اخبار ویژه
تبلیغات

رئیس پلیس سایبری کشور :

علت ۷۰ درصد وقوع جرایم سایبری بی توجهی کاربران است

علت ۷۰ درصد وقوع جرایم سایبری بی توجهی کاربران است

رئیس پلیس فتا ناجا با بیان اینکه بالغ بر ۲۰ هزار همیار سایبری داریم که از طریق سایت پلیس فتا با ما در ارتباط هستند، گفت: ۷۰ درصد وقوع جرائم در حوزه سایبر به علت عدم توجه کاربران به ملاحظات و توصیه های امنیتی اتفاق می افتد .  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، […]

رئیس پلیس فتا ناجا با بیان اینکه بالغ بر ۲۰ هزار همیار سایبری داریم که از طریق سایت پلیس فتا با ما در ارتباط هستند، گفت: ۷۰ درصد وقوع جرائم در حوزه سایبر به علت عدم توجه کاربران به ملاحظات و توصیه های امنیتی اتفاق می افتد . 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، سردار “وحید مجید” رئیس پلیس فتا ناجا در آیین افتتاح ساختمان پلیس فتا هرمزگان، گفت: با توجه به پشتیبانی فرمانده انتظامی استان و پیگیری های رئیس پلیس فتا هرمزگان، ساختمان پلیس فتا در شهرستان بندرعباس افتتاح شد.

وی افزود: اقدامات خوبی انجام شده و هرچه امکانات پلیس فتا گسترش یابد در توان عملیاتی کارکنان ، تأثیر بسزایی خواهد داشت.

سردار مجید در پاسخ به این سوال که چند درصد از جرائم سایبری کشف می شود ، گفت:متوسط کشف جرائم سایبری ۷۷ درصد است که در هرمزگان این میزان ۹۱ درصد بوده که از حیث جرائم سایبری هرمزگان پنجمین استان برتر در کشف جرائم اینترنتی است .

این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: جرائم اینترنتی شایع هرمزگان در فضای مجازی شامل برداشت اینترنتی غیر مجاز، کلاهبرداری های اینترنتی ،هتک حیثیت ، مزاحمت های اینترنتی و دسترسی غیر مجاز به داده ها است.

رئیس پلیس فتا ناجا اظهار داشت: بالای ۵۰ درصد جرائم در این استان در حوزه جرائم اقتصادی صورت می گیرد که به زودی با تدابیری که اندیشیده شده رمزهای یک بار مصرف با هماهنگی بانک مرکزی عملیاتی می شود که اگر این اتفاق بیفتد درصد قابل توجهی از جرائم اینترنتی کاهش می یابد.

سردار مجید در خصوص شعار امسال هفته ناجا، گفت:پلیس هوشمند که شعار امسال هفته ناجا است جزء اهداف راهبردی نیروی انتظامی است و نیروی انتظامی گام های بلندی در حوزه هوشمند سازی کارکنان ، زیرساخت ها و فعالیت ها و فرآیند های کاری در این چند سال برداشته است.

وی با تأکید بر اینکه با توجه به برنامه ریزی های انجام شده طی سه سال آتی باید از لحاظ هوشمندی، ناجا به یک سازمان برتر در حوزه فناوری دست یابد تا به تعریفی که از نیروی انتظامی به عنوان پلیس هوشمند شده است برسد، افزود: طبیعتا در این رابطه نگاه به حوزه نیروی انسانی و بستر سازی در حوزه های زیرساخت، سامانه ها و اقداماتی که در این حوزه تعریف می شود فرآیندی است که نیروی انتظامی را تبدیل به یک پلیس هوشمند می کند .

این مقام مسئول تصریح کرد: پلیس فتا به یک موقعیت برتری ساز در فناوری اطلاعات رسیده و هر روز تلاش خود را در ارتباط با افزایش دانش و آگاهی کارکنان انجام می دهد و از تجهیزات و سامانه های به روز استفاده می کند.

وی با اذعان به این موضوع که در حوزه سایبر با مجرمینی سر و کار داریم که از فناوری اطلاعات در این حوزه استفاده می کنند و دارای مطالعات و تخصص های در این زمینه هستند، ادامه داد: طبیعتا پلیسی که در این زمینه ورود می کند هم باید از یک دانش بسیار زیادی برخوردار باشد که تاکنون قاطعانه با جرائم اینترنتی مقابله شده و این موضوع استمرار دارد .

سردار مجید با بیان اینکه در حوزه های پیشگیری اقدامات زیادی شده که دانش و آگاهی و سواد اینترنتی شهروندان بالا رود، اظهار داشت: تجربه عملیاتی پلیس فتا بیانگر این است که ۷۰ درصد علت های وقوع جرم در حوزه سایبر به عدم توجه کاربران به ملاحظات و توصیه های امنیتی بر می گردد.

رئیس پلیس فتا ناجا با اشاره به اینکه تمرکز پلیس فتا بر این است که در حوزه پیشگیری اقدامات زیادی انجام دهد ، اذعان داشت: آماری که در پلیس فتا هرمزگان شاهد آن هستیم بیانگر این است که در حوزه کلاس های مختلف برون سازمانی ،اطلاع رسانی ، هشدار ، تولید محتوای آموزش ،برگزاری نمایشگاه و مصاحبه های تلویزیونی و رادیویی اقداماتی است که برای افزایش پیشگیری در حوزه وضعی و اجتماعی است گام های خوبی برداشته شده است.

برنامه های آتی پلیس فتا ناجا:

رئیس پلیس فتا ناجا درباره برنامه های آتی پلیس فتا بیان داشت: برای سال جاری توسعه کمی و کیفی پلیس فتا در شهرستان هایی که فاقد پلیس فتا بودند در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: یک اقدام بالقوه و موثری که در جامعه وجود دارد در حوزه های مختلف ماموریتی پلیس فتا مانند اقدامات آموزشی،مشاوره های حقوقی ،رصد و پایش فضای مجازی و کمک به پلیس در کاهش مخاطرات ، شناسایی آسیب ها و مشاوره های فنی بالغ بر ۲۰ هزار همیار سایبری داریم که از طریق سایت پلیس فتا با ما در ارتباط هستند و مشاوره های فنی می دهند و از دانش آنها استفاده می کنیم.

رئیس پلیس سایبری کشور خاطرنشان کرد: برنامه موثر ما اینست که این هماهنگی در قالب یک شبکه اجتماعی مختص که نرم افزار آن در مراحل پایانی آماده سازی است ببریم و این ظرفیت مردمی که در کلیه نهاد ها وجود دارد را دعوت می کنیم در شبکه اجتماعی همیاران پلیس و از مشاوره های آنان استفاده کنیم تا با کمک مردم که سرمایه اجتماعی ناجا هستند در ماموریت های پلیس فتا ظرفیت سازی کنیم .

انتهای پیام/

مبارزه ملی با کرونا
مبارزه ملی با کرونا 'پایگاه خبری پول و تجارت بسیج ملی کنترل فشارخون پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر
UA-131522348-1