بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه از متقاضیان روادید خواست مراقب دلالان در اطراف سفارتخانه ها و کنسولگریهای خارجی در تهران و پایتخت های برخی کشورهای همسایه باشند.

به گزارش پایان تیتر؛ بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، نسبت به دلالان اطراف سفارتخانه‌ها هشدار داد.

​ قاسمی ​ با اشاره به دریافت گزارش‌هایی مبنی بر کلاهبرداری از هموطنانمان برای دریافت روادید گفت: این دلالان در اطراف سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های خارجی در کمین ایرانیان می‌نشینند و به بهانه گرفتن ویزا در کوتاه مدت مبالغ هنگفتی از آنان دریافت می‌کنند.

وی از هموطنان متقاضی روادید خواست برای دریافت ویزا حتی الامکان به سایت سفارتخانه‌ها مراجعه کنند.

قاسمی گفت: مراجعه به افرادی که بعنوان واسطه و یا به این عنوان که در سفارت آشنا دارند می‌تواند برای هموطنان دردسر ساز باشد.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود:​ نیروی انتظامی امروز مراقبت‌های بیشتری را برای برخورد با این شبکه‌های مافیایی اعمال می‌کند.

وی خاطرنشان کرد:​در دو سال گذشته وزارت امور خارجه با بسیاری از سفارتخانه‌های خارجی در تهران در این زمینه گفتگو کرده است و حتی به برخی از سفارتخانه‌ها که خطا‌های بیشتری داشتند تذکرات لازم داده شد.

قاسمی با بیان اینکه این مشکلات در داخل کشور تا حد زیادی کاهش یافته است گفت:: اکنون سفارتخانه‌ها سعی می‌کنند بصورت مستقیم با ایرانیان برای گرفتن مدارک و اطلاعات در تماس باشند گرچه ممکن است هنوز در برخی مواقع هموطنانمان مجبورندبرای دریافت نوبت در انتظار باشند.

سخنگوی وزارت خارجه افزود:​همچنین با یک نوع برون سپاری، سفارتخانه‌های خارجی در تهران قرارداد‌هایی را با برخی شرکت‌های ایرانی بسته اند و دریافت مدارک و اطلاعات را به منظور صدور روادید به آن‌ها واگذار کرده اند که با توجه به محدود بودن این شرکت‌ها نظارت بر کار آن‌ها دقیق‌تر است.

قاسمی گفت:​گروه دوم از هموطنان که مورد سوءاستفاده این دلالان قرار می‌گیرند کسانی هستند که به کشور‌های ثالث و یا همسایه مراجعه می‌کنند، زیرا کشور مقصد آن‌ها در ایران کنسولگری ندارد.

وی افزود:​در این مورد هم متاسفانه گزارش‌هایی دریافت کرده ایم که نشان می‌دهد افراد واسطه و دلالان به بهانه گرفتن روادید در کوتاهترین زمان از هموطنان مبالغ هنگفتی دریافت کرده اند.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به اینکه معمولا” افراد واسطه از تعجیل ایرانیان مسافر سوء استفاده می‌کنند از این دسته از هوطنان هم خواست از مراجعه به دلالان خودداری و بطور مستقیم تقاضای روادید از سفارتخانه‌های خارجی را مطرح کنند.

قاسمی گفت:​میزان مبلغی که از طرف هر سفارتخانه خارجی برای صدور روادید باید دریافت شود در پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه و کنسولگری‌های ما در همه کشور‌ها وجود دارد.

وی افزود: در عین حال هموطنان می‌توانند با مراجعه به کنسولگری‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور برای نحوه دریافت ویزا از دیگر کشور‌ها مشورت کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: معمولا” مبالغی که باید برای ویزا از هموطنان دریافت شود مبالغ زیادی نیست و براساس تفاهم و یا عمل متقابل میان ایران و آن کشور ثالث دریافت می‌شود.

انتهای پیام/