انجام برخی فعالیت‌ها البته همراه با مصرف دارو می‌تواند نقش مکمل درمانی برای مقابله و پیشگیری از ابتلا به فشار خون داشته باشد.

به گزارش پایان تیتر، کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند انجام برخی تمرین‌های ورزشی از جمله شنا، وزنه برداری و پیاده روی تمرینی می‌تواند سبب کاهش فشارخون در بیماران درکنار مصرف دارو تحت نظارت پزشک شود.


آمار‌ها نشان می‌دهند یک نفر از هر سه فرد بزرگسال در دنیا به فشارخون مبتلاست؛ کارشناسان اثرگذاری ورزش در کاهش میزان فشارخون را با تحقیق بر روی بیش از ۴۰ هزار نفر به اثبات رسانده‌اند.


در این پژوهش دانشمندان انجام ورزش را برروی داوطلبان در طول سال‌ها بررسی کرده و دریافتند ورزش منظم سبب تنظیم فشارخون و جلوگیری از بالا رفتن فشارخون درآن‌ها شده است.

عوارض منفی افزایش فشار خون

بالا رفتن فشارخون سبب افزایش خطر بروز سکته مغزی، حمله قلبی، نارسایی کلیوی، آسیب به بینایی و اختلال درعملکرد سایر ارگان‌های بدن می‌شود.


بالا رفتن فشارخون دلایل مختلفی از جمله رژیم خوراکی نامناسب شامل فست فود و خوراکی‌های پرچرب و پرنمک، فعالیت بدنی کم، اضافه وزن، استعمال مواد دخانی، استرس و فشار‌های عصبی دارد، برخی ویژگی‌های ژنتیکی هم سبب ابتلای فرد به بیماری فشارخون بالا می‌شود.


شناسایی فشارخون بالا با اندازه گیری منظم فشارخون مشخص می‌شود، بیشتر بیماران زمانی که مبتلا به بیماری فشارخون بالا شناخته می‌شوند تمایل فراوان به استفاده از دارو دارند؛ محققان توصیه می‌کنند درصورت تجویز دارو افراد برای کمک به کاهش فشارخون خود، ورزش منظم از جمله شنا، پیاده روی و وزنه برداری سبک انجام دهند.


بررسی برروی اثرگذاری ورزش بر کنترل فشارخون به وسیله محققان دانشگاه اقتصاد لندن و دانشگاه استنفورد آمریکا انجام شده است.

به گفته دانشمندان یکی از خطر‌های جدی برای بیماران مبتلا به فشارخون بالا، قطع کردن خودسرانه دارو بدون نظر پزشک است.


بیماری فشارخون بالا معمولاً نشانه خاصی ندارد و زمانی علامت‌های آن مشخص می‌شود که فشارخون فرد بسیار بالا رفته است. کارشناسان اندازه گیری منظم فشارخون، توجه به نشانه‌ها و انجام ورزش منظم را در پیشگیری از ابتلا به این بیماری همه گیر اثربخش می‌دانند.


فشارخون بالا به حدود اندازه ۱۴۰ / mmHg ۹۰ گفته می‌شود و لازم است فرد تحت نظارت پزشک قراربگیرد.

نتیجه این پژوهش درمجله پزشکی بریتانیا منتشر شده است.
منبع:Dailymail
انتهای پیام/