نبی پورگفت: اگرچه برخی فروشندگان تخم مرغ‌های قهوه ای را با قیمت بالاتر به مردم می‌فروشند، اما این تخم مرغ ها به هیچ عنوان بومی نیستند.

به گزارش پایان تیتر، ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران، درباره آخرین تحولات بازار تخم مرغ اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۶ هزار و ۵۰۰ معادل شانه‌ای ۱۳ تا ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان است.

وی افزود: با توجه به قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ، مرغداران با زیان یک هزار تا یک هزار و ۵۰۰ تومانی در فروش هر کیلو محصول روبرو هستند که انتظار می‌رود با آغاز صادرات به عراق، نرخ تخم مرغ به قیمت واقعی خود برسد.

نبی پور با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی قیمت ۷ هزار و ۵۰۰ تومانی را برای هرکیلوگرم تخم مرغ پیشنهاد و به سازمان حمایت ارائه کرده است، بیان کرد: این در حالی است که تشکل‌ها به سبب افزایش هزینه‌های حمل و نقل، نرخ تمام شده را ۸ هزار و ۵۰۰ تومان می‌دانند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران درباره آخرین وضعیت صادرات تخم مرغ گفت: با وجود آنکه بخش قابل توجهی از تخم مرغ به صورت قاچاق به بازار‌های هدف صادر شده است، از این رو آمار دقیقی در دسترس نیست.

وی از آغاز صادرات رسمی تخم مرغ به عراق طی ۲ روز گذشته خبر داد و افزود: روزانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ تن تخم مرغ به عراق صادر می‌شود چرا که اتحادیه میهن برای تعادل بازار داخل مجوز صادرات بیش از این رقم را نمی‌دهد.

نبی پور تولید روزانه تخم مرغ را ۲۸۰۰ تا ۲۸۵۰ تن اعلام کرد و گفت: با توجه به مصرف تخم مرغ در داخل، امکان صادرات روزانه ۲۰۰ تن تخم مرغ به بازار‌های هدف وجود دارد.

این مقام مسئول با بیان اینکه تخم مرغ‌های قهوه‌ای بومی نیستند، اظهار کرد: اگرچه برخی فروشندگان تخم مرغ‌های قهوه ای را به جای تخم مرغ بومی و محلی با قیمت بالاتر به مردم می‌فروشند تا به این طریق از مردم کلاهبرداری کنند. در حالیکه این تخم مرغ‌ها برای مرغداری‌های صنعتی است.

نبی پور با اشاره به اینکه میزان تخم مرغ‌های بومی و محلی به اندازه‌ای نیست که در تهران توزیع شود، بیان کرد: این تخم مرغ‌ها به طور معمول مورد مصرف محلی قرار می‌گیرند.

وی در پایان با اشاره به اینکه کمبودی در توزیع نهاده‌های دامی وجود ندارد، تصریح کرد: این درحالی است که افزایش کرایه‌های حمل و نقل برای مرغداران دردسر ساز شده چرا که قیمت کرایه حمل و نقل هر کیلو تخم مرغ نسبت به قبل با افزایش ۲ برابری به ۷۰۰ تومان رسیده است.

انتهای پیام/