رییس اداره مبارزه با جرائم پلیس فتا خوزستان ضمن اشاره به افزایش کلاهبرداری با روش فیشینگ گفت: شهروندان با رعایت نکات بسیار ساده می‌توانند از سرقت اطلاعات حساب خود توسط مجرمان سایبری جلوگیری کنند.

به گزارش پایان تیتر، سرهنگ عبدالرسول خسرویی رییس اداره مبارزه با جرائم پلیس فتا خوزستان اظهار داشت: کلاهبرداران در یکی از شیوه‌های بسیار رایج فیشینگ، ابتدا سایتی را در قالب فروش محصولات خاص و پرطرفدار طراحی می‌کنند و در مرحله بعد با تبلیغات گسترده در شبکه‌های اجتماعی و یا با ارسال پیام‌هایی به تلفن همراه شهروندان از آنان می‌خواهند که به آدرس سایت مذکور مراجعه کنند.

وی افزود: شهروندان نیز پس از مراجعه به سایت جعلی و خرید محصولات مورد نظر خود در هنگام پرداخت مبلغ، اطلاعات حساب بانکی خود را وارد می کنند که در نتیجه، اطلاعات بانکی کاربران به دست کلاهبرداران می‌رسد.

این مقام مسئول با بیان اینکه در رابطه با همین موضوع، شخصی به اداره پلیس مراجعه کرد و عنوان داشت: “به تازگی متوجه شدم که مبلغ ۲۰ میلیون ریال طی چهار مرحله از حسابم کسر شده و از پلیس فتا تقاضای رسیدگی دارم.” با ثبت اظهارات شاکی و حساسیت موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس سایبری قرار گرفت.

رئیس پلیس فتا خوزستان گفت: با اقدامات فنی و تخصصی کارشناسان پلیس فتا، هویت متهم شناسایی گردید و پس از اخذ دستور قضایی، دستگیر شد. متهم در ابتدا، به شدت منکر بزه انتسابی خود شد اما در ادامه با روبرو شدن با ادله‌های پلیس به ناچار لب به اعتراف گشود.

سرهنگ خسرویی در توضیح شیوه کلاهبرداری متهم گفت که وی از طریق نمایندگی یکی از اپراتورهای کشور سیم کارت‌های بی نام و نشان تهیه می‌کرده است و با ساختن یک صفحه در شبکه اینستاگرام، با گذاشتن لینک جهت خرید فیلم و هدایت کاربران به وبلاگ ساخته شده، اطلاعات کارت بانکی آن‌ها را با درگاه پرداخت جعلی (فیشینگ) به سرقت می‌برده است.

این مقام انتظامی با بیان اینکه متأسفانه برخی شهروندان در هنگام استفاده از اینترنت به آدرس سایت دقت کافی نمی‌کنند و با جستجو در اینترنت و یا رفتن به لینک‌هایی که در سایت‌های مختلف ارائه شده در دام کلاهبرداران سایبری می‌افتند، از شهروندان خواست در پرداخت‌های اینترنتی خود نهایت دقت را داشته باشند که پیامد این بی‌دقتی منجر به سرقت اطلاعات بانکی آن‌ها می‌شود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا

انتهای پیام/