به گزارش پایان تیتر به نقل از مدیکال اکسپرس، این مطالعه که بر اساس تحقیقات قبلی از همان آزمایشگاه در دانشگاه ایالتی اوهایو ساخته شده بود، همچنین نشان داد که مصرف مکمل اسید چرب امگا ۳ DHA به مدت یک ماه قبل از تغذیه ناسالم و عمل جراحی از تأثیرات بر حافظه مرتبط با هر دو بیماری جلوگیری کرد. رژیم غذایی چربی و جراحی در موش های مسن و جوان

سه روز رژیم غذایی پرچرب به تنهایی برای نوع خاصی از حافظه مرتبط با ترس در موش‌های مسن تا دو هفته بعد مضر بود – همان نوع اختلالی که در موش‌های جوان‌تر که غذای چرب خوردند و یک روش جراحی داشتند مشاهده شد. این تیم التهاب مغزی پشت این اثرات را در پروتئینی که پاسخ ایمنی را فعال می کند ردیابی کرده اند.

روث بارینتوس، نویسنده ارشد، محقق در موسسه تحقیقات پزشکی رفتاری در ایالت اوهایو و دانشیار روانپزشکی و سلامت رفتاری و علوم اعصاب در کالج پزشکی گفت: «این داده‌ها نشان می‌دهند که این توهین‌های متعدد اثر ترکیبی دارند.»

بارینتوس گفت: «ما نشان داده‌ایم که یک رژیم غذایی ناسالم، حتی در کوتاه‌مدت، به‌ویژه زمانی که خیلی نزدیک به یک عمل جراحی مصرف شود، که به خودی خود باعث واکنش التهابی می‌شود، می‌تواند نتایج مخربی داشته باشد. “رژیم غذایی پرچرب به تنهایی ممکن است کمی التهاب را در مغز افزایش دهد، اما پس از آن شما جراحی می کنید که همان کار را انجام می دهد، و وقتی در مدت زمان کوتاهی کنار هم قرار می گیرید، یک پاسخ هم افزایی دریافت می کنید که می تواند شرایط را تنظیم کند. حرکت به سمت یک مسئله حافظه بلند مدت.”

این مطالعه اخیرا در مجله Brain, Behavior, and Immunity منتشر شده است.

آزمایشگاه Barrientos مطالعه می کند که چگونه رویدادهای زندگی روزمره ممکن است باعث التهاب در مغز پیر شود، زیرا سیستم عصبی به سیگنال های سیستم ایمنی در واکنش به یک تهدید پاسخ می دهد. دهه‌ها تحقیق نشان داده‌اند که با افزایش سن، «پرایمینگ» طولانی‌مدت نمایه التهابی مغز و از دست دادن ذخیره سلول‌های مغزی برای بازگشت به عقب رخ می‌دهد.

محققان قبل از عملی شبیه به جراحی شکمی اکتشافی به موش‌های بالغ و مسن به مدت سه روز رژیم غذایی سرشار از چربی‌های اشباع شده دادند – رویدادی که قبلاً شناخته شده بود باعث حدود یک هفته مشکلات شناختی در مغز مسن‌تر می‌شود. موش‌های کنترل غذای معمولی خوردند و بیهوش شدند اما جراحی نشدند. (آزمایشگاه Barrientos مشخص کرده است که بیهوشی به تنهایی باعث مشکلات حافظه در موش نمی شود.)

در این مطالعه، مانند تحقیقات قبلی روی موش‌های مسن تحت درمان با مورفین پس از جراحی، تیم نشان داد که یک گیرنده سیستم ایمنی به نام TLR4 مقصر التهاب مغز و مشکلات مربوط به حافظه ناشی از جراحی و رژیم غذایی پرچرب است. نویسنده اول استفانی مسکات، استادیار بالینی علوم اعصاب در ایالت اوهایو.

مسکات گفت: «مسدود کردن مسیر سیگنال دهی TLR4 قبل از رژیم غذایی و جراحی به طور کامل از آن پاسخ عصبی ایمنی و اختلالات حافظه جلوگیری کرد که این مکانیسم خاص را تأیید کرد. همانطور که قبلاً در مدل دیگری از یک رژیم غذایی ناسالم دریافته بودیم، نشان دادیم که مکمل DHA این اثرات التهابی را کاهش داده و از نقص حافظه بعد از جراحی جلوگیری می کند.

یافته‌های حافظه‌ای شگفت‌انگیز در کار جدید وجود داشت. از وظایف رفتاری مختلف برای آزمایش دو نوع حافظه استفاده می‌شود: حافظه زمینه‌ای مبتنی بر هیپوکامپ و حافظه ترسناک مبتنی بر آمیگدال. در آزمایش‌های حافظه‌ی متنی، موش‌هایی با حافظه طبیعی وقتی دوباره وارد اتاقی می‌شوند که در آن تجربه ناخوشایندی داشته‌اند، یخ می‌زنند. هنگامی که موش‌ها با شنیدن صدایی که به تجربه بد قبلی مرتبط است، در یک محیط جدید یخ می‌زنند، حافظه ترسناک آشکار می‌شود.

برای موش‌های مسن در این مطالعه، همانطور که انتظار می‌رفت، ترکیب رژیم غذایی پرچرب و جراحی منجر به مشکلاتی در حافظه متنی و ترس ناشی از آن شد که حداقل به مدت دو هفته ادامه داشت – اثری طولانی‌تر از آنچه محققان قبلا دیده بودند. .

رژیم غذایی پرچرب به تنهایی حافظه ترسناک موش های مسن را مختل کرد. و در موش‌های بالغ جوان، ترکیب رژیم غذایی پرچرب و جراحی تنها منجر به نقص حافظه ناشی از ترس شد، اما هیچ مشکلی در حافظه تحت کنترل هیپوکامپ ایجاد نشد.

“آنچه که این در حیوانات مسن به ما می گوید، همراه با این واقعیت که ما شاهد همین اختلال در حیوانات جوان بعد از رژیم غذایی پرچرب و جراحی هستیم، این است که حافظه ترسناک به طور منحصر به فردی در برابر اثرات رژیم غذایی آسیب پذیر است. و ما نمی دانم چرا،” بارینتوس گفت. یکی از چیزهایی که امیدواریم در آینده بفهمیم آسیب پذیری آمیگدال در برابر این چالش های رژیم غذایی ناسالم است.

با افزایش شواهدی که نشان می‌دهد غذاهای چرب و بسیار فرآوری‌شده می‌توانند مشکلات حافظه مرتبط با التهاب را در مغز در تمام سنین ایجاد کنند، یافته‌های ثابت نشان می‌دهد که DHA – یکی از دو اسید چرب امگا ۳ موجود در ماهی و سایر غذاهای دریایی و به شکل مکمل موجود است – بارینتوس گفت که اثر محافظتی قانع کننده است.

او گفت: “DHA واقعا در جلوگیری از این تغییرات موثر بود.” و این شگفت‌انگیز است – واقعاً نشان می‌دهد که این می‌تواند یک پیش‌درمان بالقوه باشد، به‌ویژه اگر مردم بدانند که قرار است جراحی کنند و رژیم غذایی‌شان ناسالم است.»

مترجم: مرتضی کوکبی

انتهای پیام/