رییس سازمان دامپزشکی کشور از اهمیت مبارزه با این بیماری و لزوم واکسیناسیون طیور گفت: لزوم طرح واکسیناسیونی همگانگی باید در کشور اجرایی و سراسری شود.

به گزارش پایان نیوز، مهدی خلج رییس سازمان دامپزشکی کشورگفت: اهمیت مبارزه با بیماری های طیور و لزوم واکسیناسیون همگانی آن در کشور و شیوع بیماری های طیور  موجب تخریب اقتصاد داخلی و به تبع آن صادرات و اقتصاد بین المللی می شود.
 وی در ادامه به جایگاه پنجم ایران در تولید مرغ و دهم تولید تخم مرغ در دنیا اشاره نمود و بیان داشت: با در نظر گرفتن مصونیت طیور از بیماری ها  در تدوین موافقت نامه های صادراتی با سایر کشورها و ملل بسیار موثر است.
رییس سازمان دامپزشکی کشور افزود: تلفیق علم و عمل و دقت در انجام این طرح ها و تامین هزینه بالغ بر ۶ میلیارد ریال جهت اجرای این واکسیناسیون و  دستورالعمل های فنی و تامین واکسن ، لوازم و تجهیزات از اقدامات سازمان دامپزشکی در این طرح است.
خلج با اشاره به مشکلات استفاده از واکسن های تزریقی در واکسیناسیون طیور تصریح کرد: اقدام ارزشمند موسسه واکسن و سرم سازی رازی در تهیه واکسن آشامیدنی و مقاوم در برابر حرارت و ظروف مدرج و مشخصی برای در نظر گرفتن ترکیب دقیق آب و واکسن تهیه و در اختیار عوامل اجرایی است که در این طرح قرار گرفته است.
رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت:در این طرح  ۱۲ استان و بالغ بر ۱۰ هزار و پانصد روستا از این واکسیناسیون برای طیور استفاده و مجهز به این نوع بیماری در قبال این آنفولانزا شده اند.
 وی گفت :جمعیت آماری طیور واکسینه شده حدود ۱۵ میلیون قطعه است.
خلج به برنامه های آتی سازمان دامپزشکی کشور در حوزه مبارزه با بیماری های طیور اشاره نمود و بیان داشت: امید است در سال ۹۶ با حضور ۵۰ هزار نفر از بسیجیان داوطلب، طرح ملی واکسیناسیون طیور به عنوان یکی از بزرگترین رخدادهای بهداشتی دنیا و با حضور نمایندگان سازمانهای بین المللی غذا ، دارو ودام در کل کشور اجرا شود.
رییس سازمان دامپزشکی کشور در ادامه به مطالعه و تدوین طرح نظام ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و نظارتی طیور روستایی بومی در کارگروه های تخصصی سازمان دامپزشکی کشور اشاره کرد و یادآورشد: ساماندهی نظامند تمامی مراحل تکثیر، پرورش، کشتارگاه ها و مراکز بسته بندی روستایی و بومی و جایگزنی نظام کنترل و مراقبت  از اهداف طرح نظام خدمات بهداشتی است.
انتهای پیام/