وزیر بهداشت گفت: روزی که برای خدمتگزاری به مردم به وزارت بهداشت آمدم، یکی از دیدگاه های بنده این بود که مدیران و مسئولان این وزارتخانه را حفظ کنم و ابقای معاونین وزارت بهداشت کار را به جایی رساند که در برخی رسانه ها عنوان شد که حکم ابقای دکتر هاشمی را نیز امضا کنم و این روال را به سخره گرفتند چون مرسوم است که هر مسئول جدیدی باید تمام مدیران را برکنار کند که این جزو مرام بنده نیست.

به گزارش پایان تیتر، دکتر سعید نمکی در مراسم تکریم و معارفه معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت اظهار داشت: دو پدیده را در طول ۴ دهه مدیریت در عمرم رعایت کرده ام یکی اینکه هیچ وقت واگن دستگاه تحت مسئولیتم را به لوکوموتیو سیاست نبسته ام و معتقدم سیاست زدگی، آفت بسیار مخربی است که ما را به جاهای ناخوش و سیاه چاله های تاریک خواهند انداخت. بنابراین اصالت را به کار و صداقت مدیران داده ام. دوم اینکه هرگز در هر مسئولیت جدیدی که قرار می گیرم، با خودم نیروی انسانی نمی برم و اعتقاد دارم نیروهایی که در سازمانها هستند باید بمانند و بدنه کارشناسی، مهارت و صلاحیت عملکرد درست را خواهد داشت.

وی تصریح کرد: دکتر صدرالسادات را از زمانی می شناختم که در سازمان برنامه و بودجه با همدیگر تعامل داشتیم و وی یکی از پاکیزه ترین، مخلص ترین و پیگیر ترین مدیران دستگاه های اجرایی بود که بسیار دلسوز و خوشنام بود و بنده منابع مورد نیاز اقدامات معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت را تامین می کردم و کارنامه وی درخشان است و برای وی دعای خیر دارم و سعی می کنم از مشورت های دکتر صدرالسادات در وزارت بهداشت استفاده بیشتری کنم چون نیروهای نظام متعلق به یک فرد یا دستگاه نیستند بلکه از سرمایه های ملی هستند که باید حفظ شوند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: سیاست ها، نقطه نظرات و تدابیر مدیران مبتنی بر نوعی خرد و عقلانیت، ممکن است متفاوت باشد. در احکامی که برای مدیران وزارت بهداشت صادر کرده ام، تکالیف و خط مشی هایی را تعیین کرده ام و دکتر تقوی نژاد از مهره های کم نظیر جمهوری اسلامی ایران است.

دکتر نمکی با اشاره به تماس خود با وزیر اقتصاد برای استفاده از دکتر تقوی نژاد در معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، گفت: وقتی با دکتر دژپسند تماس گرفتم به دلیل همکاری که در سازمان برنامه و بودجه داشتیم، به من گفت که اگر فکر می کنید که به کمک من هم نیاز دارید حاضرم با شما همکاری کنم اما دکتر دژپسند گفت که دکتر تقوی نژاد برای چندین پست از جمله وزارت اقتصاد و رفاه و حتی سازمان تامین اجتماعی مورد نظر بود.

وی خاطرنشان کرد: به محض اینکه از دکتر تقوی نژاد تقاضا کردم که به من کمک کند گفت هر کجا بگویید در وزارت بهداشت در کنار شما هستم و بعد از این گفته ها، دو رکعت نماز شکر به جای آوردم.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر دشوار بودن سال آینده از نظر اعتباری برای دولت، گفت: اولین تقاضای من از دکتر تقوی نژاد این بود که بداند سال آینده، دشوار است گرچه این کشور سختی های فراوانی را طی کرده اما یکی از سخت ترین سالها از نظر اقتصادی را سال ۹۸ می دانیم. البته من در سخت ترین شرایط جنگ و در زمان نفت ۶-۷ دلاری، مدیریت کرده ام و امیدوارم که به حرمت خون شهدا و به ویژه شهدای تروریستی اخیر در سیستان و بلوچستان، بر تحریم های ظالمانه فائق آییم اما به عنوان مردان و زنان عرصه اجرایی کشور باید کمربندها را سفت تر ببیندیم.

دکتر نمکی اضافه کرد: اگر در شرایط مناسب اعتباری و بودجه ای، مدیران لایقی باشیم، هنری نیست و مدیریت در شرایط سخت، هنر است اما همه ما می دانیم که سال سختی در پیش داریم ولی انسانهای بزرگی هم در اختیار داریم.

وی با بیان اینکه بزرگترین سرمایه های هر دستگاهی نیروهای انسانی آن است، افزود: از دکتر تقوی نژاد خواستم که از معیشت کارکنان حوزه سلامت، غفلت نکند چون بخش مهمی از دستاوردهای عظیم انقلاب در حوزه سلامت -که هیچ دستگاهی به اندازه سلامت موفق نبوده-، مرهون تلاش نیروهای انسانی است که نباید مشکل معاش داشته باشند و تمام تلاش خودم را مصروف این می کنم که همکارانم نه بی جهت مورد تعرض برخی دستگاه ها قرار گیرند و نه غم امرار معاش، آنها را از خدمتگزاری به مردم، دور نگه دارد.

وزیر بهداشت بر لزوم شفاف سازی بیشتر در وزارت بهداشت تاکید کرد و افزود: اگرچه من به شفافیت در وزارت بهداشت اعتقاد دارم اما حتما باید شفاف تر عمل کنیم و نباید در ذهن افراد بیرون از وزارت بهداشت، نقطه کور مبهمی را به جا بگذاریم و گردش مالی منابع در این مجموعه باید به خوبی برای همه قابل مشاهده باشد البته باید صرفه جویی کنیم و بر اساس منابع موجود، هزینه کنیم.

دکتر نمکی تاکید کرد: اصلا اعتقادی به شرکت داری وزارت بهداشت و رقابت آن با بخش خصوصی ندارم بلکه معتقدم از ابزارها باید استفاده کنیم اما اصلا نباید بنگاه داری کنیم چون با سیاست های دولت، نظام و برنامه ششم توسعه مغایرت دارد اما شرکت هایی که می تواند ابزار مهمی برای ادامه کار باشد با صورت های مالی ۱۰۰ درصد شفاف را نگه می داریم و سایر شرکت ها را واگذار می کنیم و یکی از مشکلات من در سازمان برنامه و بودجه، شرکت هایی بودند که وزنه های پای دولت هستند بنابراین نمی گذاریم که وزارت بهداشت به جای ارائه خدمات و فعالیت های اصلی و قانونی، با کار بنگاه داری گرفتار شود.

وی در خصوص تغییر ساختار در وزارت بهداشت نیز گفت: در دورانی  بهداشت و درمان را در دانشگاه های علوم پزشکی ادغام کردیم و در آن شرایط، آموزش و پژوهش مورد غفلت واقع شد و قطعا باید تغییر ساختار را در دستور کار قرار داده و به سرعت انجام دهیم چون وقت و فرصت و انرژی بیش از حد نداریم اما باید تغییر ساختار را به سمتی ببریم که نظام ارائه خدمت، پویاتر شود.

انتهای پیام/