رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت گفت: ماسک‌های فیلتردار می‌توانند از ورود ذرات ریز به سیستم تنفسی جلوگیری کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، عباس شاهسونی، رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به برخی توصیه ها در شرایط آلودگی هوا ،ظهار کرد: توصیه می‌کنیم مردم پایتخت و کلانشهرهایی که در معرض تهدید مداوم آلودگی هوا قرار دارند از ماسک های P2  یا N95 استفاده کنند. ماسک باید به خوبی بر روی صورت کیپ شود و از کناره‌های آن هوا وارد نشود.

او ادامه داد: مردم باید توجه داشته باشند که  این ماسک‌های فیلتردار قابل شست و شو و چند بار مصرف هستند و می‌توانند از ورود ذرات ریز به سیستم تنفسی جلوگیری کنند.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تصریح کرد: در هنگام بروز آلودگی هوا بیماران قلبی، تنفسی و به ویژه مبتلایان به عارضه آسم به مراکز درمانی بیشتر مراجعه می‌کنند.شاهسونی بیان کرد: ما کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا داریم که هر دو هفته یک بار در این باره جلسه‌ای برگزار می‌شود. دراین جلسات به طور دائم هشدارهای لازم داده می‌شود.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان اینکه در بروز آلودگی هوا همه مردم و بسیاری از دستگاه‌ها دخیل هستند، گفت:  متاسفانه برخی دستگاه‌ها به وظایف خود عمل نمی‌کنند. عمده آلودگی هوا مرتبط با وزارت  صنعت، معدن تجارت و وزارت نفت مرتبط است.

شاهسونی درباره ارتباط کیفیت بنزین و تاثیر آن بر آلودگی هوا بیان کرد: بر اساس گزارش سازمان استاندارد و محیط زیست، بنزین ما مشکلی ندارد؛ بلکه بیشتر وسایل نقلیه فرسوده که در سطح شهر تردد می‌کنند، عامل آلودگی هوا محسوب می‌شوند.او با انتقاد از اجرای طرح کنترل آلودگی هوا گفت: طرح کنترل آلودگی هوا باید پیوست سلامت داشته باشد که متاسفانه این پیوست وجود ندارد و هر کسی پول بدهد، می تواند وارد محدوده طرح ترافیک شود؛  به همین دلیل این طرح، اثری در کاهش آلودگی هوا ندارد.

انتهای پیام/