یکی از موشک هایی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران نقش مهمی را در تولید آن ایفا کرده است؛ موشک “هرمز ۲ ” است. این موشک می تواند در انهدام شناورهای متخاصم نقش مهمی را ایفا کند.

به گزارش   پایان نیوز ؛ نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکی از یگان های عمل کننده در حوزه توان موشکی جمهوری اسلامی ایران است که توانسته در زمینه طراحی و تولید موشک های بالستیک گام های بلندی را بردارد.

یکی از موشک هایی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران نقش مهمی را در تولید آن ایفا کرده است؛ موشک “هرمز ۲ ” است. این موشک می تواند در انهدام شناورهای متخاصم نقش مهمی را ایفا کند.

**تست موفقیت آمیز موشک “هرمز ۲ “
سردار سرتیپ “امیر علی حاجی‌زاده” فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی سخنانی اخیرا از تست موفقیت آمیز موشک “هرمز ۲ ” خبر داده بود.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این زمینه می گوید: موشک “هرمز ۲ ” را در هفته جاری شلیک کردیم و این موشک با موفقیت توانست هدف را در فاصله ۲۵۰ کیلومتری منهدم کند.
سایت هاوایی نیوز (Hawaii News) در گزارشی با اشاره به ویژگی های موشک “هرمز ۲” نوشت: ایران یک موشک بالستیک ضد کشتی را اخیرا آزمایش کرده است و اطلاعات بیشتری از این آزمایش موشکی وجود ندارد.
وبگاه “ان بی سی ۲  (NBC-2)” نیز با اشاره به موفقیت آمیز بودن آزمایش موشکی ایران نوشت: این موشک بالستیک ۱۵۵ مایل برد داشته و نام آن هرمز است و با موفقیت آزمایش شده است.
غرش موشک بالستیک
**مشخصات موشک “هرمز ۲”
“هرمز ۲” نیز یک موشک ضد ناو است که توان حرکت با سرعت بیش از چهار برابر سرعت صوت را برای انهدام انواع ناوها و ناوشکن‌های دشمن دارد.

موشک‌های  “هرمز۱ “و هرمز  ۲ ”  بردی معادل ۳۰۰ کیلومتر داشته و سرعت آنها تقریبا بین ۴ تا ۵ ماخ است  و وزن سرجنگی معادل ۴۵۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم را می‌توانند حمل کنند و  این موشک‌ها عمدتا اهدافی که در دریا متحرک هستند را مورد اصابت قرار می‌دهند و خصوصا موشک  “هرمز۲ ” این قابلیت را دارد که هر گونه شناور و به خصوص شناورهای متجاوز غربی را در مدت کوتاهی در صورت تجاوز منهدم کند.

سایت “میسایل تریت ” (Missile Threat) درباره موشک  “هرمز۱ “و “هرمز۲ ” عنوان داشت: این دو موشک از جمله موشک‌های ضد رادار و ضد کشتی ایران هستند که ۳۰۰ کیلومتر برد دارند و می‌توانند اهداف مورد نظر را مورد اصابت قرار دهند.

سایت “دیپلمات (The Diplomat)” درباره موشک بالستیک هرمز می گوید: ایران توانسته نسل جدیدی از موشک های بالستیک کوتاه برد ضد کشتی (Antiship Short Range Ballistic Missile) را تولید کند که مدل های پیشرفته موشک “فاتح ۱۱۰” هستند.

این سایت درباره موشک “هرمز ۲” می افزاید: این موشک با قابلیت حمله به شناورها بخش ایرفریم آن شبیه موشک “فاتح ۱۱۰” است.

سایت “دیپلمات (The Diplomat)”  تصریح کرد: ایران می خواهد تکنولوژی الکترواپتیکال خود را با توسعه موشک خلیج فارس به “هرمز ۲” برای مقابله با ناوهای جنگی آمریکایی افزایش دهد.
غرش موشک بالستیک
این سایت با اشاره به خصوصیات موشک های بالستیک خلیج فارس و فاتح ۱۱۰ یادآور شد: آخرین ورژن های موشک فاتح ۱۱۰″  (“هرمز ۱” و “هرمز ۲” ) دارای بردی معادل ۳۰۰ کیلومتر هستند.
غرش موشک بالستیک
سایت دفنس آپدیت (Defence-Update) درباره موشک های خانواده هرمز می گوید: این موشک ها که قابلیت های مختلفی دارند؛ قابلیت حمل مهمات بالایی را از خود نشان می دهند.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه در سال ۹۳ درباره سرعت موشک بالستیک “هرمز ۲” گفت: موشک بالستیک هرمز ۲ یک موشک ضد ناو است. سرعت موشک‌های ضد ناو کروز ما ۷ دهم و ۸ دهم ماخ بود که سرعت هرمز ۲ به چهار دهم و پنجم دهم ماخ رسیده است

نیروهای دریایی و هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نشان داده اند که در همه ادوار با قدرت از پهنه آب های جنوبی کشور دفاع کرده و این موضوع هم با غرش موشک های بالستیک و هم با حضور مقتدرانه ندسا و نیروی هوافضا به خوبی آشکار شده است.

آزمایش موشک های اینچنینی نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران هیچگاه از تهدیدات نظامی نهراسیده و در مقابل می تواند پاسخ استکبار جهانی و رئیس جمهور تازه به دوران رسیده آمریکا را در میدان رزم بدهد .

گزارش از محمد زرچینی

انتهای پیام/