وقتی صحبت از بیکاری ، نبود حمایت از کالای ایرانی مطرح است، خود به خود ذهن ها به سمت قاچاق کالا معطوف می شود.

به گزارش  پایان نیوز،  از سال های گذشته مقابله جدی با کالای قاچاق در دستور کار ارگان های مختلف از جمله وزارت کشور ، استانداری ها، کمرگ، ناجا و سایر دستگاه های متولی قرار گرفته است، اما این امر از زمان رکود، بیکاری و فقر ، رنگ متفاوتی دارد و یک غدغه برای مردم شده است.
به گفته کارشناسان کالای قاچاق فلج کننده صنعت و باعث از بین رفتن کارگاه ها و صنایع کوچک در کشور است.
مرداد ماه امسال نعمت زاده وزیر صنعت و معدن ، تجارت در همایشی از عملکرد ضعیف مناطق آزاد و حجم بالای قاچاق در این مناطق انتقاد کرد.
بلافاصله اکبر ترکان دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و وی‍ژه اقتصادی و مشاور رئیس‌جمهور در برنامه تلویزیونی متن-حاشیه به صحبت های نعمت زاده واکنش نشان داد و با عصبانیت گفت: آقای نعمت‌زاده بدون اطلاع و بی‌هوا حرف می‌زند
وی در بخشی دیگر از صحبت هایش گفت: ربط دادن واردات ۴۰۰ میلیون دلاری از مناطق ازاد به واردات ۱۵ میلیارد دلاری قاچاق رد گم کردن است و کسانی که کانتینرها را وارد می‌کنند آدرس نادرست می‌دهند.
البته دیری نگذشت که آقای وزیر عقب نشینی کرد و بیان داشت: یک برادر خوب حرفی زده خود باید پاسخگو باشد. البته من به عنوان برادر کوچکتر گله ای از او( ترکان) ندارم. من فکر می کنم آنقدر سوال پیچ شده که در نهایت عصبانی و از کوره در رفته است
البته موضوع قاچاق کالا و نبود نظارت بر مناطق همچنان در محافل مورد بررسی قرار می گیرد تا  جایی که دادستان کشور از نبود نظارت بر کانتیر های کالا خبر داد و گفت:  شنیده‌ایم چهار‌ هزار کامیون و کانتینر هر روز از بندرعباس وارد کشور می‌شوند که فقط ۱۵۰ کامیون مراقبت، کنترل و بازبینی می‌شود؛ یعنی سه‌هزارو ۸۵۰ کانتینر و کامیون بدون اینکه بازرسی شوند از مرز خارج می‌شوند و به داخل می‌آیند
اعضای کمسیون اجتماعی مجلس بارها تاکید داشتند که ٩٨ درصد قاچاق از مبادی رسمی وارد کشور می شود. امروز هم رحمانی فضلی دومین وزیری بود که به طور مستقیم به مناطق انتقاد کرد و از روند بهره برداری از این مناطق گله مند بود.
وزیر کشور در نشست اقتصاد مقاومتی در منطقه ارس با بیان اینکه مناطق آزاد برای افزایش صادرات، بهبود و تسهیل تولید، افزایش تولید و راندمان کار تاسیس شده‌اند، دوری از اهداف تعیین شده را در این مناطق غیرقابل قبول دانست و گفت: درست یا غلط مناطق آزاد از اهداف خود دور شده‌اند که البته ارس جزو این مناطق محسوب نمی‌شود، چرا که اقدامات خوبی در زمینه‌های مختلف فعالیت‌های اقتصادی در این منطقه انجام شده است.
به نظر می رسد انتقاد سازنده با توجه به اهمیت مناطق ازاد و نقش مهمش در اقتصاد مقاومتی باید مورد بررسی کارشناسان حوزه اقتصادی و تجارت کشور قرار بگیرد و راهی برای نظارت دادستانی یا سازمان بازرسی باز شود تا در چار چوب قانونی به امور رسیدگی شود.
انتهای پیام/