رئیس پلیس فتا زنجان از کشف یک پرونده اخاذی و هتک حیثیت خبر داد و اظهار داشت : متهم که همسر سابق شاکیه بود به دلیل  انتقام جویی مرتکب این عمل شده است . 

به گزارش پایان تیتر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا سرهنگ محمدعلی آدینه لو رئیس پلیس فتا زنجان در تشریح این خبر گفت: خانمی به هویت معلوم با حضور در پلیس فتا شهرستان ابهر بیان داشت شخص یا اشخاص نامعلومی با راه اندازی صفحه‌ای در شبکه اجتماعی اینستاگرام اقدام به ارسال مطالب تهدیدآمیز مبنی بر انتشار تصاویر شخصی نامبرده در فضای مجازی، قصد اخاذی به مبلغ ۶۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال از وی را دارند؛ در همین راستا ضمن تشکیل پرونده، تحقیقات در خصوص کشف موضوع ، شناسایی و دستگیری عامل یا عاملان مربوط به جرم مذکور در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت.

این مقام انتظامی عنوان کرد: با اقدامات فنی خاص پلیسی، متهم به هویت معلوم در یکی از شهرستان‌های تابعه استان زنجان شناسایی و با هماهنگی قضایی، طی یک عملیات غافلگیرانه دستگیر شد و ادله‌های جرم مورد توقیف قرار گرفت و به پلیس فتا شهرستان ابهر انتقال داده شد .

وی‌ خاطرنشان کرد: در بازجویی‌های اولیه، متهم سعی می‌کرد با اظهارات ضد و نقیض، خود را بی‌گناه جلوه داده و مسیر تحقیقات مأموران را به انحراف بکشاند ولی در مواجهه با مستندات و مدارک جمع‌آوری شده از سوی کارشناسان ضمن اعتراف به جرم خود ، عنوان کرد شاکیه حدود یکسال پیش همسر قانونی وی بوده که بدلیل اختلافات خانوادگی از همدیگر جدا شدند و تصاویر شخصی وی نیز به همین دلیل در اختیار متهم بوده است، متهم انگیزه خود را از بزه ارتکابی، انتقام‌جویی با ترفند اخاذی اعلام کرد .

رئیس پلیس فتا زنجان، ضمن توصیه به شهروندان در خصوص نحوه استفاده از شبکه‌های اجتماعی هشدار داد و گفت: فضای مجازی محل مناسبی برای نگهداری تصاویر شخصی و خصوصی افراد نیست و امکان سوء استفاده افراد فرصت‌طلب از این تصاویر وجود دارد.

سرهنگ آدینه‌لو با اشاره به فصل پنجم قانون جرائم رایانه‌ای گفت: در ماده ۱۶ قانون جرائم رایانه‌ای آمده است، هرکس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵/۰۰۰/۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰/۰۰۰/۰۰۰( ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

رئیس پلیس فتا زنجان درپایان گفت: شهروندان در صورت مواجه شدن با موارد مشکوک و یا کاربران خاطی و مجرم می‌توانند با مراجعه به سایت پلیس فتا به آدرس‌  www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش خود را ثبت کنند.