یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: بیشترین سوال و مشکلی که در روند کاهش وزن وجود دارد علت متوقف شدن وزن است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، محمد تقی انوشه، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، هورمون لپتین به هورمون سیری مشهور است و علاوه بر احساس سیری، در هنگام کاهش وزن فواید دیگری نیز دارد.

او تصریح کرد: افراد در صورت کاهش افراطی و بیش از حد کالری، با کاهش شدید این هورمون مواجه خواهند شد که باعث متوقف شدن کاهش وزن فرد می‌شود، همچنین این اتفاق ممکن است حتی در ذخیره چربی نیز تأثیرگذار باشد و نتیجه معکوس دهد.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: افراد باید رژیم اصولی بگیرید که به میزان مشخص کالری غذای مصرفی را بسوزانند. همچنین در نظر داشته باشند که از برنامه‌های رژیم غذایی خودسرانه که زیر نظر پزشک متخصص انجام نشده پیروی نکنند.

استرس و کم خوابی مانع لاغری شماست!

انوشه افزود: افراد زمانی که استرس دارند چاق می‌شوند؛ چرا که استرس و فشار عصبی، سبب ترشح هورمون کورتیزول می‌شود. هورمون کورتیزول همان چیزی است که افراد باید از ترشح آن بترسند؛ زیرا این هورمون با تستوسترون و هورمون رشد مخالف است، در نتیجه رشد عضلانی کمتر و در عوض ذخیره چربی افزایش خواهد یافت. در رابطه با کم خوابی و یا شب بیداری نیز همین مسئله صدق می‌کند.

غذا‌های مصرفی خود را ثبت نمی‌کنید!

او ادامه داد: تعداد زیادی از افراد هستند که زمان مراجعه به پزشک می‌گویند «آب هم می‌خورم چاق میشم»، «هیچی نمی‌خورم، ولی بازم چاق میشم» و سوالاتی مشابه چرا لاغر نمی‌شویم. 

او بیان کرد: مشکل اینجاست که معمولاً افراد چاق افرادی هستند که نمی‌دانند چه می‌خورند و چقدر می‌خورند؛ اگر این افراد اقلام غذایی مصرفی یک روز خود را ریز و جزئی ثبت کنند، در پایان روز تعجب خواهند کرد؛ چراکه نمی‌توانند باور کنند در این حد پرخوری کرده‌اند.

به میزان کافی آب نمی‌نوشید

او اظهار کرد: نیازی نیست احساس تشنگی به افراد دست دهد تا آب بنوشند. افراد باید روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشند؛ زیرا در صورت کم آبی، بدن با هدف حفظ آب، متابولیسم را کاهش می‌دهد.

پایان تیتر: آب


این متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: از دلایل دیگر لاغر نشدن افراد می‌توان به کم کاری تیروئید درمان نشده، سندرم پلی کیستیک، مصرف دارو‌های کورتون، ضد بارداری، ضد افسردگی و یبوست اشاره کرد.

انتهای پیام/