رئیس جمهور گفت: پایه اصلی بودجه امسال شفافیت است و پرداخت اعتبار به دستگاه‌ها برمبنای عملکرد سه ماهه آنهاست.

به گزارش پایان نیوز؛ حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان صبح امروز یکشنبه(۱۹آذرماه) به منظور ارائه لایحه بودجه سال ۹۷ به همراه کرباسیان وزیر اقتصاد و دارایی،‌ نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و تعدادی دیگر از مسئولان در صحن علنی مجلس حضور یافت.

امیدواریم تا اواخر دی ماه شاهد بررسی لایحه در مجلس باشیم

وی در ابتدا ضمن تبریک میلاد پیامبر اکرم و حلول ماه ربیع‌الاول خطاب به نمایندگان گفت:‌ امسال که اولین بودجه دولت دوازدهم و پنجمین بودجه از ابتدای دولت یازدهم هست در زمان قانونی تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود و امیدواریم و بر اساس آیین نامه داخلی مجلس، در روند بررسی‌های چهل روزه در اواخر دی ماه شاهد بررسی این لایحه در صحن علنی مجلس باشیم.

روحانی تأکید کرد:‌ امیدواریم تا آغاز دهه فجر و دوازدهم بهمن ماه لایحه بودجه سال ۹۷ به صورت قانون در اختیار دولت قرار بگیرد.

لایحه بودجه سال ۹۷ کاملا متفاوت و برشی از برنامه چهار ساله دولت است

رئیس جمهور تصریح کرد:‌ لایحه بودجه سال ۹۷ کاملا متفاوت بوده و با بودجه‌ سال‌های گذشته کاملا متمایز است، زیرا در بودجه سال ۹۷ به خوبی مشخص شده که بودجه یک لیست درآمدی و هزینه‌ای تنها نبوده بلکه برشی از برنامه‌ چهار ساله دولت است.

وی خطاب به ملت ایران و نمایندگان مجلس اظهار کرد: چارچوب‌های اصلی تمام وعده‌های اصلی دولت دوازدهم در انتخابات اردیبهشت ماه سال ۹۶ در این لایحه تبلور دارد و بودجه سال ۹۷ به معنای آغاز اجرای برنامه‌های دولت دوازدهم است.

روحانی با تأکید بر اینکه تمامی وعده‌های اصلی دولت و مطالبات مردم در انتخابات در این بودجه قرار گرفته است، افزود: مطالبات مردم شامل اشتغال، رشد اقتصادی، رفع فقر، کاهش نابرابری‌ها و تحرک در طرح‌های اصلی و مهم، حضور بخش خصوصی در اقتصاد کشور و… در این لایحه به خوبی قابل مشاهده است.

رئیس جمهور ادامه داد: در تبصره‌های ۱۴،۱۸و۱۹ این لایحه به خوبی خواهید دید که یک تحول بزرگ در بودجه امسال به وجود آمده است و دولت دوازدهم روند جدیدی را آغاز کرده که آن را طی سال‌های بعد ادامه خواهد داد.

پایه اصلی لایحه بودجه سال ۹۷ شفافیت است

وی با بیان اینکه پایه اصلی لایحه بودجه سال ۹۷ شفافیت است، گفت: پرداخت اعتبار به دستگاه‌ها بر مبنای عملکرد سه ماهه آنها خواهد بود.

روحانی تصریح کرد: در گذشته شاهد بودیم که یک دستگاه در زمان دریافت بودجه اعلام می‌کرد که پارسال هزار تومان می‌گرفتم و ۹۹۹ تومان آن را خرج کردم، لذا برای سال دیگر باید بودجه دستگاه من ۱۰ درصد اضافه شود و در دستگاهی دیگر به نحوه معکوس آن عمل می‌شد.

رئیس قوه مجریه تأکید کرد: هزینه‌کرد دستگاه ها به صورت رقابتی بود به ویژه در ماه‌های آخر سال تمامی بودجه را هزینه می‌کردند تا سال بعد بودجه بیشتری دریافت کنند، متأسفانه به قول فلاسفه یک تسلسل در گرفتن اعتبارات ایجاد شده بود و پایانی هم نداشت.

روحانی اظهار کرد: این مسیر به نفع کشور نبوده، شفافیت نداشت و دستگاه‌ها تشویق به اجرا نمی‌شدند و ما نمی‌دانستیم یک خدمت برای دولت چه میزان هزینه دارد.

رئیس جمهور بیان کرد:‌ برای درمان یک بیمار یا تربیت یک دانشجو چه میزان هزینه لازم بود؟ هزینه دستگاه‌های دولتی با بخش خصوصی گاهی قابل مقایسه نبود.

وی افزود:‌ در ابتدای انتخاب وزیر آموزش و پرورش در دولت دوازدهم به وی اعلام کردم اگر صندلی یک دانش آموز را از مدرسه خصوصی بخریم یک میلیون تومان تمام می‌شود، اما همین موضوع در آموزش و پرورش ۲٫۵ میلیون تومان هزینه دارد که وزیر در اعتراض به بنده گفت بخش خصوصی تنها ۸۰۰ تومان و در دولتی سه میلیون تومان برای تحصیل یک دانش آموز هزینه می‌شود.

روحانی تأکید کرد: دولت باید بتواند با بخش خصوصی رقابت کرده یا واگذار کند لذا ما باید بر مبنای هزینه بودجه ریزی را انجام دهیم.

صد درصد بودجه های استانی عملیاتی است

رئیس قوه مجریه با بیان اینکه حدود ۳۴ درصد بودجه سال ۹۷ عملیاتی بوده و باید ادامه پیدا کند، گفت: در بخش استانی صد در صد بودجه عملیاتی خواهد بود و تمرکز زدایی در بودجه به نحوی تنظیم می‌شد که تمام اعتبارات در اختیار تهران قرار گرفته و تنها حدود سه درصد به استان‌ها می‌رسید، اما اکنون ما در لایحه بودجه سال ۹۷ به جای ۴ درصد، ۲۴ درصد بودجه را در بخش هزینه‌ای در اختیار استان‌ها قرار داده‌ایم و ۳۰ درصد هم عمرانی.

روحانی ادامه داد: بگذارید استان‌ها خودشان مدیریت کنند که چه میزان هزینه دارند، هر نماینده در استان خود به راحتی با کمک استاندار و فرماندار می‌تواند برنامه ریزی و نظارت کند و ما هم بر اساس عملکرد سه ماهه نظارت خواهیم کرد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه براساس بودجه سال ۹۷ سازمان برنامه و بودجه مسئولیت سنگینی برای نظارت دارد، بیان کرد: یکی دیگر از مشکلات بودجه کشورمان که باید با کمک همه حل شود وجود ردیف‌های بسیار زیاد است.

وی تصریح کرد:‌ متأسفانه هر سال برادر برای برادر و همین طور در ادامه ردیف‌هایی در بودجه قرار داده می‌شود و مشخص نیست پول‌ها را چه کسانی گرفته و کجا مصرف می‌شود، لذا باید ردیف‌ها در بودجه سال ۹۷ کاهش پیدا کند.

روحانی خطاب به نمایندگان مجلس تأکید کرد: حتما به شما مراجعه کرده و فشار می‌آورند اما کمک کنید ما باید نظارت کنیم که پول در ردیف‌ها کجا می‌رود، اگر روال سال‌های گذشته ادامه پیدا کند حتی با تصور آنکه دولت دوازدهم بتواند کشور را اداره کند حتما دولت‌های دیگر به مشکل برخواهند خورد.

رئیس قوه مجریه گفت:‌ ما در بودجه سال ۹۷ برای همه چالش‌ها ورود کرده‌ایم و این روند را در چهار سال آینده ادامه می‌دهیم.

روحانی اظهار کرد: هدف دولت یازدهم ثبات و آرامش اقتصادی بود که اکنون روی ریل قرار گرفته و حال نوبت سرعت و دقت لازم برای رسیدن به اهداف فرا رسیده است.

رئیس جمهور اظهار کرد: در سالهای گذشته ما نگران رشد اقتصادی بودیم و تلاشمان بر این بود که اقتصاد کشور دارای رشد و تورم قابل مهار باشد، اشتغال قابل قبول داشته باشیم، بانک‌های ما نظام‌مند شوند، صندوق‌های بازنشستگی در مسیر درست قرار گیرد، بودجه‌ریزی ما علمی، عملیاتی و درست و با نظارت باشد و در اشتغال بتوانیم حرکتی بزرگ به وجود آوریم و در مسئله فقر یک قدم مهم برداریم.

وی گفت: بنده اگر بخواهم بودجه امسال را در یک جمله خلاصه کنم باید بگویم که بودجه سال ۹۷، بودجه‌ای بر مبنای اشتغال فراگیر و رفع فقر و ایجاد عدالت است.

روحانی متذکر شد: در گذشته شرایط ما به گونه‌ای بود که دولت باید مسیر اقتصاد را در مسیر رشد قرار می‌داد که ما در دولت یازدهم در همه سال‌ها جز سال اول که نیمه دوم سال آمدیم و رشد منفی سال قبل که حدود ۷ درصد بود، رشد مثبت داشتیم. البته ما این رشد منفی سال ۹۲ را هم به منفی ۲ رساندیم و از آن زمان به بعد همواره رشد اقتصادی کشور مثبت بوده است و در سال ۹۵ هم به رشد دو رقمی رسیدیم.

نرخ رشد فصل اول سال با نفت ۶٫۵ و بدون نفت ۷ درصد است

رئیس قوه مجریه  ادامه داد: امسال آنچه در فصل اول امسال در مقایسه با فصل اول سال گذشته در رشد اقتصادی به ما اعلام شده است، بدون نفت و با نفت ۶٫۵ است که حاکی از قدم مثبتی در رشد اقتصادی است و هدفگذاری ما این است که در دولت دوازدهم سالانه رشد بالای ۵ درصد داشته باشیم.

رئیس جمهور بیان کرد: در دولت یازدهم تورم مهار شد و ما همواره به دنبال آن بودیم که تورم یک رقمی شود و تا امروز هم یک رقمی باقی مانده و تلاش‌مان این است که مهار تورم را ادامه دهیم.

وی با اشاره به اینکه اشتغال یکی از خواسته‌های اصلی مردم در زمان انتخابات بود که کاندیداهای ریاست جمهوری هم به مردم قول اشتغال می‌دادند، یادآور شد: در دو فصل آغازین امسال نسبت به سال گذشته اشتغال خالص ما ۷۵۰ هزار است که رقم خوبی است که وضعیت اشتغال خالص تا پایان سال هم وابسته به فصل‌های بعدی است، چراکه اشتغال را ما فصل به فصل مقایسه می‌کنیم، البته این اشتغال با رقم نیروهای فعال در بازار کار فاصله دارد.

سال آینده ۸۴۰ هزار نیروی جدید وارد بازار کار می شوند

روحانی گفت: پیش‌بینی ما این است که در سال آینده نیروهای فعال ما برای بازار کار ۸۴۰ هزار نفر باشند و معنایش این است که ما باید حرکت بسیار بزرگی را برای اشتغال انجام دهیم.

رئیس قوه مجریه افزود: در لایحه بودجه امسال یکی از مسائل مهم اشتغال است و شما می‌بینید که ما با درآمدی که پیش‌بینی کردیم در تبصره ۱۸ و با اهرم کردن این درآمد برای استفاده از صندوق توسعه ملی و همچنین تسهیلات بانک‌ها این سه مهم با هم رقم بزرگی را برای اشتغال در اختیار ما می‌گذارند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه ما در گذشته تجربه بسیار بدی در زمینه اشتغال داشتیم، اظهار کرد: هر دولتی که در اشتغال وارد شد، به نتیجه مثبت نرسید و تلاش ما برای اشتغال این است که تسهیلات بانکی را در امور خاص و ویژه کاهش دهیم و در برخی از موارد وظیفه‌ای که کارفرما برای پرداخت بیمه دارد را ما متقبل شویم تا شاهد یک حرکت ارزشمند در بخش اشتغال باشیم.

وی تأکید کرد: اگر لایحه پیشنهادی دولت به همین صورتی که ما پیشنهاد دادیم در مجلس شورای اسلامی به تصویب نمایندگان برسد، بنده به ملت اعلام می‌کنم سال آینده ما شاهد حرکت بسیار پرشتابی در اشتغال خواهیم بود.

روحانی گفت: خواهش بنده این است که مجلس شورای اسلامی تا ۱۲ بهمن بودجه را به ما برگرداند، چراکه امسال برای تدوین و تصویب آئین‌نامه‌های بودجه نیاز به زمان بیشتری و در بخش اشتغال موارد بسیار زیادی مورد نظرمان است.

رئیس قوه مجریه گفت: در بخش مسکن که می‌تواند پیشتاز در بخش اشتغال باشد، در سال‌های قبل رشد منفی داشت، اما از زمستان سال گذشته این حرکت اصلاح شد و به سمت رشد مثبت در مسکن رفتیم و در سه ماهه اول امسال، رشد مسکن ما مثبت ۷ است و معدن ما هم که نیاز به تحرک داشت به رشد ۵ درصدی رسیده و نشان می‌دهد که ما در بخش مسکن میدان برای حرکت داریم.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه در بخش مسکن باید به چند مسئله توجه کرد، ادامه داد: ما باید به این مسائل توجه داشته باشیم که در وهله اول چگونه باید مسکن مردم را تأمین کنیم، مسکن مردم را بازسازی کنیم و بافت فرسوده را از بین ببریم، امنیت جانی برای مردم در مسکن تأمین کنیم و نشاط لازم را به جامعه برگردانیم، که همه این موارد در طرح بازسازی در بافت فرسوده و حاشیه شهرها می‌توانیم انجام دهیم.

وی گفت: ما اگر در بیابانی ۳۰ کیلومتر بیرون از شهر زمین صافی را پیدا کردیم و برجی را بالا بردیم، این خود مشکل است و باید پرسید که جاده، آب، گاز، مدرسه، مسجد و کلانتری آن کجاست؟ و این اول گرفتاری است و یکی از خطاهای ما این بود که در دولت‌های گذشته بیابان‌ها را تبدیل به مسکن کردند، در حالیکه مسکن وسط شهر جا دارد.

رئیس جمهور ادامه داد: خطای دولت‌های گذشته این بود که رفتند بیابان‌ها را تبدیل به مسکن کنند؛ مسکن در وسط شهر جا دارد، وسط شهر در قلب تهران و شهرهای بزرگ در مشهد و اصفهان و تمام کلان‌شهرها یک محله ۱۰۰ الی ۲۰۰ خانه کوچک ۵۰ الی ۷۰ متری، ساختمان مربوط به ۶۰ الی ۷۰ سال پیش با یک زلزله ویران می‌شود؛ باید یک محله را به عهده بگیریم و در این محله منزل و مسکن مناسب بسازیم و مردم را منتقل کنیم و خانه آنها را خراب کنیم و فضای باز، ورزشگاه، مدرسه و….. برای آنها به وجود آوریم، این نیاز به بودجه ندارد. این نیاز ندارد که برویم در صندوق‌، پایه پولی و بانک مرکزی دست ببریم.

روحانی تصریح کرد:‌ مشکل مسکن مهر این نیست که پایه‌های آن محکم است یا خیر؛ بلکه باید به این سوال پاسخ داد که این مسکن‌ها از چه پولی ساخته شده است؟ پاسخ این است استقراض از بانک مرکزی و جیب مردم و فقرا باعث ساخت مسکن مهر شد.

رئیس قوه مجریه تأکید کرد:‌ چهل درصد آنچه پول از اول تاریخ تا زمان ساخت مسکن مهر به وجود آمده بود در راه احداث مسکن مهر خرج شد که ارمغان آن تورم ۴۵ درصدی برای کشور بود.

رئیس جمهور بیان کرد: ما باید مسکن مردم را به طور صحیح بسازیم و در این راه نیازی به پول بانک مرکزی نخواهیم داشت؛ به عنوان مثال زمین را در اختیار سرمایه‌گذار قرار خواهیم و دو برابر خانه‌هایی که در یک محله وجود دارد را به صاحبان خانه‌ها خواهیم داد و در برابر آن ساختمان‌هایی که باقی می‌ماند به عنوان سرمایه گذاری و سود آن برداشت می‌شود.

وی ادامه داد: من جلسات متعددی را درباره بافت فرسوده در آغاز دولت دوازدهم برگزار و سرمایه گذاران بخش خصوصی را در جلسه‌ای با حضور مسئولان دولتی دعوت کرده‌ام، آنها در نتیجه جلسه گفتند که ما نیاز به سرمایه‌ای جدا نداریم فقط زمانی که خانه را می‌سازیم باید بتوانیم برای آن خریدار پیدا کنیم.

روحانی ادامه داد:‌ پس به این نتیجه می‌رسیم که ما نیاز به تسهیلات ارزان قیمت برای خانه اولی‌ها و اشخاصی که خانه‌های آنها در بافت فرسوده قرار دارد و اشخاصی که در حاشیه شهرها زندگی می‌کنند.

رئیس قوه مجریه عنوان کرد:‌ یکی از قدم‌های مهمی که می‌توانیم در راستای بالا بردن نرخ اشتغال برداریم این است که به طور سالانه ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی با تسهیلات جدید را بدون آن که دولت در ساخت آن دخیل باشد و تنها در این زمینه نقش نظارتی را ایفا کند، عملیاتی کنیم.

رئیس جمهور اظهار کرد:‌ در بخش صادرات غیرنفتی نیز نیازمند تحولی عظیم هستیم و من در محضر نمایندگان می‌گویم که در زمینه صادرات غیرنفتی که در بودجه سال ۹۷ توجه فراوانی به آن شده است و در کل بودجه سال آینده با چارچوبی جدید و ایجاد تحولی بزرگ خواهد بود.

وی گفت: در زمینه صادرات غیرنفتی اول باید فضای جهان و منطقه را آماده می‌کردیم، چرا که سرمایه‌گذاری و صادرات نیاز به بستری مناسب دارد به همین دلیل ما نیازمند تعاملی سازنده با دنیا و به تعبیر مقام معظم رهبری در تعامل گسترده با جهان هستیم.

در تعامل منطقه‌ای امنیت و ثبات را به منطقه بازگرداندیم/دست رزمندگان را می بوسیم

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد:‌ ما توانسته‌ایم به یاری خداوند ثبات و امنیت را به منطقه بازگردانیم و دست رزمندگان اسلام و مقاومت را می‌بوسیم چراکه آنها استکبار جهانی را مأیوس کرده‌اند و توانسته‌اند صهیونیسم را ناامید و عراق را به امنیت برسانند.

رئیس قوه مجریه تأکید کرد:‌ اکنون به مدد رزمندگان سوریه و لبنان به مناطق امنی تبدیل شده‌اند و در آینده نزدیک نیز یمن امنیت خود را بازخواهد یافت.

رئیس جمهور ادامه داد: نمی‌خواهم بگویم که تمام مشکلات منطقه و امنیت حل شده است اما پایه‌های اصلی تروریسم فروریخته است و این حاکی از آن است که کار عظیمی انجام گرفته است و زمان فرا رسیده که در منطقه در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی فعال شویم و از ظرفیت این کشورها استفاده کنیم.

وی افزود: بخش عظیمی از اشتغال کشورمان می‌تواند از طریق صادرات غیرنفتی تأمین شود، امروز منطقه امن و بهتری داریم و اگر کشوری در همسایگی ما وجود دارد که زیاد حرف می‌زند ما با آن سرزمین نیز مشکل نداریم.

عربستان بمباران یمن و رکوع در برابر صهیونیست‌ها را قطع کند؛ از فردا هیچ مشکلی با آنها نداریم

روحانی اظهار کرد: عربستان سعودی به عنوان کشور همسایه ، بمباران یمن را از فردا قطع کند و از اینکه سر تواضع در برابر اسراییل فرود آورده از این حالت رکوع خارج شود، مستقیم بایستد و اتکایش به ملت خود و منطقه باشد، ما از فردا هیچ مشکلی با عربستان نداریم.

رئیس قوه مجریه با بیان اینکه عربستان باید برای برقراری رابطه صلح آمیز با منطقه التماس کند بیان کرد:‌ همچنین این کشور باید بمباران غیر انسانی در یمن را متوقف کند، در آن زمان است که می‌توانیم روابط حسنه‌ای با این کشور داشته باشیم و آنها باید آغازگر این مسئله باشند.

روحانی با بیان اینکه البته اگر روزی آنها بخواهند برجام را نقض کنند، غصه‌ای نداریم چرا که مسیر لازم را پیش بینی کرده‌ایم، گفت: در سایه برجام دو تحول بزرگ در زمینه اقتصاد به وجود آورده‌ایم.

وی با اشاره به کاهش نرخ سود تسهیلات افزود: سرمایه‌گذاری وقتی در کشور انجام می‌شود که سرمایه گِران نباشد. ما باید سرمایه را ارزان کنیم. هرکسی که می‌خواهد سرمایه گذاری کند از بانک‌ تسهیلات می‌خواهد لذا این تسهیلات باید برایش ارزان به دست آید.

رئیس جمهور با بیان اینکه تسهیلات بانکی امروز کاهش پیدا کرده است، تصریح کرد: با آوردن سرمایه خارجی می‌توانیم تحول بزرگی در اشتغال ایجاد کنیم.

روحانی گفت: ما از طریق اصلاح قیمت‌ها رقمی را که به دست خواهیم آورد معادلش را از صندوق توسعه می‌گیریم و این دو با هم در بانک‌ها قرار خواهند گرفت و با سهمی که بانک‌ها روی آن خواهند گذاشت، منبع جدیدی را برای اشتغال به ویژه در صادرات غیرنفتی و بافت غیرفرسوده خواهیم داشت.

اولین ویژگی بودجه سال ۹۷ موضوع اشتغال است

وی گفت: اولین ویژگی بودجه سال ۹۷ موضوع اشتغال است که بزرگترین نکته‌ای است که در این بودجه لحاظ شده است.

رئیس قوه مجریه اضافه کرد: دولت به مردم اعلام می‌کند که سال آینده با تجهیز این منابع می‌توانیم حرکت بزرگی را در اشتغال به وجود آوریم.

روحانی افزود: موضوع بعدی مسئله رفع فقر است، تبصره ۱۴ این بودجه برای این است که بتوانیم به رفع فقر مطلق برسیم از نمایندگان می‌خواهم به این نکته مهم توجه کنند؛ برای اولین بار جمهوری اسلامی ایران یک قدم بسیار مهم و بزرگ برای استانداردسازی زندگی مردم در بخش اقشار ضعیف سال آینده برخواهد داشت.

رفع فقر مطلق از بودجه ۹۷ آغاز می‌شود

وی گفت: وعده‌ای که به مردم دادیم اولین قدم‌هایش در این بودجه به خوبی تبیین شده است. رفع فقر مطلق از بودجه ۹۷ آغاز می‌شود و همه شما نگران فقرای جامعه هستید که حق با شماست. همه ما می‌دانیم اقشاری در کشور زندگی خوبی ندارند. ما نسبت به گروه‌هایی که مورد حمایت قرار می‌گیرند مانند افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، پرداختی‌هایمان بیش از سه برابر سال‌‌های گذشته بود و این اولین قدم مهمی است که دولت برای رفع فقر برداشته است.

رئیس جمهور گفت:‌ ما این روند را ادامه می‌دهیم در سال‌ آینده باید حداقل زندگی مردم و استاندارد حداقل را تعیین کنیم، این چیزی است که ما در سال ۹۷ آن را اعمال خواهیم کرد و آن را در یکی دو استان به صورت پایلوت اجرا خواهیم کرد.

روحانی با تأکید بر اینکه یک حداقل استانداردی را برای زندگی تعریف خواهیم کرد، افزود: هر کسی در کشور زندگی‌اش و درآمدش از این درآمد کمتر است می‌تواند در یک سازمان حمایتی ثبت نام کند و ما نظام تأمین اجتماعی را در سال آینده به صورت گسترده آغاز خواهیم کرد.

وی تأکید کرد: ‌ما می‌خواهیم تمام اقشار ضعیف جامعه از حداقل زندگی استاندارد برخوردار باشند و این کار از بودجه سال ۹۷ آغاز خواهد شد.

رئیس قوه مجریه اظهار کرد: در بحث یارانه اصلاحات لازم به دست نمایندگان مجلس و همچنین اعضای دولت صورت می‌گیرد. در بخش یارانه همه ما معتقدیم کسانی که نیازمندند باید به یارانه برسند. سازمان هدفمندی یارانه در این بودجه تغییر می‌کند، این سازمان تبدیل به صندوق رفاه اجتماعی امید تبدیل می‌شود و شرایط جدیدی را برای یارانه نقدی به وجود می‌آورد.

روحانی افزود:‌ باید در یک چارچوبی نیازهای خاص مردم را برآورده کنیم و هر آن چه در تبصره ۱۴ به دست آوریم یا برای رفع فقر مطلق هزینه می‌شود یا برای رفع برخی از مشکلات بخش سلامت.

وی گفت:‌ مسئله سوم که در این بودجه تعیین شده و در تبصره ۱۹ به آن پرداخته‌ایم این است که طرح‌های نیمه تمام زیادی در کشور باقی مانده و بخشی از سرمایه کشور قفل شده است. ۶ هزار طرح نیمه تمام ملی و ۶۵ هزار طرح استانی نیمه استانی داریم. همه اینها سرمایه مردم است که روی زمین مانده است. هرکدام از آنها که به بهره‌برداری برسد اشتغال ایجاد می‌کند.

منابع عمومی دولت امسال در مجموع ۳۶۸ هزار میلیارد تومان است

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: منابع عمومی دولت امسال در مجموع ۳۶۸ هزار میلیارد تومان است که در این لایحه تقدیم مجلس می‌شود.

وی ادامه داد: ما به دنیا اعلام می‌کنیم که روابطمان طبق عهدمان است و ایران آمریکا نیست که به پیمان‌شکنی بپردازد بلکه به سختی عهد خواهیم بست اما اگر قراردادی را امضا کنیم پای آن خواهیم ایستاد و ما به اروپا اعلام می‌کنیم تا زمانی که آنها پای عهد باقی بمانند ما نیز وفادار خواهیم ماند و هیچ‌گاه آغازگر نقض برجام نخواهیم بود.

روحانی بیان کرد: امروز قصد داریم آنچه که به عنوان بودجه عمرانی ماست را به اهرم تبدیل کنیم تا بدین طریق بتوانیم در کنار صندوق، منابع بانک‌ها، بخش خصوصی مشکلات را برطرف کنیم.

وی ادامه داد: بخش خصوصی، صندوق، بانک و دولت اگر باهم جمع شوند می‌توانیم طرح‌های نیمه‌تمام را تکمیل و واگذار کنیم و بدین طریق شاهد یک حرکت بزرگ در بخش عمرانی کشور در همه استان‌ها باشیم و این کار عظیمی است که در بودجه امسال پیش‌بینی شده و انجام می‌شود.

روحانی تصریح کرد: در سال‌های گذشته به خصوص دو سال پیش علی‌رغم اینکه درآمد نفتی ما بسیار کاهش پیدا کرده بود، اما این روزها فرصت ما نسبتا خوب است و تا پایان سال درآمد نفتی ما به طور متوسط ۵۰ دلار خواهد شد.

رئیس قوه مجریه بیان کرد: علی‌رغم اینکه شرایط سختی داشتیم همکاری انجام دادیم و طبق مصوبه ۳۰ درصد درآمد نفت و گاز را به صندوق واریز کردیم و امسال قصد داریم دو درصد دیگر به آن اضافه کنیم و براین اساس پیش‌بینی ما این است در سال آینده این میزان به بیش از ۱۵ میلیارد دلار برسد.

رئیس جمهور افزود: قرار بر این است تا ۲۰ درصد منابع مالی در صندوق برای طرح‌ها باقی بماند و برای ۱۲ درصد دیگر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستاریم که از این میزان برای طرح‌های مهم استفاده کنند.

وی تصریح کرد: ما بر مبنای آنچه که مجلس شورای اسلامی مقرر خواهد کرد، ۳۲ درصد درآمد نفتی به صندوق واریز خواهد شد و خواست ما همواره بر این است که از ۱۲ درصد دیگر در طرح‌های مهم استفاده شود.

روحانی با بیان اینکه اصلاح امور بانکی یکی از اهداف مهم ماست، گفت: تا زمانی که امور بانکی اصلاح نشود، اقتصاد ما بهبود نمی‌یابد و تاکنون در اواخر دولت یازدهم و اوایل دولت دوازدهم چند اقدام در راستای اصلاح امور بانکی انجام داده‌ایم.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: تمام تلاش ما بر این است تا خساراتی که از سوی چند تعاونی اعتباری در کشور ایجاد شده و نظم جامعه را برهم زده و زندگی مردم را دچار مشکل کرده را برطرف نماییم، چرا که این ۶ تعاونی متخلف تاکنون ۲۵ درصد بازار پولی کشور را در اختیار داشتند.

رئیس جمهور افزود: این تعاونی‌ها تاکنون هر روز بازار را بهم می‌ریختند و از تمام ارگان‌ها به ما نامه می‌نوشتند که چرا جلوی فعالیت برخی از موسسات را گرفته‌ایم، نکته جالب این است که عده‌ای از آنان آدم‌های عجیب و غریبی بودند و کاملا معلوم بود اینها با دغل‌کاری افکار آدم‌های خوب ما را منحرف می‌کردند.

نباید بگذاریم بی نظمی‌های پولی گذشته تکرار شود، بانک مرکزی هر اختیاری بخواهد می‌دهیم

روسای سه قوه و شورای عالی امنیت ملی با استمداد مقام معظم رهبری وارد عمل شدیم و به بانک مرکزی اختیارات لازم را دادیم و در نتیجه آن کار بسیار عظیم و بزرگی تا به امروز انجام گرفته و ۹۸ درصد افراد و سپرده‌گذارانی که در این مؤسسات حساب داشتند، یا پولشان را کامل گرفتند و یا تا آخر این ماه خواهند گرفت؛ البته ۲ درصد باقی مانده که این ۲ درصد هم بانک مرکزی و نمایندگان روسای سه قوه و هم دادگاه‌ها دارند تلاش می‌کنند، اموال اینها شناسایی شود و بتوانیم مشکل آن دو درصد را حل بکنیم.

روحانی با بیان اینکه حل مشکل ۹۸ درصد از سپرده‌گذاران به یک معجزه شبیه بود و کار بسیار عظیم و بزرگی انجام شده است، گفت: نباید بگذاریم این حادثه در کشور تکرار شود؛ شورای عالی امنیت ملی هر اختیاری بانک مرکزی می‌خواهد، می‌دهد برای اینکه جلوی این کار گرفته شود. مطمئنم اگر نیازی هم به قانون داشته باشیم، همه نمایندگان مجلس کمک خواهند کرد؛ چراکه اینها اقتصاد کشور و زندگی مردم را نابود کرده بودند.

رئیس جمهور تصریح کرد: کاهش نرخ سود تسهیلات، ارتباط بانک‌های ایرانی با بانک‌های خارجی و افزایش سرمایه برخی بانک‌ها به ترتیب گام‌های دوم، سوم و چهارم صورت گرفته در این حوزه بوده است.

وی یادآور شد: امروز نیاز است برای اصلاح امور بانکی که موتور محرک اقتصاد کشور تلقی می‌شود، ۳ میلیارد دلار از پول صندوق را برای این امر، همچنین بیش از ۲ میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار را برای محیط زیست خواستاریم.

رئیس جمهور ادامه داد: وضع گرد و غبار و ریزگرد، هوای آلوده، خاک آلوده، مشکل آب و پسماندها، وضع تالاب‌ها و دریاچه‌ها معضل بزرگی را در کشور به وجود آورده است.

وی بیان کرد:‌ ما باید مشکل پسماندها، فاضلاب، ریزگردها و هوای آلوده را حل کنیم، قدم‌های خوبی در این زمینه‌ها برداشته‌ایم اما تا رسیدن به هدف بسیار کم است.

روحانی با بیان اینکه ما به سمت استفاده از سوخت‌هایی رفته‌ایم که آلودگی کمتری دارند، گفت:‌ اما هنوز هوای ما آلوده است و مردم تحت فشار ریزگردند. خانه‌های آنان مقاومت لازم را در برابر زلزله ندارد ما باید وضع مسکن، بافت فرسوده، محیط زیست و معضل آب را حل کنیم؛ بهترین راه برای حل معضل آب بهره‌وری ا‌ست.

رئیس جمهور با بیان اینکه بهره وری از آب می‌تواند اولین قدم در جهت بهبود معضل آب باشد، اضافه کرد: آب کشاورزی باید شرایط درستی پیدا کند امروز طرح‌هایی در سراسر کشور در دست اجراست که تحول بزرگی ایجاد می‌کند.

وی اظهار کرد: کشت‌های گلخانه‌ای، آب‌های تحت فشار و سامانه‌های نوین آبیاری یک تحول بزرگ است، ۲ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان برای این امر اختصاص داده‌ایم ما آماده‌ایم تا مجلس شورای اسلامی به جای ۲۰ درصد ۳۲ درصد از منبع نفتی ما را کسر کند و به صندوق بریزد.

روحانی تأکید کرد: برای طرح‌های محیط زیستی و اصلاح امور بانکی که دو معضل‌ بزرگ هستند در بودجه پیش بینی کرده‌ایم و شما باید کمک کنید.

رئیس قوه مجریه با اشاره به وضعیت صندوق‌های بازنشستگی گفت: این صندوق‌ها وضعیت درستی ندارند شما می‌دانید تمام مشکلاتی که در کشور داریم این مشکلات نه از آسمان هفتم آمده و بسیاری از آنها هم از بیرون مرزها نیامده است در بسیاری از موارد تصمیم‌های خودمان ایراد داشته است.

رئیس جمهور تصریح کرد: در زمینه صندوق‌ها نیازمند برداشتن قدم‌های بزرگی هستیم؛ اولین قدم این است که صندوق‌های بازنشستگی، تأمین اجتماعی و بانک‌های ما دست از بنگاه‌داری بردارند باید تمام بنگاه‌هایشان را بفروشند و اشکالی ندارد که در بازار سرمایه سهام داشته باشند اما نباید مدیریت بنگاه را داشته باشند.

توطئه جدید آمریکا درباره قدس، پیامد شکست در سیاست‌های منطقه‌ای است/در برابر این توطئه ساکت نخواهیم ماند

وی با اشاره به توطئه‌های دشمنان در منطقه اظهار کرد: بعد از اینکه توطئه‌های آنان برای مسلط کردن گروه‌های تروریستی بر مردم مظلوم منطقه با شکست مواجه شده امروز آمریکایی‌ها توطئه جدیدی را با کمک صهیونیست‌ها آغاز کرده‌اند.

روحانی تأکید کرد: این توطئه تعرض به قدس شریف است، ما در برابر توطئه قدرت‌های بزرگ آمریکا و استکبار و توطئه‌های صهیونیسم نه ساکت بودیم و نه ساکت هستیم و نه ساکت خواهیم ماند، هر قدمی که بتوانیم برای حمایت از ملت‌ مظلوم فلسطین و جایگاه مقدس بیت المقدس برمی‌داریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه حراست از قدس شریف و حقوق ملت فلسطین در تمام لحظات امروز و آینده به عنوان آرمان مقدس مدنظر مسلمانان و ایرانی‌ها بوده و هست، گفت: آمریکا و صهیونیسم در این توطئه موفق نخواهند شد و ملت‌های اسلامی با یاری خداوند روزی قدس قبله گاه مسلمانان را آ‌زاد می‌کنند.

انتهای پیام/