصادی گسترده ایران با هندوستان اشاره کرد و گفت: سیستم مالی ویژه‌ای بین ما و دهلی نو از قبل طراحی شده که این سیستم برای همکاری‌های دو جانبه استفاده می‌شده و می‌شود.

ظریف ادامه داد: همچنین هندوستان از بزرگترین مشتریان نفت خام جمهوری اسلامی ایران است.

وی به حوزه‌های دیگر ارتباطی دو کشور اشاره کرد و گفت: رابطه ما با هندوستان در حوزه‌های دیگر از جمله فرهنگی، سیاسی و همکاری‌های منطقه‌ای است به طوریکه همکاری ما با این کشور در افغانستان بسیار روابط گسترده‌ای است.

ظریف تاکید کرد: لذا ما همواره مشورت‌هایی را با شرکای هندی خود در زمینه‌های مختلف داریم که من در این سفر این مشورت‌ها را هم دنبال خواهم کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان امروز (سه شنبه) با «سوشما سواراج» همتای هندی خود دیدار و در خصوص مسائل مختلف گفت وگو خواهد کرد.

انتهای پیام/