زالی گفت: ابعاد این بیماری بسیار پیچیده است و نمی‌تواند تنها یک رخداد غیرمترقبه بیولوژیکی باشد، به طور کلی علاوه بر ابعاد بیولوژیک آن، ابعاد اجتماعی یا اقتصادی نیز می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، با بیان اینکه ظرفیت‌های بخش خصوصی خواستار مشارکت ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی مربوطه از جمله اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی تهران در جهت پیشگیری از بیماری کرونا هستند، اظهار داشت: تامین تجهیزات حفاظت فردی و تجهیزات مراکز درمانی استان تهران متعلق به ارگان‌های مذکور است، زیرا ابعاد این بیماری بسیار پیچیده است و نمی‌تواند تنها یک رخداد غیرمترقبه بیولوژیکی باشد، به طور کلی علاوه بر ابعاد بیولوژیک آن، ابعاد اجتماعی یا اقتصادی نیز می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

در ادامه یادآور شد: اتاق بازرگانی بخشی از واردات کمبود‌های این روز‌های بیمارستان‌ها، مراکز و کادر درمانی را به عهده گرفته است.

هر بیمار بهبودیافته تا حدود دو هفت، خطر ابتلا مجدد به بیماری را دارد

زالی در ادامه بیان داشت: به دلیل ظرفیت اندک بیمارستان‌ها، تخت‌های بیمارستانی استفاده نشده دانشگاه‌های علوم پزشکی به سوله‌های نقاهتگاهی که با کمک بسیج جامعه پزشکی و سپاه پاسداران تعبیه شده، ارسال شده است تا بیماران بهبودیافته از کرونا، طی ۲ هفته در این سوله‌ها استراحت کنند، زیرا هر بیمار بهبودیافته تا حدود دو هفته پس از ترخیص، خطر ابتلا مجدد به بیماری را دارد.

او در ادامه یادآور شد: افراد پرخطر خانواده‌ها که شامل بیماران قلبی، ریوی، کلیوی، کبدی، سرطانی، زمان باردار، افراد مسن و همچنین افرادی که سابقه مصرف طولانی مدت کورتون را دارند می‌شوند، کمترین مراودات خطرناک برای آن‌ها صورت گیرد، زیرا این افراد بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند و به طور کلی بیماری کویید ۱۹ با شرایط سنی افراد ارتباط مستقیم و بسزایی دارد.

فرمانده ستاد ملی مدیریت مقابله با بیماری کرونا تاکید کرد: بیماری کرونا متاثر از رفتار مردم است، به طور کلی اگر رفتار اجتماعی، تردد درون شهری و همچنین میزان ارتباط افراد ناقل یا حامل بیماری کرونا با افراد سالم کاهش یابد، چرخه انتقال ویروس نیز به مراتب کاهش می‌یابد.

فعلاً وقت سفر رفتن نیست

زالی تأکید کرد: افراد جامعه باید توجه داشته باشند که فعلاً وقت سفر رفتن و کار‌های تفننی نیست و این هشدار بهداشتی را جدی بگیرند و به موارد خودمراقبتی و خودقرنطینگی در منزل روی بیاورند تا شرایط آرام شود.

انتهای پیام /