رئیس کل بانک مرکزی در مورد آزادسازی منابع ارزی مسدود شده ایران در کره جنوبی گفت: ۵ میلیارد و ۵۷۳ میلیون یورو به حساب ۶ بانک ایرانی در دو بانک الاهلی و الدخان در قطر واریز شد.

به گزارش پایان تیتر، محمدرضا فرزین، رئیس بانک مرکزی گفت: ۵ میلیارد و ۵۷۳ میلیون یورو به حساب ۶ بانک ایرانی در دو بانک الاهلی و الدخان در قطر واریز شد.

فرزین افزود: شکایت ایران از کره جنوبی در حال پیگیری است و ادامه خواهد داشت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه خبر داد که دولت بایدن با ارائه معافیت تحریمی برای بانک‌ های بین‌المللی به منظور انتقال ۶ میلیارد دلار از دارایی‌ های مسدود شده ایران از کره جنوبی به قطر موافقت کرده است.

براین اساس قرار بر این بو که امروز ۶ میلیارد دلار منابع ارزی کشورمان به حساب ایران در ۲ بانک قطری واریز شود و به محض احراز واریز این منابع در حساب‌ های ایران از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، تبادل زندانیان در دوحه انجام شود.

طی روزهای قبل کار افتتاح حساب ۶ بانک ایرانی که به نمایندگی از بانک مرکزی وظیفه جابه‌جایی پول‌ها را بر عهده دارند نزد بانک‌های قطری تمام شد.

همچنین ساعاتی قبل کنعانی سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری خود اعلام کرد؛ دارایی‌های آزاد شده ایران در کره جنوبی امروز (دوشنبه) در اختیار دولت و ملت قرار خواهد گرفت و تبادل زندانیان نیز انجام خواهد شد.

همچنین رویترز به نقل از منابع آگاه اعلام کرد قطر تایید کرده است ۶ میلیارد پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی به حساب های بانکی در دوحه منتقل شده است.

وی گفت یک هواپیمای قطری صبح دوشنبه در وضعیت آماده در ایران قرار دارد تا ۵ زندانی آمریکایی به همراه دو عضو خانواده آن ها را به دوحه انتقال دهد.

بر اساس توافق بین ایران و آمریکا که با واسطه گری قطر انجام شده است قرار است ۵ زندانی آمریکایی در برابر ۵ زندانی ایران مبادله شده و پول های بلوکه شده ایران در کره جنوبی به حساب هایی در قطر منتقل شود.

پس از خروج دولت دونالد ترامپ از برجام در سال ۲۰۱۸، تحریم‌های اقتصادی ایران مجدداً اعمال شد، این امر منجر به مسدود شدن ۷ میلیارد دلار پول ایرانی ناشی از فروش نفت در دو بانک کره جنوبی شد. با این حال بعد از پیگیری های انجام شده در دولت سیزدهم قفل این منابع شکسته و مقدمات آزادسازی منابع بلوکه شده در کره و عراق و سایر کشورها انجام شد.

اما موضوع اینجاست از ۷ میلیارد دلار منابع بلوکه شده در کره حدود یک میلیار دلار به دلیل کاهش برابری وون به دلار کسر می‌شود و در نهایت ۶ میلیار دلار در اختیار ایران قرار خواهد گرفت.

محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی پیشتر با انتشار توئیتی در صفحه خود پس از تبریک به تیم دیپلماسی ارزی کشور، در اینباره نوشته بود: «متاسفانه نزدیک به ۷ میلیارد دلار از منابع ارزی کشورمان طی سال‌های پایانی دهه ۹۰ به‌صورت وون (واحد پول ملی کره جنوبی) به بانک‌های کره جنوبی واریز شده بود. به آن هم، هیچ سودی تعلق نمی‌گرفت. حتی در طی این سال‌ها نیز به دلیل کاهش برابری وون به دلار، نزدیک به یک میلیارد دلار آن با کاهش ارزش برابری مواجه شد. اما با پیگیری‌های فنی و دیپلماسی موفق، تمام منابع ارزی توقیف شده ایران در کره جنوبی آزاد و هزینه‌های تبدیل ارز آن از وون به یورو نیز توسط کشور ثالث پذیرفته شد.»

با این حال اما اطلاعات دریافتی بیانگر آن است که دولت ایران شکایت از کره جنوبی را به دلیل دریافت خسارت بابت بلوکه ماندن ۷ میلیارد دلار از منابع ارزی در این کشور را ادامه خواهد تا به سرانجام برسد.

انتهای پیام/