یکی از کارهایی که امروزه مورد توجه بسیاری از خانم‌ها قرار گرفته و به‌اصطلاح مد شده است تاتو کردن یا خالکوبی است. از آنجا که تاتو به راحتی قابل پاک کردن نیست، توصیه می‌کنیم قبل از این‌که سراغ آن بروید، به عواقبش خوب بیندیشید چون ممکن است پشیمانی دردسرهای زیادی برایتان به همراه داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، تاتو کردن می‌تواند عوارض و مشکلات زیادی را برای شما ایجاد کند پس بهتر است قبل از هر اقدامی با روش این کار، عواقبی که ممکن است در انتظارتان باشد و نحوه پاک کردن تاتو آشنا شوید. دکتر بهروز باریک‌بین متخصص پوست و مو خطرات ناشی از تاتو و راهکارهای پاک کردن آن را برای شما توضیح می‌دهد.

روش‌های تاتو کردن

در گذشته افراد خاص به ویژه پهلوانان طرح‌هایی مانند شیر و اژدها بر بازو و بدن خود خالکوبی می‌کردند. درواقع خالکوبی مورد توجه گروه خاصی بوده و استفاده از آن در تمام اقشار جامعه مرسوم نبوده است. در قدیم از روش‌های خاصی برای انجام خالکوبی استفاده می‌شد؛ برخی با بریدن پوست و ماساژ زخم ایجاد شده با مرکب، جوهر، خاکستر یا دوده، خالکوبی می‌کردند و گروهی دیگر پوست را با وسایل نوک‌تیز مانند سوزن یا استخوان سوراخ کرده و رنگ‌های گیاهی که گفته شد را وارد منافذ ایجاد شده می‌کردند.

خوب است بدانید این روش‌ها عمدتا با درد زیادی همراه بود و هر کسی از عهده تحمل آن بر نمی‌آمد. خالکوبی‌های امروزه که تاتو نامیده می‌شود، به کمک مواد بی‌حسی و ماشین‌های الکتریکی انجام شده و دیگر از آن رنگ‌های طبیعی و گیاهی خبری نیست. روش کار این است که مرکب توسط تعدادی سوزن که با سرعت ۱۵۰-۸۰ بار درثانیه در پوست فرو می‌روند وارد پوست شده و طرح مورد نظر را ایجاد می‌کنند. با وجودی که به کرات با افرادی مواجه می‌شویم که به تبعیت از مد و تقلید از کشورهای غربی روی نواحی مختلف بدن اشکال گوناگونی تاتو کرده‌اند، اما امروزه این عمل بیشتر به منظور آرایش صورت و به صورت خط باریکی روی پلک، داخل ابرو یا دور لب انجام می‌شود. پاک شدن راحت یا سخت تاتو به نوع رنگی که استفاده می‌شود بستگی دارد و نمی‌توان به راحتی از شر تاتوهایی که با رنگ‌های حرفه‌ای انجام شده‌اند خلاص شد، اما رنگ‌های آماتور راحت‌تر می‌شوند.

زیبایی به چه قیمتی؟

فارغ از تاتوهایی که به منظور پوشش جای زخم یا سوختگی انجام می‌شود، بیشتر تاتوها برای جلب توجه انجام شده و از اعتماد به نفس پایین افراد حکایت می‌کنند. اکثر خانم‌ها به تاتوهای زیبایی و آرایشی توجه دارند و وقتی به سراغ آن‌ها می‌روند که یا از مدل ابروی خود راضی نیستند و می‌خواهند آن را تغییر دهند یا دل‌شان می‌خواهد چشم‌ها و لب‌هایشان زیباتر به نظر برسد.

متاسفانه واقعیت این است که بدون توجه به عوارض و خطرات احتمالی تاتو کردن، روز به روز به طرفداران آن افزوده می‌شود، از این‌رو به نظر می‌رسد اطلاع‌رسانی در مورد عواقب و عوارض این کار یک ضرورت برای جامعه امروز ماست. چراکه ممکن است افراد با دانستن آنچه در انتظارشان است، از انجام تاتو منصرف شوند. تاتوی بدن در میان دختران و پسران جوان طرفداران زیادی دارد و بسیار دیده می‌شود که آن‌ها به پیروی از مد، پوست صورت یا بدن خود را تاتو می‌کنند و بعد از گذشت زمانی که گاهی هم خیلی طولانی نیست، پشیمان شده و تازه می‌فهمند چه اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اند. لازم است همین جا به این افراد بگوییم سعی کنند از اشتباه بزرگ‌تر پرهیز کرده و هیچ‌وقت برای پاک کردن تاتو سراغ آرایشگر یا تاتوکار خود نروند.

اشتباه را با اشتباه جبران نکنید

تمام کسانی که به سراغ تاتو می‌روند از قبل طرح مورد علاقه خود، رنگ و اندازه آن را انتخاب و تصور کرده‌اند و جالب است بدانید در بیشتر اوقات تاتوهای انجام شده با تصورات و خواسته این افراد هماهنگ نیست. پس جای تعجب ندارد که شایع‌ترین عارضه تاتو کردن پیشمانی از انجام آن است و ۷۰ درصد افراد ظرف مدت کوتاهی پس از انجام تاتو از کرده خود پشیمان شده و دل‌شان می‌خواهد آن را پاک کنند. این پشیمانی گاهی به دلیل مسائل عقیدتی است و گاهی هم قرینه نبودن(مانند ابروها) برای فرد خوشایند نیست.

بعضی اوقات افراد رنگ تاتویشان را نمی‌پسندند و در برخی مواقع -که کم هم نیست- طرح بعد از مدتی دل فرد را می‌زند. در این مواقع افراد همان‌ اندازه که برای انجام تاتو مشتاق بوده‌اند برای پاک کردن آن هم اشتیاق و عجله دارند و بزرگ‌ترین اشتباه این است که برای پاک‌کردن تاتوی خود پیش همان تاتوکار یا آرایشگرشان می‌روند. لازم است بدانید در بیشتر اوقات آرایشگرها تاتوی شما را با تاتوی جدید پوشش می‌دهند و اگر تصور می‌کنید آن‌ها رنگ قبلی را پاک می‌کنند، سخت در اشتباهید.

درواقع پاک کردنی در کار نیست و آرایشگر با تاتویی به رنگ پوست روی تاتوی قبلی شما را می‌پوشاند. طبیعی است که اگر شما به دلیلی غیر از پشیمانی و مثلا به علت حساسیت به تاتو برای پاک کردن آن سراغ آرایشگرتان بروید، نه تنها هیچ کمکی به شما نخواهد بلکه باز هم رنگ جدیدی روی پوستتان قرار خواهد داد و اینجاست که کار درمان با لیزر هم برای شما سخت می‌شود. چراکه اگر از لیزرهای مخصوص پاک کردن تاتو روی تاتوهای همرنگ پوست استفاده شود، تاتوی همرنگ پوست سیاه شده و پاک کردن این رنگ سیاه بسیار مشکل است. پس اگر به هر دلیلی از انجام تاتو خود پشیمان شده‌اید حتما به متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا بدون دردسر و با روش علمی درست در چند جلسه تاتوی شما را پاک کند.

احتمال ابتلا به سل پوستی

از آنجا که عمل تاتو توسط سوزن و ایجاد زخم با آن انجام می‌شود باید در فضایی مناسب، بهداشتی و کاملا استریل انجام شود و رعایت نکردن هر کدام از این فاکتورها می‌تواند بیماری‌ها و عوارض جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد. به یاد داشته باشید اگر تاتو در شرایط استریل انجام نشود و از سوزن‌ها یا مخزن‌های رنگ مشترک استفاده شود، خطر انتقال بیماری‌های ویروسی مانند هپاتیت B، هپاتیت C و ایدز و همچنین برخی بیماری‌های میکروبی مانند سیفلیس و جذام و سل پوستی را به همراه خواهد داشت.

باور کنید ابتلا به این بیماری‌ها خیلی دور از انتظار نیست و به راحتی در مورد تاتوهایی که در محیط غیربهداشتی انجام می‌شود، اتفاق می‌افتد. لازم است بدانید تحقیقات نشان داده است که هپاتیت C در بین افرادی که در سالن‌های تبلیغاتی تاتو به این کار اقدام کرده‌اند، ۹ برابر شایع‌تر از افرادی است که تاتو نکرده‌اند. فارغ از احتمال انتقال این بیماری‌ها و دچار شدن به عفونت میکروبی، فرورفتن سوزن به داخل پوست می‌تواند باعث به وجود آمدن عفونت و تب‌خال شده و به دنبال آن جوشگاه‌های بدشکل روی پوست‌تان ایجاد شود.

واکنش‌های پوست به تاتو

وقتی بدن یا صورت خود را تاتو می‌کنید، در واقع یک ماده خارجی یعنی رنگ تاتو را وارد پوست و بدن خود می کنید، بنابراین این احتمال وجود دارد که بدن مهمان ناخوانده را پس زده و به آن واکنش نشان دهد. بدن انسان به روش‌های مختلف نسبت به ماده خارجی واکنش نشان می‌دهد و به طور مثال احتمال واکنش آلرژیک نسبت به رنگ قرمز بسیار شایع است.

گاهی اوقات به محض ورود رنگ به داخل پوست، بدن واکنش نشان داده و شما دچار قرمزی،‌ خارش و تورم در اطراف تاتو می‌شوید. اما یادتان باشد واکنش‌های آلرژیک لزوما در لحظه اتفاق نمی‌افتند و گاهی بعد از چند ساعت، چندروز و حتی چند هفته فرد متوجه برانگیخته شدن پوستش نسبت به رنگ تاتو می‌شود. این حساسیت‌ها می‌تواند بعد از یک مدت طولانی و حتی بعد از چند سال خودش را نشان بدهد، یعنی بدن شما مدت‌ها بعد بر علیه ماده خارجی واکنش نشان می‌دهد و متوجه برجستگی، تورم و گاه خارش در محل انجام تاتو می‌شوید که درمان مشکلی دارد و در اولین قدم باید ماده خارجی را از بدن خارج کرد. نکته‌ای که باید بدانید این است که سیستم ایمنی بدن فقط واکنش موضعی ندارد و گاهی به شکل تورم غدد لنفاوی و ریه خود را نشان داده و مشکلات تنفسی و ریوی ایجاد می‌کند. گاه این حساسیت‌ها و واکنش‌های آلرژیک می‌تواند منجر به از دست رفتن موها در ابرو و پلک شود.

به این نکات دقت کنید

همان‌طور که پیش از این گفتیم و با توجه به عوارض ناشی از تاتو، توصیه‌ می‌کنیم از این کار پرهیز کنید، اما اگر علاقه دارید حتما این کار را انجام دهید سعی کنید به نکات بهداشتی و ایمنی این کار توجه کنید:

از استریلیزه شدن و ضدعفونی شدن وسایل تاتو در دستگاه اتوکلاو مطمئن شوید،‌ باید بدانید ویروس هپاتیت C نسبت به ضدعفونی‌کننده‌ها مقاومت بسیاری از خود نشان می‌دهد و فقط دستگاه اتوکلاو می‌تواند این ویروس را بکشد.

مطمئن شوید که تاتوکارتان از سوزن‌های یک‌بار مصرف و رنگ‌ها و جوهرهای تازه و نو و در ظرف‌های آماده استفاده می‌کند. از تاتوکارتان بخواهید از رنگ‌های آماتور استفاده نکند، زیرا این رنگ‌ها پس از چند سال کم‌رنگ شده و به تبع تاتوی شما هم کم‌رنگ خواهد شد. غلظت رنگ و عمق نفوذ رنگ هم در ماندگاری رنگ تاتو تاثیر دارند، بنابراین از آرایشگرتان بخواهید به این موضوع دقت کند.

بعد از انجام تاتو هم باید مراقب‌های مربوط به زخم باز را انجام دهید و چند روزی از پمادهای آنتی‌بیوتیکی و ترمیم‌کننده‌ها استفاده کنید. سعی کنید تا زمانی‌که زخم‌تان بهبود نیافته است زیر نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید. یادتان باشد طرحی که قرار است روی پوست شما طراحی شود یک طرح دائمی است، پس در انتخاب آن دقت کنید تا پس از مدتی دل‌تان را نزند.

پاک کردن تاتو با لیزر

خیلی بعید نیست که برای تغییر فرم تاتو یا به دلیل پشیمانی بخواهید تاتوی خود را پاک کنید. توصیه می‌کنیم برای این کار حتما به متخصص پوست و مو و مراکز درمانی مناسب مراجعه کنید. در قدیم راه‌های تهاجمی مختلفی برای پاک کردن تاتو وجود داشت. مثلا پس از ساییدن پوست از مواد اسیدی یا نمک استفاده می‌کردند که درنهایت نتیجه تمام آن‌ها جایگزین شدن بافت جوشگاهی به جای تاتو بود. خوشبختانه امروزه لیزرهای متعددی در دسترس هستند که می‌توانند تا حد قابل توجهی و گاه به‌طور کامل تاتوی شما را از بین ببرد.

پاک کردن تاتوهای مشکی با لیزر کار سختی نیست اما برای پاک کردن تاتوهای همرنگ پوست کار دشوار می‌شود. اگر برای پاک کردن این تاتوها از لیزرهای لایه‌بردار استفاده شود، رنگ تاتو سیاه خواهد شد. بهترین روش برای پاک‌کردن این تاتوها استفاده از لیزرهای لایه‌برداری و لیزرهای فراکشنال co2 است. اما این احتمال وجود دارد که این روش‌ها کارساز نباشد و مجبور شوید به جراج پلاستیک رجوع کرده و پوست را همراه رنگ بردارید. پاک کردن تاتوهای رنگی مثل قرمز، سبز و قهوه‌ای و آبی هم کمی دشوار است اما با لیزرهای مخصوص مانند QS ndYAG ، QS Alexand می‌توان طی چندجلسه رنگ آن‌ها را تا حدود زیادی از بین برد.

استفاده از لیزر برای پاک کردن تاتو این حسن را دارد که بعد از پاک کردن هیچ جوشگاهی روی پوست ایجاد نمی‌شود.

انتهای پیام/