تغذیه بخش مهمی از برنامه تمرینی هر ورزشکار برتر است. و اکنون، یک مطالعه جدید پیشنهاد می کند که مکمل رژیم غذایی ورزشکاران با میوه ها و سبزیجات رنگارنگ می تواند محدوده بینایی آنها را بهبود بخشد. این مقاله به بررسی این موضوع می پردازد که چگونه گروهی از ترکیبات گیاهی که در شبکیه ایجاد می شوند، معروف به رنگدانه های ماکولا، برای بهبود سلامت چشم و بینایی عملکردی کار می کنند.

به گزارش پایان تیتر به نقل از ساینس دیلی، تغذیه بخش مهمی از برنامه تمرینی هر ورزشکار برتر است. و اکنون، یک مطالعه جدید توسط محققان دانشگاه جورجیا پیشنهاد می کند که مکمل رژیم غذایی ورزشکاران با میوه ها و سبزیجات رنگارنگ می تواند محدوده بینایی آنها را بهبود بخشد.

این مقاله که در مجله Exercise and Sport Sciences Reviews منتشر شده است، بررسی می‌کند که چگونه گروهی از ترکیبات گیاهی که در شبکیه ایجاد می‌شوند، به نام رنگدانه‌های ماکولا، برای بهبود سلامت چشم و بینایی عملکردی کار می‌کنند.

مطالعات قبلی توسط Billy R. Hammond و Lisa Renzi-Hammond محققان UGA نشان داده اند که خوردن غذاهایی مانند سبزیجات با برگ های سبز تیره یا سبزیجات زرد و نارنجی که حاوی سطوح بالایی از ترکیبات گیاهی لوتئین و زآگزانتین هستند، سلامت چشم و مغز را بهبود می بخشد.

بسیاری از تحقیقات در مورد لوتئین ماکولا و زآگزانتین بر روی فواید سلامتی متمرکز شده‌اند، اما از منظر عملکردی، غلظت‌های بالاتر این رنگدانه‌های گیاهی بسیاری از جنبه‌های توانایی بینایی و شناختی را بهبود می‌بخشد. در این مقاله، ما توانایی آن‌ها در بهبود بینایی را مورد بحث قرار می‌دهیم. جک هارت، نویسنده اصلی، کاندیدای دکترا در کالج بهداشت عمومی UGA، گفت: فاصله دور یا برد بصری.

برد بصری، یا اینکه چگونه یک فرد می‌تواند هدف را به وضوح در طول مسافت ببیند، یک دارایی حیاتی برای ورزشکاران برتر تقریباً در هر ورزشی است.

دلیل اینکه اجسام هر چه دورتر از چشم ما هستند، سخت‌تر دیده می‌شوند و مبهم‌تر به نظر می‌رسند تا حدی به لطف تأثیرات نور آبی است.

از منظر یک بازیکن میانی، اگر آن توپ در هوا بالا بیاید، در پس زمینه آسمان آبی روشن، یا در پس زمینه خاکستری اگر روز ابری باشد، دیده می شود. هارت گفت: به آن مسیر نور.

بسیاری از ورزشکاران در حال حاضر اقداماتی را برای کاهش تأثیر نور آبی از طریق عینک‌های آفتابی سیاه یا آبی انجام می‌دهند، اما خوردن بیشتر غذاهای غنی از لوتئین و زآگزانتین می‌تواند توانایی طبیعی چشم را برای مقابله با قرار گرفتن در معرض نور آبی بهبود بخشد.

هنگامی که فرد لوتئین و زآگزانتین را جذب می کند، این ترکیبات به صورت رنگدانه های زرد در شبکیه چشم جمع می شوند و به عنوان یک فیلتر برای جلوگیری از ورود نور آبی به چشم عمل می کنند.

کار قبلی برای آزمایش توانایی برد بصری خلبانان در دهه ۱۹۸۰ انجام شده بود، و هاموند و رنزی هاموند مطالعات اخیر بیشتری را در مورد اینکه چگونه تراکم رنگدانه ماکولا یا چه مقدار رنگدانه زرد در شبکیه ایجاد می شود، با تعدادی مرتبط انجام داده اند. اندازه گیری سلامت چشم و تست های بینایی عملکردی.

در یک سری مطالعات طولانی، ما نشان داده‌ایم که افزایش مقادیر لوتئین و زآگزانتین در شبکیه و مغز، ناتوانی و ناراحتی در نور را کاهش می‌دهد و کنتراست رنگی و زمان واکنش بینایی-حرکتی را بهبود می‌بخشد و مکمل این ترکیبات عملکردهای اجرایی مانند حل مسئله را تسهیل می‌کند. همه این وظایف به ویژه برای ورزشکاران مهم هستند.”

به گفته هارت، این مقاله تحقیقات در مورد این پیوندها بین رنگدانه ماکولا و بینایی عملکردی را به روز می کند و می پرسد شواهد در مورد بهینه سازی عملکرد ورزشی چه چیزی را نشان می دهد.

ما در نقطه‌ای هستیم که می‌توانیم بگوییم تفاوت‌های برد بصری را در خلبان‌ها مشاهده کرده‌ایم که با تفاوت‌های موجود در مدل‌سازی مطابقت دارد، و اکنون، آن را در آزمایش‌های آزمایشگاهی نیز دیده‌ایم، و هدف آینده این است که واقعاً هارث گفت: افراد خارج از خانه و اندازه گیری توانایی آنها برای دیدن کنتراست از راه دور از طریق مه آبی واقعی و در محیط های باز.

اما قبل از اینکه به امید بهبود بازی خود شروع به خوردن کلم پیچ کنید، او هشدار می دهد که همه افراد متفاوت هستند. این می تواند به این معنی باشد که نحوه جذب و استفاده بدن ما از لوتئین و زآگزانتین متفاوت است، و ممکن است مدتی طول بکشد تا متوجه هر گونه پیشرفتی شوید.

به گفته نویسندگان، با این حال، شواهدی مبنی بر فواید سلامت کلی مصرف بیشتر لوتئین و زآگزانتین دلیل کافی برای افزودن رنگ بیشتری به رژیم غذایی شماست.

هارث گفت: “ما داده‌هایی از مدل‌سازی و مطالعات تجربی داریم که نشان می‌دهد رنگدانه ماکولای بالاتر در شبکیه چشم، توانایی دید در فاصله دور را بهبود می‌بخشد. کاربرد برای ورزشکاران واضح است.”

مترجم: بیتا جعفری

انتهای پیام/